Huawei U8500: vstupenka do světa robotů [recenze]

Jeden z prvních modelů Huawei pod svou vlastní značkou deklasuje svoje papírové konkurenty cenou. Bude na ně stačit i v reálu?

S modely značky Huawei a jsme se na našem trhu mohli dříve setkávat pouze v brandovaných variantách u operátorů, kdy přejímaly název operátora (např. Vodafone 845, T-Mobile Pulse). Nyní přichází tato značka do ČR sama za sebe a hned s několika modely. Jeden z nich, U8500, bude zatápět zejména levným Androidům od LG a HTC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě barevné varianty Huawei U8500 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • mechanická tlačítka pro ovládání systému
  • provedení těla s matnými plasty
  • Android ve verzi 2.2 Froyo
  • dotykový kapacitní displej s úhlopříčkou 3,2" a rozlišením 320 × 480 bodů
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • jen průměrný fotoaparát s minimem nastavení
  • tmavé popisky tlačítek
  • podsvětlení displeje prosvěcující škvírou z těla telefonu
  • schází informační dioda nebo jiná indikace zmeškaných událostí

Huawei U8500
Klepněte pro větší obrázekHuawei U8500 nabídne 3,2" HVGA kapacitní displej, 600MHz procesor, 3G a android 2.2 za značně nižší cenu, než je tomu u srovnatelné konkurence.rozměry a hmotnost: 112 × 58 × 12,8 mm, 115 g
displej: 3,2'', TFT LCD, 320 × 480, kapacitní
sítě: GSM (tři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (7,2|0,38 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth
paměť: 512 MB, 256 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 150 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.2.1
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (352 × 288)
58%
hardware
73%
software
katalogpreview
cena: 3 500 Kč

Huawei zvolilo u modelu U8500 méně obvyklé zaoblení horní a dolní hrany telefonu. Na horní se podařilo vtěsnat nejen hlavní vypínač a 3,5mm jack, najdeme zde i microUSB konektor. Spolu s tenkým stříbrným regulátorem hlasitosti na pravé straně jsou to jediné ovládací elementy, ostatní jsou situovány na čelní stranu pod displej. USB konektor na horní straně zaslouží pochvalu, je mnohem praktičtější než vespod, o nešikovné variantě na boku telefonu ani nemluvě.

Tlačítka jsou zpět

Skoro celou zadní stranu zabírá kryt baterie. Tu musíte vyjmout, pokud chcete vyměnit SIM nebo microSD kartu, akumulátor je obě blokuje. Chválím zvýšený okraj výřezu pro čočku fotoaparátu, měla by být chráněna dostatečně. Pokud ji budete chtít vyčistit, nejlépe to půjde se sejmutým krytem. Kromě lesklého skla kryjícího displej jsou všechny černé plasty matné, případné leštění nebude probíhat tak často jako třeba u nablýskaného LG Optimus Chic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čelní strana zůstala vyhrazena displeji. Ten na 3,2" úhlopříčce nabízí kapacitních 320 × 480 bodů. Jeho čitelnost na slunci je spíše slabší, stále ale použitelná. Pokud přiklopíte horní stranu telefonu k sobě, uvidíte vespod displeje tenkou škvíru s prosvítajícím podsvícením displeje. Nijak zásadně neruší, výrobce si ji ale mohl odpustit. Konstrukce telefonu je relativně tuhá, při pokusu o zkroucení se ozývá tenký výlisek zadního krytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při pohledu pod displej mnozí zajásají, protože zde najdou nejen hardwarové telefonky, klávesu zpět a menu, ale i senzorový směrový ovladač. Jeho přítomnost potěší dvojnásob, protože poslouží také jako spoušť fotoaparátu. U čtveřice hardwarových tlačítek mělo Huawei zvolit jinou barevnou kombinaci, tmavá šedá u popisků na světlejším podkladu není vůbec kontrastní. Pokud necháváte regulaci jasu displeje na automatice (čidle), rozsvítí se až za hodně velké tmy. Naštěstí jsou tlačítka jen čtyři a jejich rozmístění si rychle zapamatujete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefonu chybí informační dioda, která by prozradila mnohé o dění v telefonu bez nutnosti zapínat obrazovku. Stejně tak bychom přivítali diodový blesk, který by pomohl fotoaparátu v horších světelných podmínkách a posloužil jako svítilna, takto se budete muset spolehnout pouze na svit displeje.

V základní výbavě

Výkon přístroje zajišťuje čipset Qualcomm MSM7225 a operační paměť RAM o kapacitě 256 MB. Domluvíte se s ním ve třech pásmech GSM, ve kterých je také možné provozovat datové přenosy přes GPRS a EDGE. Přítomen je i modul pro připojení k sítím 3G, kde lze data stahovat přes HSDPA rychlostí 7,2 Mb/s. V telefonu nechybí Wi-Fi, Bluetooth a GPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Verze systému Android hlásí číslo 2.2, o případném upgradu se zatím informace neobjevily. Pokud jste si u některého z konkurentů zvykli na sedmici ploch, můžete mít u Huawei drobný problém, nabízí jich totiž jenom pět. Počet widgetů nebo zástupců na jedné ploše zůstává na počtu šestnáct, vespod obrazovky pak najdete trojici ikon pro vstup pohlavní nabídky, telefon a internetový prohlížeč. Tato trojkombinace zůstává konstantní. Zleva i zprava ji obklopují tečky, které indikují pořadí aktuální obrazovky. Klepnutím na ně se přesunete na obrazovku vlevo nebo vpravo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Bonusové aplikace se smrskly na Documents To Go, které jsou ovšem jenom v bezplatné verzi. Dokumenty tak můžete pouze číst, úpravy a vytváření nových si vyžádají investici do plné verze. Správce souborů je druhou aplikací, se kterou se ne na všech Androidech setkáváme. Jeho prostředí je jednoduché, což mu však nijak neubírá na funkcionalitě. Přehled o aktuálním dění poskytne aplikace Zprávy a počasí, kde zjistíte novinky z různých zdrojů seřazené podle tématických oblastí. Nutnost konektivity k internetu snad netřeba zdůrazňovat.

Klepněte pro větší obrázek

Od fotoaparátu nečekejte zázraky. Chybí mu přisvětlovací dioda i autofocus, třímegapixelové výsledky postrádají ostrost a mnohdy i věrnost barev. Zvuku spouště se zbavíte jenom v tichém režimu, možností nastavení focení je poskrovnu. Lze měnit rozlišení, kvalitu, barevný efekt, vyvážení bílé a přiblížení. Pokud jste ovšem na fotky nenároční, díky hardwarovému směrovému ovladači pod displejem můžete cvakat jeden snímek z druhým.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Peníze až na prvním místě

Huawei U8500 má svoje nedostatky. Prosvítající podsvícení, tmavé popisky tlačítek, průměrný fotoaparát s minimem nastavení a pouze zlomek bonusových aplikací nad rámec nativního systému. Všechny mu ale rázem odpustíte při pohledu na cenovku, protože za tři a půl tisíce korun soupeří s konkurencí, která stojí minimálně o patnáct set více (LG Optimus One) a v případě HTC Wildfire S si připlatíte ještě další tisícovku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon pochválím za rozlišení displeje (HVGA), hardwarová tlačítka a zejména směrový ovladač. Potěší i další drobnosti – microUSB konektor nepřekáží na boku a systém nalezneme v telefonu v jeho čisté podobě bez grafických nadstaveb typu HTC Sense či Samsung TouchWiz. Pokud jste doteď váhali, jestli Android vyzkoušet, ale nelíbily se vám lowendové modely s drobnými displeji, Huawei U8500 by mohl být dobrou vstupenkou do světa chytrých telefonů se zeleným mužíčkem.

Diskuze (71) Další článek: Mobility 7/11: hlavní hvězdou Nokia N9 s MeeGo

Témata článku: Huawei, Android, Recenze, Smartphony, HTC Wildfire, HTC Wildfire S, Huawei U8500, LG Optimus, LG Optimus Chic, LG Optimus One, T-Mobile Pulse, Vodafone 845, Robot, Nativní systém, Svět, #Huawei, Drobný problém, Vstup


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196