Hysterická reakce komunistického režimu? Čína odstranila hru, ve které se šíří smrtelná nákaza

Pandemie koronaviru má nejrůznější konsekvence a stále častěji zasahuje také do mobilní oblasti. Jedním z překvapivých efektů je skokový růst popularity hry Plague Inc., ve které je úkolem hráče rozšířit nákazu co nejrychleji na co největší území. Za originální herní model získala hra řadu ocenění, protože názorně ukazuje rizika a faktory ovlivňující šíření nákazy. V Číně mají poněkud jiný názor...

Autoři hry oznámili, že byla odstraněna z čínského App Storu. Odůvodnění čínské strany je strohé, hra prý obsahuje nezákonné prvky. S podivem však je, že v obchodě už je hra šest let a dosud nikomu nevadila. Její aktuální stažení tak můžeme považovat za zbytečnou reakci tamního režimu.

Po vypuknutí pandemie totiž hra zaznamenala enormní počet instalací a to právě i v Číně. Sami vývojáři nicméně v reakci na koronavir informovali všechny hráče, aby hru nepovažovali za vědecký model šíření jakékoli reálné nemoci.

Analytik Daniel Ahmad na Twitteru ke kauze poznamenal, že Čína už v minulosti zarazila četné hry, které „poškozují etiku veřejnosti, narušují společenský pořádek nebo podkopávají sociální stabilitu“, včetně titulů, které obsahují „nepravdivé informace“, tzv. fake news. A zde může být také kámen úrazu, protože s poslední aktualizací vydanou během prosince loňského roku přibyla hráčům možnost ve hře vytvářet fake news.

Mimo Čínu je Plague Inc. stále k dispozici. V českém App Storu hra okupuje první místo nejstahovanějších placených her, vyjde na 19 Kč, pro Android je zdarma. Jestli si ještě budou moci Číňané hru zahrát, je otázkou. Vývojáři sice sdělili, že při vyjednávání k vrácení titulu do tamního App Storu podniknou veškeré kroky, není však pravděpodobné, že jakkoli uspějí, obzvláště pokud chce správa čínského kybernetického prostoru zamezit jakékoli panice v souvislosti s aktuální pandemií.

Pro představu, jak hra Plague In. vypadá:

Koronavirus online

Diskuze (11) Další článek: OnePlus uspořádá velkou sněhovou bitvu. Koule budou vrhat roboti ovládaní mobily

Témata článku: Mobilní hry, Android, Koronavirus, Google Play, AppStore, Čína, Hry, Twitter, Obchod s aplikacemi, Vypuknutí, Vývojář, Pandemie, Reakce, Plague Inc, Úraz, Hra, App Store, Cin, Nákaza


Určitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety