i-mate Ultimate: do pětice všeho dobrého

Jazyková hříčka i-mate Ultimate Edition skrývá zajímavý komunikátor v pěti různých provedeních. Vybere si každý.

S novými komunikátory se na Barcelonském 3GSM Congressu roztrhl pytel a korunu tomu nasadila firma i-mate. Představila totiž širokou paletu přístrojů, se kterou se na trhu přímo utká s dosavadním králem mezi Windows Mobile komunikátory, firmou HTC.

Firma i-mate v současnosti sídlí v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, vznikla ale ve Skotsku a operuje v různých koutech světa včetně několika evropských zemí. U nás se sice telefony se značkou i-mate nikdy oficiálně neprodávaly, ale až donedávna vlastně ani nebylo o co stát. Výrobce pod svojí značkou prodával přístroje HTC podobně, jako řada operátorů a dalších distributorů. Pokud vám tedy pojmy jako JAM, JASJAR či JASJAM nic neříkají, vězte, že se jedná pouze o rebrandované staré známé:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
JAM (MDA Compact) • JASJAR (Qtek 9000) • JASJAM (HTC TyTN) • SP5 (Qtek 8310)

Jenže HTC se dalo na sólovou dráhu, telefony již delší dobu prodává pod vlastní značkou a s i-mate, stejně jako třeba s operátorem O2 ukončilo spolupráci. i-mate tím pádem začal vyvíjet vlastní přístroje, které mu vyrábí společnosti Inventec a TechFaith.

Na letošním 3GSM ukázal, že se bez služeb HTC klidně obejde. Se svojí novou paletou postavenou na nejnovějším operačním systému Windows Mobile 6 začíná konkurence pro HTC houstnout. Nepředbíhejme však, hodnotit budeme až po delších testech. Otázkou je, jestli se k nám novinky od i-mate vůbec dostanou. Jistotu zatím mají jen ve Velké Británii, v Itálii a některých dalších zemích, kde i-mate působí.

i-mate Ultimate Edition: vyberte si high-end

Už se vám někdy stalo, že když konečně některý výrobce představil telefon s vámi vysněnou výbavou, zařízení vás naopak zklamalo koncepcí nebo designem? Tento problém se i-mate pokouší vyřešit. Na 3GSM byla představena hned pětice špičkových komunikátorů různých koncepcí se shodnou výbavou. Všechny se jmenují i-mate Ultimate, rozlišeny jsou čtyřmístným číselným označením.

Klepněte pro větší obrázek

Za sklem a pod barevnými světly byly na 3GSM bohužel vystaveny pouze makety. Jediný dojem, který z nich tedy můžeme mít, jsou poněkud mohutnější proporce. Ty jsou však logickou daní za bohatou výbavu...

Společné prvky výbavy i-mate Ultimate:

 • podpora sítí: GSM (850/900/1800/1900 MHz), WCDMA (2100 MHz)
 • datové přenosy: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
 • konektivita: Wi-Fi 802.11b/g/e/i, Bluetooth, IrDA, miniUSB, XGA výstup
 • operační systém: Windows Mobile 6 Professional
 • paměť: 256 MB ROM, 128 MB RAM, slot pro paměťové karty microSD
 • procesor: Intel Bulvedere 520 MHz
 • displej: dotykový LCD, rozlišení 480 × 640 bodů, 262 tisíc barev, úhlopříčka 71 mm (2,8")
 • fotoaparát: rozlišení 2 Mpx (1600 × 1200 bodů)
 • hudba a video: přehrávač hudby a videa, FM stereo rádio
 • baterie: 1400 mAh Li-Ion
 • hmotnost: ???

Najdi pět rozdílů

 • Model Ultimate 6150 vypadá jako klasické PDA a kromě dotykového displeje zahrnuje jen základní ovládací prvky. Rozměry jsou: 118,5 × 60,5 × 15,7 mm (v × š × h).
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • Ultimate 5150 vypadá na první pohled úplně stejně, ale jeho tělo je silnější. Důvodem je vysouvací numerická klávesnice. Rozměry: 117 × 60,5 × 19,5 mm (v × š × h).
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 • Ultimate 8150 má klasickou pevnou konstrukci těla a numerickou klávesnici přímo pod displejem. Zajímavým prvkem je zakomponování joysticku mezi klávesy 2, 3 a 5,6. Rozměry jsou: 94 × 50 × 11 mm (v × š × h).
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 • Typ Ultimate 9150 schovává numerickou klávesnici v zavřeném véčku. U této konstrukce je dobrým zvykem mít také druhý, venkovní displej – ten u i-mate má úhlopříčku 30,5 mm (1,2 palce) a technologii OLED. Rozměry: 98 × 50 × 19 mm (v × š × h).
  Klepněte pro větší obrázek
 • Nejdále se změnami zašel model Ultimate 7150. Také má dva displeje a také se otevírá, uvnitř je však QWERTY klávesnice. Venkovní displej je opět technologie OLED, ale tentokrát s úhlopříčkou 56 mm (2,2 palce). Při stejném rozlišení povyrostla také hlavní zobrazovací jednotka. Její úhlopříčka je o rovný palec delší a měří 97 mm (3,8 palce). Rozměry přístroje jsou: 110 × 74 × 18 mm (v × š × h).
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Blízcí příbuzní

S pestrostí designu už i-mate tak daleko nešel. Zvlášť u trojice 5150, 6150 a 8150 je znát snaha ušetřit na výrobě několika různých zařízení tím, že dostanou stejný tvar, velikost, vzhledové křivky apod. Shodné je u všech i barevné provedení, příslušníky řady Ultimate poznáme podle kombinace černé a smetanově bílé.

Bohatá výbava zahrnuje zbrusu nový operační systém Windows Mobile 6.0 Professional. Ten je připraven na současné i budoucí technologie a poskytuje solidní základ pro práci i zábavu. Procesor Intel Bulvedere 520 MHz a paměť 128 MB RAM, resp. 256 MB ROM jsou zárukou vysokého výkonu, slot na paměťové karty microSD zajistí dostatečnou rozšiřitelnost.

Pro přenos dat jsou integrovány všechny dnes myslitelné technologie. Kromě těch pomalejších také EDGE v sítích druhé generace a HSDPA ve třetí. Nezapomnělo se ani na Wi-Fi, dokonce ve čtyřech standardech. Samozřejmostí je Bluetooth a novinkou vysoká rychlost připojení pomocí kabelu miniUSB - 480 Mb/s. Gigabajtový soubor se tedy teoreticky přesune za 17 vteřin.

Pro připojení sluchátek bude zřejmě připraven konektor 2,5mm jack a zajímavostí je zdířka pro propojení s televizí. Podobnou využívají některé multimediální Nokie. Výbava je skvělá, ale pokud bylo záměrem i-mate vytvořit sérii bezkonkurenčních přístrojů, musíme hledat nedostatky. Lamentovat by se dalo třeba nad absencí modulu GPS, pevného disku nebo antény pro příjem DVB-H. Vylepšení by snesl i dvoumegapixelový fotoaparát.

Diskuze (22) Další článek: Na t-zones najdete originální MMS blahopřání

Témata článku: Mate, HTC Tytn, Qtek 8310, T-Mobile MDA Compact, Ultimate Edition, Vysoká rychlost, Mat, Ultimate, Stejný tvar, Pětice, PeticePro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Takhle si Microsoft představuje počítače s Windows 11. Ukázal i Surface, který nikdo nečekal

Takhle si Microsoft představuje počítače s Windows 11. Ukázal i Surface, který nikdo nečekal

** K novém softwaru patří nový hardware, a tedy nové Surfacy ** Microsoft všechny překvapil hybridem Surface Studio Laptop ** Stále počítá i s mobily, ukázal dvoudisplejový Surface Duo 2

Lukáš Václavík
Windows 11SurfaceMicrosoft
Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment