Huawei slibuje: 5G sítě dají zapomenout na Wi-Fi

Společnost Huawei ukázala svoji vizi budoucnosti: komfortní ale i bezpečnostní prvky chytrých měst spojují 5G sítě. Huawei má řádně našlápnuto stát se jednou z největších a nejvlivnějších technologických společností na světě. Pokud jste vnímali tuto čínskou značku jako pouhého výrobce mobilů, je na čase vše přehodnotit.

Společnost v Římě na konferenci Eco-Connect Europe 2018 prezentovala desítky zajímavých směrů, kterým věnuje své úsilí. Vypíchnu tři: chytrá města, umělá inteligence, internet věcí, plus to, co je jejich takřka nutnou podmínkou všeho – mobilní sítě páté generace.

5G: nejen rychleji, ale především lépe

Konference v Římě byla zaměřena i technicky, například přednáškou o kanálovém kódování Polar Codes, které je hlavním přínosem 5G sítí a klíčem k vysokým rychlostem i kapacitám sítě. Této technologii se budeme podrobně věnovat v některém z příštích vydání časopisu Computer. Konference ale místo oslňování vysokými čísly přenosových rychlostí ukázala řadu praktických využití, která nás zatím ani nenapadají. Řada těchto technologií přitom spoléhá nejen na maximální přenosové rychlosti, ale i na další kvalitativní parametry, jak ukazuje obrázek.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé srovnání schopností současných 4G a 4,5G sítí se skutečnou 5G sítí. Řada parametrů bude z pohledu zcela běžného koncového zařízení nedosažitelná, pokrok ale bude velký

Některé z parametrů, jako třeba maximální přenosová rychlost 10 Gb/s, vyvolávají další otázky, třeba na nároky na koncové zařízení. Jistě nepůjde o mobilní stanici, ale stacionární stanici s využitím masivního MIMO. Velmi zajímavý je ale údaj maximální objem dat přenesených za sekundu na kilometr čtvereční: 10 Tb/s je 1000× víc, než nabízí současné sítě LTE.  A další zajímavý údaj na kilometr čtvereční: 5G síť by měla být schopna obsloužit až jeden milion zařízení. Zajímavostí je i rychlost vybudování nové stanice, a to 90 minut. A konečně poslední důležitý parametr: doba odezvy by se měla snížit až na 5 ms. To je hodnota plně konkurující klasickému pevnému připojení, snad s výjimkou optiky.

Samozřejmě se můžeme ptát, za jakých podmínek je těchto parametrů dosaženo (šířka frekvenčního pásma, počet základnových stanic…), a je jasné, že v praxi bude záležet na řadě dalších parametrů. Rozhodně však půjde o další významný krok pro mobilní datové přenosy. Už současné LTE funguje perfektně, ostatně často se přistihnu, jak celý den surfuji přes 4G, zatímco je Wi-Fi v mobilu vypnutá a domácí symetrické 25 Mb/s připojení zahálí. V panelových městech, kde o mrzké frekvenční pásmo 2,4 GHz válčí stovky Wi-Fi sítí, může připojení přes 4G v mobilu nabídnout lepší parametry, než zahlcená domácí Wi-Fi.

Ostatně od toho, abychom přestali škemrat hesla na Wi-Fi u přátel, v restauracích a penzionech, a přestali sdílet síť s další stovkou cestujících ve vlaku, nás dnes dělí jen a pouze chrtí FUP. Tisícinásobná kapacita 5G sítě a poměrně levné budování základnových stanic by mohlo operátory přesvědčit k dokrmení FUP limitů nebo jejich odstřelení do šuplíku „historie hodná zapomenutí“.

S AR přilbou do ulic

Hlavní předností 5G sítě má být její technologická rozmanitost v závislosti na potřebách konkrétních služeb a nasazení: od IoT zařízení s minimálními nároky na rychlost přenosu, ale s nároky na nízkou spotřebu, až po zařízení vyžadující přenos 4K obrazu v reálném čase a s minimálním zpožděním.

Pár využití v budoucnosti, která z dnešního pohledu vypadají až nepatřičně:

  • VR nebo AR můžete používat kdekoli, nejen doma s kvalitním připojením po drátu.
  • Autonomní automobily si mohou předávat ještě rychleji informace z vlastních čidel
  • Mobily budou pouze hloupým terminálem: baterie, displej, komunikační modul a primitivní procesor. Systém i nainstalované aplikace poběží vzdáleně v cloudu.

Velmi zajímavý je i projekt Digital Sky, který má již podporu řady zvučných výrobců. Ačkoli jsou antény základnových stanic nejčastěji skloněny k zemi, pokrývají pár set metrů nad její úrovní. 5G síť tak bude sloužit jako komunikační prostředek pro zařízení ve vzduchu, kde je samozřejmě vyžadována ani ne tak vysoká přenosová kapacita, jako spíše nízká latence a extrémně vysoká spolehlivost. Pokud jste se ptali, jak zajistí Amazon a další prodejci bezpečnost svých dronů rozlétajících zboží do širokého okolí, zde je odpověď.

Kdy se dočkáme ostrého startu

Huawei právě v Itálii pokrylo nebo brzy pokryje několik klíčových lokalit zejména s tamním operátorem TIM. Zajímavé je turisticky atraktivní město Matera a stát San Marino, nebo průmyslový Turín. A jak jsme na tom s 5G u nás? Jistě vám neunikly aktuální nabídky O2 a Nordic Telecom kteří inzerují Internet 5G se zajímavou rychlostí až 100/10 Mb/s a především bez FUP. Technologie od Huawei běží na nově vysoutěžených frekvencích 3,7 GHz a přechod na plnohodnotné 5G pak dle zástupců společností bude pouze otázkou softwarového upgradu.

Již v lednu a únoru probíhal test skutečné 5G sítě na čtyřech základnových stanicích T-Mobilu v Praze.

I zde se o dodání technologie postaral Huawei a postupně přicházejí informace o spolupráci s dalšími operátory napříč Evropou. Odpovídají i výrobci z druhé strany: Intel představil čip XMM 8160, s čipy od Qualcommu počítá už 18 výrobců.

A jaký je tedy očekáván skutečný start 5G sítí? Ze všech stran se unisono ozývá: rok 2020.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (25) Další článek: Samsung dá vývojářům Pokémon Go 40 mlionů dolarů. Chce za to exkluzivní tituly

Témata článku: Huawei, Technologie, Mobilní sítě, Qualcomm, Sítě 5G, Základnová stanice, 5G, Umělá inteligence, LTE, Wi-Fi, FUP, Tisková konference, Intel, Standardy, Hlavní přínos, Komunikační prostředek, San Marino, Sklon, Chytré město, Čínská značka, Časová osa, Nutná podmínka, Praktické využití, Vzájemná komunikace, Dodání, Procesory Intel na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty