Huawei vyvíjí vlastní systém pro smartphony už 7 let. Hotový může být příští rok

Huawei vyvíjí vlastní systém pro smartphony už 7 let. Hotový může být příští rok

Huawei používá ve smartphonech operační systém Android (byť opatření vlastním uživatelským rozhraním EMUI) a nejraději by v tom pokračovalo. Stále však platí sankce uvalené na Huawei americkou vládou a pokud by se ani po plánovaných americko-čínských rozhovorech na nejvyšší politické úrovni nic nezměnilo, na konci srpna by se Android na všech stávajících smartphonech Huawei i Honor prakticky zamrazil ve stávající podobě a do nových modelů už by přijít nemohl.

Přesněji řečeno mohl, ale nikoli v podobě, na jakou jsou uživatelé na globálních trzích zvyklí – s obchodem Google Play a s veškerými předinstalovanými aplikacemi, bez nichž si už mnohdy fungování smartphonu neumíme představit. Jiná situace panuje v Číně, kde jsou některé služby Googlu dokonce blokované a uživatelé jsou zvyklí používat jejich čínské alternativy od tamních vývojářů.

Dlouhodobá strategie a lákání vývojářů

Huawei ale nechce o působnost se smartphony na globálním trhu přijít, a tak má v záloze tzv. „plán B“ – vývoj vlastního operačního systému pro smartphony. A s tímto nouzovým plánem počítá už poměrně dlouho. Jak uvádí zpravodajský portál americké televizní stanice NBC (cnbc.com), Číňané si pozvolna vyvíjejí svůj vlastní systém už 7 let – nyní vlivem politických tlaků jeho vývoj akceleruje, ale podle zdrojů z Huawei jsou připraveni nasadit jej do smartphonů za méně než rok.

To by teoreticky mohlo znamenat, že příští vlajkové modely rodiny Huawei P40 už by mohly běžet na vlastním systému. Ten by se mohl v domovské Číně jmenovat Hongmeng, ve zbytku světa méně exoticky znějící Ark OS. Huawei se snaží nyní přimět i vývojáře, aby vytvářeli aplikace přímo pro jeho obchod AppGallery, který by se velmi pravděpodobně stal do budoucna základem nové platformy. Jak jsme totiž viděli už v minulosti, život mobilních platforem je závislý na dostatku aplikací, což byl problém, který nakonec položil Windows Mobile i BlackBerry OS.

Diskuze (7) Další článek: Připravovaný Galaxy A90 má být prvním modelem řady Galaxy R od Samsungu

Témata článku: Android, Aplikace, Google Play, Kauza Huawei, Čína, EMUI, Operační systémy, Mobilní platformy, Ark OS, Vývojář, BlackBerry OS, Systém, AppGallery, Huawei i Honor, Windows Mobile, NBC, Globální trh


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 8

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny