Huawei už si dokáže poradit i s chybějící 5G konektivitou. Řešení je ale trochu krkolomné

Právě v těchto dnech si Huawei (ne)připomíná nepříjemné třetí výročí uvalení amerických sankcí na technologie pro chytré telefony. Ve stručnosti firma od května 2019 nesmí v telefonech používat služby a aplikace Googlu, dříve přísnější embargo na kompletní zákaz používání amerických čipů bylo změkčeno pouze na zákaz používání 5G konektivity.

Klepněte pro větší obrázek
Starý dobrý kryt na mobil dokáže vyřešit skoro všechny potřeby, nově dodá i 5G konektivitu

S nepřízní osudu čínská firma od začátku houževnatě bojuje. Softwarové těžkosti částečně eliminovala vytvořením vlastního ekosystému služeb HMS (Huawei Mobile Services) se svým marketem AppGallery, i když ji to stálo nemalou část zákazníků zvyklých na známé služby Googlu. Obejít hardwarová omezení už je trochu složitější, ale i zde, zdá se, Huawei našlo recept.

Chybějící 5G konektivita není v českých podmínkách kvalitního pokrytí staršími 4G (LTE) sítěmi žádný zásadní handicap, některé země jsou ale na 5G pokrytí odkázány zejména po kapacitní stránce. To platí zejména pro Čínu. Proto firma na svém domovském trhu vymyslela řešení, jak telefonům 5G konektivitu dodatečně přidat.

Podobné řešení známe už od Motoroly

S partnerskou společností SoyeaLink, na kterou se americké sankce a tudíž ani výluka z používání 5G modemů nevztahuje, si dohodla výrobu speciálního příslušenství pro svůj zatím poslední vlajkový smartphone Huawei P50 Pro. Jde v podstatě o zadní kryt s vestavěným modemem a eSIM, prostřednictvím které proběhne připojení do 5G. Kryt obsahuje také USB-C konektor, přes který se veškerá konektivita přesune do samotného smartphonu. Ne úplně elegantní, ale účinné řešení.

Nevýhodou je, že tento nasazený kryt přidá už tak docela těžkému smartphonu dalších 50 gramů hmotnosti a tloušťku navýší o více než 3 mm. V systému telefonu se připojený kryt hlásí v centru připojených zařízení podobně jako jiné příslušenství, například bezdrátová sluchátka. Dokonce ukazuje i stav přijímaného 5G signálu. Gadget je určen výhradně pro čínský trh, kde se prodává v přepočtu za zhruba 2 800 Kč (bez daně).

Huawei tímto řešením rozhodně „neobjevil Ameriku“. Naopak, právě v Americe přidání 5G konektivity ke staršímu telefonu v minulosti úspěšně vyzkoušela Motorola, když k poslední modulární generaci smartphonu Moto Z3 přidala také kryt Moto Mod s 5G konektivitou a díky tomu se mohla chlubit titulem „první komerčně prodávaný 5G smartphone“. Řešení se ale ukázalo jako nepraktické, kvůli nepříliš lichotivému designu a hlavně zvětšenému objemu telefonu, protože 5G Moto Mod obsahoval i vlastní vestavěnou baterii. Naproti tomu se 5G kryt pro Huawei P50 Pro napájí výhradně z baterie telefonu.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (3) Další článek: Systém souborů EROFS. Každý nový telefon s Androidem 13 bude mít na sobě stopu od Huawei

Témata článku: Huawei, Gadget, Čína, Sítě 5G, HMS, Příslušenství, Konektivita, Kuriozita, Huawei P50 Pro, Řešení, Kryt, Huawei Mobil Services, AppGallery, Sankce, Amerika, Telefon, Motto MódSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle