Huawei Sonic: tvrdý úder na cenu [recenze]

Kvalitní zpracování konstrukce, skvělá cena a Android 2.3. To vše může nalákat zájemce o dostupný smartphone Huawei Sonic.

Huawei se po uvádění brandovaných telefonů operátorů (např. Vodafone 858 Smart) dere na český trh s řadou novinek pod svojí značkou. Nejde přitom jen o mobilní telefony, tento asijský výrobce oslovil například sedmipalcovým tabletem Huawei S7 nebo modemy pro mobilní internet. Tentokrát má šanci dostat se do povědomí uživatelů jako autor kvalitního smartphonu s Androidem za mimořádně sympatickou cenu. Huawei U8650 Sonic ukazuje, že s firmou Huawei je nutné na trhu počítat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní konstrukce, povedený design
  • kapacitní dotykový displej s úhlopříčkou 3,5 palce
  • operační systém Android 2.3
  • podpora GPS a Wi-Fi
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • menší pozorovací úhly displeje
  • občas zpomalené reakce prostředí
  • slabší fotoaparát

Huawei U8650 Sonic
Klepněte pro větší obrázekSmartphone s kapacitním dotekovým displejem nabízí bohatou datovou výbavu a systém Android 2.3. Pochválit lze tenkou konstrukci, hlavní nedostatek spočívá ve slabém 3Mpx snímači.rozměry a hmotnost: 116 × 61 × 11,9 mm, 120 g
displej: 3,5'', TFT LCD, 320 × 480, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS, EDGE, HSPA (?|0,38 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 512 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 400 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (480 × 320)
63%
hardware
77%
software
katalog
cena: 3 400 Kč

Cena modelu Sonic nám byla předem známa, o to příjemnější bylo jeho rozbalování. Žádný kus pochybného plastu s ještě pochybnější konstrukcí se nekoná, Huawei Sonic je přesným opakem. Přední strana je pevná a lesklá, obklopená chromovým lemováním. Zadní strana je tvořena matným plastem, který ale na dotek vůbec nepůsobí lacině. Součástky dokonale lícují a na svém místě sedí bez pohybu. Pokud se k tomu přidá štíhlé tělo při rozměrech 116 × 61 × 12 mm a hmotnosti 120 gramů, přístroj ve skutečnosti v ruce působí mnohem luxusnější.

Displej překvapí

Levý bok poskytuje tenké dvojtlačítko hlasitosti, jinak jsou strany mobilu hladké. Regulátor hlasitosti se hůře nahmatává, ale má dobře nastavenou odezvu. Na vymoženosti jako HDMI port či samostatnou spoušť fotoaparátu musíme zapomenout. Nahoře najdeme tradiční zámek telefonu (blíže pravému hornímu rohu), upotřebíte i 3,5mm jack sluchátek. V krabičce jedny objevíte, v uších moc dobře nedrží a jejich produkci také moc chválit nemohu; poslouží jako handsfree díky mikrofonu. Balení obsahuje i potřebnou microUSB nabíječku, tu připojíte zcela vespod do konektoru.

Záda poskytují prostor hlasitému reproduktoru, jeho výkon je více než dostatečný jak pro poslech, tak pro zvonění. Čočku 3,2Mpx fotoaparátu kryje průhledný plast. Tenký plastový kryt sundáte nehtem po vypáčení, ukrývá 1 400mAh baterii a sloty na SIM a microSDHC. Paměťovku v balení nedostanete. Velký údaj kapacity baterie slibuje výdrž, ovšem při využití GPS, přehrávače, aktivní tapety, trvalého spojení Exchange a dalších potřebností mobil usíná asi po dni a půl. Po nainstalování příslušných widgetů z Marketu je dobré sledovat ubývající energii bedlivě, abyste nezůstali na suchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čelní stranu okupuje kapacitní displej s velikostí 3,5" a rozlišením 320 × 480 bodů, podporuje multitouch a automatické překlápění do horizontální polohy (lze deaktivovat). S jeho čitelností na slunci není žádný problém, jelikož ve widgetu můžete nastavit automaticky regulované nebo odstupňované trvalé podsvícení. Pozorovací úhly nejsou nejširší, ale to je daní za nižší cenu. Povrch je navíc ve větší míře náchylný na zachytávání otisků prstů.

Přední strana byla zbavena jakýchkoliv mechanických tlačítek, což je u Androidu běžný jev. Potřebné ovladače jsou shrnuty do čtveřice podsvícených senzorů, provázených vibrační odezvou. Za zmínku stojí lesklá mřížka reproduktoru, kromě vývodu zvuku totiž obsahuje vícebarevnou informační diodu. Ta poblikáváním prozradí události i probíhající nabíjení. Tamtéž se skryl senzor vzdálenosti, takže se displej při hovoru deaktivuje.

Dospělý Android

Hardwarová výbava telefonu odpovídá nastavené prodejní ceně. Procesor pracuje na frekvenci 600 MHz a RAM má kapacitu 256 MB. Moderní a náročný systém Android by teoreticky měl mít velké problémy s plynulým chodem. Huawei to ale po této stránce vyřešil velmi dobře. Systém zbavil zbytečně náročných prvků a rychlostí reakcí nejednou předčí i modernější zařízení. To ovšem mluvíme o běžném využití. Pokud chceme mobil potrápit náročnými multimédii či většími a složitějšími webovými stránkami, narážíme na překážky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Huawei se drží vlny Android a do Sonicu vložil verzi 2.3 Gingerbread. Nejde o vyloženě holý systém, dočkali jsme se grafické nástavby, kterou využijete hlavně na pohotovostním displeji. Přecházení mezi displeji se tak může odehrávat několika způsoby animací kostky, přesunu snímku apod, určitě je to působivé. Spodní řádek tvoří velmi vhodně rozvržené ikony se zkratkami. Nižší úrovně jsou textové, ve standardu netradičně podloženy bílým pozadím. Navzdory méně tradičnímu menu se netřeba bát absence češtiny, ba dokonce ani nekvalitního překladu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V Huawei mysleli na maximální datovou podporu, takže ve specifikacích čteme o Wi-Fi a 3G sítích včetně nástavby HSDPA do 7,2 Mbps pro stahování dat. Další signály přijmete z družic GPS, obsažen je i kompas, navigaci s Google Mapami tak nic nebrání. Standarní výbavu Androidu 2.3 obohatíte o desítky šikovných aplikací z Marketu, měnit a jinak upravovat se dá takřka vše, a to mají uživatelé Androidů tak rádi. Na displeji tak uvidíte předpovědi počasí, widgety sociálních sítích, záznamy komunikací, kalendářů.

Vytáčí i hlasem

Na hlasovou komunikaci je Sonic připraven v trojici GSM pásem. Nechybí ani podpora sítí třetí generace, ale na videohovory se spolehnout nelze. Zapomnělo se totiž na sekundární kameru. Mobil chválíme za poměrně hlasité vyzvánění, stejně nezklame ani během hovoru. V případě nouze využijeme hlasitý odposlech. Citlivost na signál se ničím nevymyká z průměru, z bonusových funkcí jmenujme hlasové vytáčení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Součástí výbavy je samozřejmě telefonní adresář. A ne ledajaký, Huawei synchronizuje kontakty ostošest. Umí je načíst z Exchange účtu, Gmailu i z Facebooku. Umístění kontaktu pak signalizuje drobnou ikonkou a jednotlivým položkám z Facebooku automaticky načte fotografie. Vyhledávání je při počtu několika stovek kontaktů trochu zpomalené, ale stále na přijatelné úrovni. Při vytáčení čísla mobil s adresářem spolupracuje a průběžně hledá shody s kontakty. Využít můžeme i hledání ve stylu T9.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro psaní zpráv máme k dispozici jen virtuální klávesnici. Jednotlivá tlačítka jsou sice výrazně oddělena mezerami, ale úhlopříčka displeje je zkrátka limitující a bez cviku se nevyhneme překlepům. Senzor polohy se postará o automatické přepnutí na vodorovnou verzi klávesnice. SMS i MMS zprávy se zařazují do konverzací a tak se zpřehledňují. Elektronická pošta je již klasicky zastoupena dvojicí aplikací, z nichž jedna je univerzální a jedna se věnuje výhradně službě Gmail. Pošta se synchronizuje přes Exchange i Outlook. Telefon si umí z příloh otevřít běžné kancelářské dokumenty.

Pohlídá data

Při hledání kancelářských funkcí si Huawei Sonic získal naše srdce plnou verzí editoru dokumentů s názvem Documents To Go. To není zdaleka standard ani mezi telefony o několik tisíc korun dražšími. Dále nás čeká nezbytný základ v podobě opakovaného budíku, kalendáře s možností synchronizace, kalkulačky nebo poznámkového bloku. Nacvičit si můžete i hlasové vytáčení a hledání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že jde o zařízení, kde uživatel hledí na cenu, je podstatné zmínit jednu výbornou funkci. Výrobce ji nazval Inteligentní manažer a její princip spočívá v nastavení maximálního měsíčního limitu přenosu dat. Po jeho překročení vás čeká varovné upozornění a vyhnete se tak nechtěným poplatkům. Užitečná a je i funkce zálohování, která dokáže data uložit na paměťovou kartu a v případě potřeby později znovu obnovit.

