I-mode v Evropě: mobily podporující i-mode ve Francii

Technologie i-mode, vyvinutá předním japonským operátorem NTT DoCoMo, se začíná šířit i Evropou. Po zkušebních provozech byly služby i-mode zpřístupněny uživatelům v Německu, Nizozemí, Francii a Belgii. O co se jedná? Čtěte!
I-mode v Evropě: mobily podporující i-mode ve Francii

Využití i-modu (čti "áj moud") je v Evropě ještě v počátcích a počet uživatelů nepřesahuje 400 tisíc. V každém státě novou službu podporuje pouze jeden operátor, počet fungujících portálů je omezen, i když nové neustále vznikají. Oproti japonskému originálu má evropský "klon" svá omezení týkající se i-mailových zpráv, které mohou obsahovat maximálně 1000 znaků. Rozšíření i-modu v Evropě je stále otázkou. Bude pozvolné a méně masové než v Japonsku? Tam se šikovná maketingová strategie strefila do způsobu života, který se liší od evropského.

Pestré palety služeb využívá 37 milionů Japonců. Zavádění nové technologie je vždy běh na dlouhou trať. Rozhodování uživatelů je dáno konzervativním přístupem, cenami, za které jsou operátoři ochotni nové služby provozovat a potřebou nákupu nového mobilu podporujícího tuto technologii. Budou Evropané chtít videochat, televizní přenosy, barevné e-maily s multimediálními přílohami?

Pokud vás zajímají přesné hodnoty, současná čísla a výhledy do blízké budoucnosti, v některém z dalších článků vám nabídneme údaje týkající se rozvoje mobilní komunikace do budoucna (i-mode, UMTS atp.).

Galský kohout v barvě a zvuku

Jako první zavedl i-mode ve Francii operátor Bouygues Télécom. Nesnažte se to vyslovit. Pro své zákazníky vybral zatím jen dva mobilní telefony podporující tuto technologii. Zato je nabízí za slušnou cenu, která by měla být dostupná širokému zástupu uživatelů. Operátoři v ostatních zemích používají stejné přístroje s obdobnými cenami, tudíž tento článek můžete vztáhnout i na ně. Přístroje obsahují většinou stejné funkce jako naše běžné mobily a navíc mají velký barevný displej, polyfonní vyzvánění a další hračičky s podporou i-mode nevyjímaje.

Ovšem nejsou to ještě analogické telefony, jaké se používají v Japonsku, a tak v některých ohledech jsou naše stávající GSM přístroje vyspělejší. Mobily japonských výrobců jsou vybaveny displeji s vyšším rozlišením a větším počtem barev, mají dokonalejší kamerky atd. Japonští zákazníci si mohou vybrat ze sedmdesáti modelů různých značek. Věřím, že se v Evropě nebudeme uskromňovat nadlouho.

NEC n22i - fešácké véčko

NEC n22i je příjemný mobil véčkové konstrukce s výměnným čelním krytem. Podporuje služby i-mode, příjem a odesílání e-mailu přes i-mode. Má velký vnitřní displej s 4096 barvami a druhý malý displej na vnější straně. Kompaktní design umocňuje vestavěná anténa. Uslyšíte ho díky kvalitnímu 40hlasému polyfonnímu vyzvánění.

Rozměry 101 x 48 x 27 mm se mobil řadí mezi "velká" véčka, obsah má 94 cm3, hmotnost 110 g je v dnešní době také lehce nadprůměrná. Se standardní baterií 800 mAh typu Li-Ion vydrží v pohotovostní době 200 hodin a zvládne 200 minut hovoru za ideálních podmínek. Telefon podporuje vyspělé funkce jako GPRS, kalkulačku, převodník jednotek, organizér, úkolovník, časové funkce a budík. Dále můžete upotřebit uživatelsky nastavitelné profily, vibrační vyzvánění, psát dlouhé zprávy pomocí T9 a vybrat si jednu z pěti připravených her.

 
NEC n22i je véčkové konstrukce,
za své funkce se stydět rozhodně nemusí

Barevný displej lze zkrášlit obrázkovými tapetami a ke kontaktům v adresáři můžete připojit fotky. Práce s obrázky - stejně jako pohyb v menu - by měla být jedna radost, protože vnitřní displej na dnešní dobu patří mezi nejkvalitnější, i když existují lepší. Září až 4096 barvami při vysokém rozlišení 120 x 160. Na čelní ploše telefonu je malý LCD displej s rozlišením 120 x 30 bodů, který zobrazuje digitální nebo analogové hodiny a může být podsvětlen dvanácti barvami.

Do vnitřní paměti telefonu uložíte až 500 kontaktů. Ke každému jménu můžete přiřadit sedm telefonních čísel, dvě emailové adresy, nastavení vyzvánění, osobní poznámku, barvu vnějšího LCD pro označení volajícího, obrázek nebo fotku u kontaktu. Paměť telefonu je dále využívána pro seznam volaných, přijatých a ztracených hovorů, deset položek od každého, až sedm volitelných tapet, pět si můžete sami stáhnout, až 23 vyzváněcích tónů a dvě spouštěcí animace, kde lze jedna stáhnout.

Mezi ostatní vlastnosti patří indikace délky hovoru, odpověď libovolným tlačítkem, rychlý přístup do seznamů a 10 hlasových poznámek po 20 sekundách.

A co NEC n22i neumí? Mobil bohužel nepodporuje bluetooth ani nemá infračervený port. Nabízí pouze připojení přes kabel, také neumí spouštět vybrané funkce hlasem. Mezi příslušenství patří nabíječka do zapalovače v autě, druhá Li-Ion baterie, jednoduchá handsfree sada, datový kabel, stolní nabíječka pro mobil a baterii. Cena mobilu v síti Bouygues Télécom je 129 euro, tedy v přepočtu asi 3 999 Kč a je jasné, že jde o cenu dotovanou.

Plusy a mínusy

+ barevný displej s vysokým rozlišením
+ polyfonní melodie
+ výměnný čelní kryt
+ podpora i-mode
+ GPRS

- nemá kamerku
- nepodporuje MMS
- v i-mailu nelze otevřít přílohy
- malá výdrž baterie

Toshiba TS21i - pevný základ

Toshiba TS21i je základní model pro mladší nebo začínající uživatele služby i-mode, které se operátor snaží nalákat na malou hmotnost 96 gramů, barevný displej a kompaktní klasický design. Mobil působící jako větší placička je sice tloušťkou v normě, ale ostatní rozměry jsou nadprůměrné. V těle velikosti 119 x 51 x 21,5 mm se ukrývá standardní baterie typu Li-Ion, která vydrží v pohotovostní době až 180 hodin a na jedno nabití s ní lze hovořit až 180 minut.

Funkčně je na tom Toshiba TS21i poněkud hůře než předchozí NEC n22i, ale cílové skupině nic podstatného chybět nebude. Datovat můžete přes GPRS, nechybí kalkulačka, kalendář, časové funkce, budík, uživatelsky nastavitelné profily, vibrační vyzvánění, standardní SMS s podporou T9, loga na displej,  dvě hry, klasický WAP a samozřejmě i-mode.


Toshiba toho sice nenabízí tolik jako Nec,
ale nic důležitého nepostrádá

Na displeji uvidíte „pouze“ 256 barev v rozlišení 121 x 128 bodů na využitelné ploše o rozměrech 30 x 31 mm. Pro text je připraveno až sedm řádků. V paměti telefonu je dvacet předinstalovaných 16hlasých polyfonních melodií, možné je stáhnout dalších třicet. Paměť má dále vyhrazeno patnáct míst pro obrázky, z toho je pět obsazeno. Telefonní seznam může obsahovat až 200 kontaktů pro čísla a e-maily, při příchozím hovoru je podporována signalizace tónem a obrázkem.

I-mail má bohužel klasické evropské omezení zprávy s maximálním počtem 1000 znaků. Dotovaná cena mobilu se v síti Bouygues Télécom pohybuje okolo 49 euro. Jde tedy o lidových 1519 Kč, což je v porovnání s průměrnou měsíční mzdou ve Francii, která v přepočtu činí asi 35 000 Kč, cena velmi lákavá.

Interaktivního průvodce mobilem Toshiba TS21i můžete nalézt zde. Stránka je ve francouzštině. Měl jsem problémy se spouštěním, snad budete mít větší štěstí.

Plusy a mínusy:

+ lehký přístroj
+ barevný displej
+ podpora i-mode
+ GPRS
+ polyfonní vyzvánění.

- poměrně velká velikost
- displej má jen 256 barev
- nepodporuje EMS, Javu a MMS
- malá výdrž

Je otázkou, jestli i-mode po svém půlročním fungování nabízí tolik nového, že by se člověku chtělo opouštět známé a zažité technologie, které ještě nedosáhly svého potenciálního výkonu. Dá se předpokládat, že vývoj bude tím rychlejší, čím budou dostupnější potřebné telefony. Možná i-mode navždy pohřbí evropský WAP. Kdo ví? Výše uvedené mobily je třeba brát jako jedny z prvních vlaštovek, které budou záhy následovány celým hejnem. Oslovily vás tyto dva mobily?

Diskuze (14) Další článek: Český Telecom má nového ředitele

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Ztracený hovor, Bouygues Telecom, Konzervativní přístup, Pevný základ, Příjemný mobil, Mode, Mobil, MOBI, Podpor, Mobil podporující8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony