Husarský kousek. Beeper Mini přináší iMessage na Android, a to bez nutnosti Apple ID

Je tomu jen pár týdnů, kdy jsme sledovali neúspěšný pokus firmy Nothing přinést na Androidu komunikátor kompatibilní s iMessage od Applu. Nyní tu mám další pokus - aplikaci Beeper Mini, která vypadá mnohem slibněji a hlavně opravdu funguje. I při komunikaci se zařízeními s Androidem tak v iMessage protistrana uvidí konverzaci s modrými bublinami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Beeper Mini skoncuje se zelenými bublinami, přináší podporu iMessage pro Android. 

Mnozí z vás Beeper znají, jedná se o univerzální chatovací aplikaci za kterou stojí tvůrci legendárních hodinek Pebble a tato aplikace spojuje různé populární messengery do jednoho prostředí. Nějakou dobu zvládá i iMessage od Applu, ovšem v podobné podobě na jaké si vylámal zuby zmíněný Nothing, tedy využitím prostředníka v podobě Macu Mini, který po poskytnutí Apple ID uživatele dokáže uživatele Androidu zapojit do sítě iMessage. Avšak opět s obrovským bezpečnostním rizikem v podobě předávání svých citlivých dat třetí straně.

Není nutné Apple ID

Nyní ale Beeper přichází s něčím trochu až neuvěřitelným. Jedná se o novou aplikaci Beeper Mini, která přináší podporu iMessage v daleko lepší, použitelnější a hlavně mnohem bezpečnější podobě. Už totiž k připojení do iMessage nevyužívá žádné prostředníky, ale aplikace komunikuje přímo se servery Applu, a dokonce slibuje koncové šifrování přímo od Applu, takže Apple ani Beeper nezná obsah posílaných zpráv.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Beeper Mini jsme vyzkoušeli i my v redakci. V prvních screenech vidíte prostředí Beeperu Mini včetně možností reakcí na zprávy. V iMessage na iPhonu v posledním screenu pak vidíte klasicky modré bubliny a i správně zobrazené reakce. Vůbec byste nepoznali, že vám dotyčný píše z Androidu.

Jak je to možné? Beeper vše vysvětluje v rozsáhlém blogovém článku, kde uvádí, že se jejich bezpečnostnímu inženýrovi známého pod nickem JJTech podařilo metodou reverzního inženýrství odhalit detailní princip fungování iMessage, a to jak přesně služba komunikuje se servery Applu. Vytvořili podle tohoto principu vlastní aplikaci, která dokáže serverům Applu odesílat podporované příkazy a zároveň je i v kompatibilní podobě přijímat. Zajímavé je i to, že si svůj objev nenechali pouze pro sebe, ale dokonce na GitHubu zveřejnili open-source implementaci v Pythonu, kde si každý může funkcionalitu vyzkoušet a ověřit, že funguje, tak jak tvůrci tvrdí.

Klepněte pro větší obrázek
Princip, jak funguje aplikace Beeper Mini (obr.: Beeper blog)

Zajímavostí je zde ale více. Třeba i to, že samotná aplikace narozdíl od originálního Beeperu neběží v cloudu, ale kvůli podpoře koncového šifrování se vše včetně klíčů ukládá jen lokálně na zařízení. Další zajímavostí je, že k jejím fungování vůbec není potřeba zadávat Apple ID, takže nehrozí jeho zneužití. Stačí jen, že aplikace zná vaše telefonní číslo. Apple ID je pouze dobrovolný údaj, který v aplikaci zpřístupní možnost komunikovat s iMessage i přes váš e-mail. K fungování nicméně potřebujete přihlášení k vašemu Google účtu, který je nutný ke strhávání předplatného přes Google Play.

Očividné je, že se Beeperu povedl skutečně husarský kousek a navíc tvrdí, že díky open-source řešení a hlavně způsobu, jakým se servery Applu komunikuje, nemá Apple žádnou páku, jak jejich službu vypnout. Není tedy divu, že si takovouto exkluzivitu nenechávají zadarmo, ale jedná se o placenou službu. Nejde ale o nic drahého, vyjde na pouhé 2 dolary měsíčně s tím, že první týden dostane každý na vyzkoušení zdarma. Stáhnout si ji můžete na Google Play.

Mějte však stále na paměti, že ačkoliv aplikace nezná vaše Apple ID, stále se nejedná o oficiální aplikaci od Applu a používáním podstupujete riziko potenciálního zneužití dat.

Diskuze (40) Další článek: Nejlepší aplikace pro tento týden: Jazykové kartičky, darování plasmy, vše o nové hudbě a tracker lyžování

Témata článku: , , , , , , , , Beeper Mini, Engineering, Husarský kousek, Beeperu, Apple id, Mini +, Python, Podoba, GitHub, Mac Mini, Kousek, Aplikace,