Huawei se poevropšťuje. Komponenty pro 5G sítě bude vyrábět ve Francii

Huawei nevzdává souboj o výstavbu 5G sítí pro evropské operátory. Aby se firma alespoň částečně zbavila „čínské zátěže“, kterou jí někteří odborníci na kyberbezpečnost vyčítají, rozhodla se postavit svoji první fabriku mimo území Číny. Jak firma informuje v tiskové zprávě, začátkem února odstartovala výstavba nové továrny Huawei European Wireless Factory ve francouzském průmyslovém parku Brumath blízko Štrasburku.

Továrna bude vyrábět komponenty pro základnové stanice mobilních sítí, které budou určeny pro evropský trh. Produkce by měla být zahájena v roce 2023. Firma počítá s vytvořením v první fází 300, do budoucna pak až 500 pracovních míst. Investice na výstavbu továrny se pohybuje v hodnotě 200 milionů eur, roční obrat závodu má být po plném spuštění výroby okolo 1 miliardy eur.

Zrychlení dodávek evropským operátorům

„Evropský výrobní závod je první výrobní jednotkou svého druhu, kterou stavíme mimo Čínu. Ukazuje to na náš závazek vůči Evropě, ve které působíme od roku 2000, a také na naši snahu dlouhodobě přispět k vytváření pracovních míst a zvyšování ekonomické hodnoty evropského regionu,“ uvedla viceprezidentka a členka představenstva společnosti Huawei Catherine Čchen.

O projektu evropské výroby Huawei poprvé informovalo už na konci roku 2019. Pro návrhy a plány na výstavbu závodu uzavřela Huawei memorandum o spolupráci s francouzskými partnery a místní samosprávou metropolitního regionu Grand Est. Firma se zavázala minimalizovat dopady výroby na životní prostředí. Díky strategické poloze závodu v blízkosti německých hranic si výrobce od nové fabriky slibuje zejména urychlení logistiky. Díky přímému napojení na evropský trh by se doba dodání některých komponent mohla zkrátit více než o polovinu.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (3) Další článek: 3G to má za pár. Proč se UMTS sítě vypnou dřív než ještě starší GSM

Témata článku: Huawei, , , , , , , , , Evropa, Operátor, Štrasburk, Výroba, Továrna, Pracovní místa, Pro +, Výstavba, Komponent, F +, Francie