Klepněte pro větší obrázek

Největší nevýhodu internetového prohlížeče jsme již zmínili. Je jí omezený hardware a problémy s načítáním větších stránek. V mírnějších podmínkách jsou reakce vcelku rychlé, pokud nepočítáme práci s virtuální klávesnicí. Zde telefon občas zaváhá. Browser zvládá multidotyková gesta a v rámci normy si rozumí s Flashem. Najednou pracuje s více okny, k dispozici je download manažer a na stránce se dá vyhledávat text.

Fotit moc neumí

Telefon je dobře připraven i po multimediální stránce. Hudební přehrávač je graficky povedený, laděný v zajímavém barevném stylu. Dostal jméno Huawei Music a jeho hudební knihovna kromě třídění na alba, skladby, playlisty, interprety doplňuje nabídku přehledem složek tak, jak jsou MP3 uloženy. Takže pokud máte nepořádek v ID3 popiscích jako já, budete spokojeni. Další zvuky vyprodukuje FM rádio s automatickým laděním, neumí však RDS, stanice si tak musíte pojmenovat sami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotosnímač je u Huawei spíše na okrasu, jelikož neumí ostřit. Hodnota 3,2Mpx obrazových bodů slibuje jen průměrné snímky a je tomu tak. Mobil bojuje hlavně s vyvážením bílé a to i za optimálních světelných podmínek. Absence autofokusu diskvalifikuje makro snímky i kvalitní záběry objektů. Jelikož tu nemáme ani přisvícení, fotoaparát je u Sonicu spíše do počtu. S fotoaparátem se dá cvakat na výšku i klasicky, přetáčí se ovládací prvky. Aplikace nenabízí moc nastavení kromě velikosti a kvality fotek nastavíte vyvážení bílé (které příliš nefunguje) a digitální zoom; ve videu ještě umí barevný efekt.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotky připomínají hlavně barevné mazanice s viditelným šumem, takže foťte spíše nouzově. Zachycená data se shromažďují v Galerii, díky multitouchi budete snadno zoomovat a fotky prohlížet. Podnabídka umožňuje jejich okamžité sdílení nebo odeslání, opět se tu potkáte s odkazy na Facebook, Twitter a Flickr. Sítě se sdružily do sociálního klubu Huawei, výpis aktivit uživatelů pak v menu Datové proudy. Tam jsou pohromadě s kontakty z mobilu, odtud se dá hned volat nebo psát zprávy.

Cena nemá konkurenci

Ani zhotovené video kvalitou neohromí, žádné HD se nekoná. Podobně je na tom s přehráváním, opravdu náročné klipy mu dělají problém. Večerní filmy nebo seriály ve formátu DivX třeba bez příslušného programu z třetí strany konvertovat, Sonic je jinak nenačte. Milovníkům služeb Googlu bude vyhovovat spousta odkazů na Mapy, Gmail, kecálek Talk, vyhledávač, Latitude, Místa a samozřejmě plnohodnotnou Navigaci.

Ať už na novém androidu Huawei Sonic nalezneme jakékoliv drobné nedostatky, jeho cena to stále bohatě vynahrazuje. Tři a půl tisíce korun za smartphone s kapacitním 3,5" displejem, povedeným designem a Androidem 2.3 je skvělá koupě, a to nejen na papíře. Běžnému uživateli totiž funkční výbava bude bohatě stačit. Huawei v ní poskytne to, co skutečně využijeme, ne jen marketingové návnady. Jedinou vážnější výtkou je snad jen fotoaparát, který fotí dobře jen za jasného počasí.

Klepněte pro větší obrázek

Huawei Sonic to však na trhu nebude mít lehké, konkurencí mu může být například model Blade od podobně dravé čínské firmy ZTE. Cenově se může přiblížit novinka LG Optimus Net nebo Samsung Galaxy Y. Druhý jmenovaný ale patří mezi naprosté lowendy. Zapomenout nesmíme ani na modely HTC Wildfire S nebo připravovaný Explorer.

Diskuze (67) Další článek: Nokia vyvíjí nanopláštěnku pro mobilní telefony

Témata článku: Huawei, Android, Smartphony, Recenze, HTC Wildfire, HTC Wildfire S, Huawei Sonic, LG Optimus, LG Optimus Net, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Y, Samsung Galaxy Y Duos, Viditelný šum, Hlasové vytáčení, Běžný jev, Son, Kvalitní záběr, Huawei Music, Přesný opak, Jasné počasí, Okamžité sdílení, Spodní řádek, Hudební knihovna, Funkční výbava, Asijský výrobce, Telefony s Androidem na Heureka.cz