Ideální mobil pro práci v podání Nokie: VoIP nesmí chybět

Co by měl mít ideální mobil pro práci? Velký displej, pohodlné ovládání, obří adresář, organizér, poštovní klient... Nezapomeňte na prohlížeč Office dokumentů, výkonný vyhledávací nástroj, vzdálenou synchronizaci a také VoIP. Nokia u své řady E hodlá dbát na vše. Video: internetové volání z mobilu přes Wi-Fi!
Kapitoly článku

Mobilní telefon je pro mnohé nezbytným pomocníkem při práci. Kromě možnosti hlasové komunikace poslouží jako organizér nebo e-mailový klient, můžete jej synchronizovat s počítačem nebo si v terénu prohlédnout web. Není to ovšem zdaleka všechno a Nokia nám na své prezentaci předvedla, jak mobilní telefon může ještě při práci pomoci.

Prezentace se týkala řady chytrých mobilních telefonů s označením E. U nás se z této řady prodávají modely E60 a E61, zanedlouho na náš trh zamíří také malý smartphone E50. Všechny tři telefony mají spolčenou cílovou skupinu – obchodníky, manažery, vedoucí pracovníky, obchodní zástupce a podobně. Zkrátka takové lidi, kteří jsou často na cestách a přitom potřebují mít svoji kancelář stále s sebou.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia E60 • Nokia E61 • Nokia E50

Výbava správného pracanta

Aby mohl být mobilní telefon skutečně pomocníkem a práci naopak spíše nekomplikoval, měl by splňovat několik základních požadavků:

  • velký a kvalitní displej – k čemu je propracovaný organizér, když je na malém displeji nečitelný
  • kompaktní rozměry a nízká hmotnost – mobil pro práci má být neustále po ruce někde v kapse nebo v pouzdře na opasku, kde však pochopitelně nechceme tahat čtvrtkilovou cihličku
  • pohodlné ovládání – tlačítka klávesnice musí být dostatečně velká, hlavní ovládací prvek musí mít jistý chod. Nabídka pak musí být intuitivní a rychlá.
  • konzervativní design – v cílové skupině uživatelů nejsou příliš žádoucí extravagantní výstřelky, uplatní se strohá a čistě účelová elegance
  • kancelářské funkce – obrovský adresář, organizace času, e-mailový klient, prohlížeč Office dokumentů
  • konektivita – Bluetooth, rychlé datové přenosy v mobilní síti a nejlépe i Wi-Fi, pro pracující v zahraničí je důležitá podpora všech GSM pásem

Možná najdete ještě další prvky výbavy, které byste u svého mobilu pro práci nechtěli postrádat. Naopak je mnoho těch, které můžeme oželet – fotoaparát, přehrávač hudby, MP3 vyzvánění, hry...

Nokia se v rámci své řady E snaží nabídnout mobilní telefony vyhovující těmto požadavkům. A musíme uznat, že se jí to daří. Výrobce však chce nabídnou mnohem víc.

Kancelář v kapse

Nokia těží z otevřeného operačního systému a své telefony pro práci vybavila několika doplňkovými aplikacemi. V hlavní nabídce pak přibyla složka Office, kde jsou tyto doplňky soustředěny. Tuto složku však v stávajících modelech E60 a E61 zatím nenajdete, přijde až s novým modelem E50. Poté se začne nabízet i v E60 a E61, ale ani stávající majitelé nepřijdou zkrátka a software jim bude poskytnut k doinstalování.

Najdeme tu užitečnou aplikaci pro vyhledávání, která hledané slovo vyhledá v celém telefonu, tedy mezi zprávami, e-maily, v kontaktech, poznámkách nebo třeba v kalendáři. Hodit se může aplikace pro organizaci týmové práce – jednoduše vyberete tým spolupracovníků nebo jen některé členy a provedete akci – spojíte jedním stiskem tlačítka konferenční hovor, rozešlete hromadnou zprávu nebo aktivujete Push to talk. Nebude chybět také předčítač zpráv, který se bude hodit třeba v autě. Příchozí zprávu vám telefon nahlas přečte.

Samozřejmostí je sada QuickOffice, tedy balík aplikací umožňující prohlížení a editaci Office dokumentů Word, Excel a Powerpoint. Abyste mohli otevřít i e-mailové přílohy ve formátu ZIP, nechybí komprimační nástroj. Otevírat je možné i soubory PDF.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezi užitečnou funkci patří také aktivní pohotovostní režim - vše důležité okamžitě vidíte na displeji svého mobilu • v nabídce Nokie E50 už složka Office nechybí

Všude se svým zázemím

Nokia se u svých mobilů pro práci dále zaměřuje na možnost vzdálené synchronizace dat v telefonu s počítačem uživatele. Proto se v řadě E setkáváme s podporou známých řešení jako je ActiveSync, Visto nebo BlackBerry. Podle výrobce však budoucnost patří zejména řešení Intellisync, které u svých telefonů upřednostňuje. Má k tomu pádný důvod, protože zatímco nejoblíbenější Blackberry ztratil oproti loňskému roku podíl na trh ze 64 % na 51 %, počet uživatelů Intellisync vzrostl z 10 % na 17 %.

Co takový Intellisync umí? Svůj e-mail, poznámky, upomínky a veškerou svoji agendu budete mít neustále synchronizovanou s firemním serverem, ke kterému je připojen také váš počítač. Ať už se podíváte do počítače nebo do telefonu, vždy zde najdete shodná data. E-maily vám přitom budou do telefonu přicházet stejně jako textové nebo multimediální zprávy, nemusíte nic stahovat. Vše je maximálně zabezpečeno a například při krádeži telefonu jej můžete na dálku zablokovat nebo třeba úplně vymazat. Do nového telefonu pak vše nahrajete zpět. Administrátoři pak ocení například možnost hromadného natavení všech telefonů připojených k serveru – zprovozníte ve firmě novou Wi-Fi síť, tak všem zaměstnancům zároveň na dálku nastavíte telefony tak, aby nové sítě mohli hned využívat.

Řešení přitom není pro firmu nijak nákladné a mobilní operátor je při jeho zřizování zcela stranou. Ať už se jedná o Intellisync nebo jiné prostředky, je jasné, že zde je budoucnost efektivního využívání mobilních telefonů ve firmách. Obliba těchto řešení velmi roste.


Wi-Fi a internetové volání - to je téma další kapitoly, ve které najdete také video s ukázkou internetového hovoru z mobilu!

Témata článku: Nokia, VoIP, Nokia E50-1, Nokia E50-2, Nokia E60, Nokia E61, Nokia E61i, Sony Ericsson P990i, Efektivní využívání, Podání, Obchodní manažer, Pro +, Vedoucí pracovník, Běžný hovor, Pádný důvod, Mobil, Internetová telefonie, Alternativní operátor, MOBI, Malý smartphoneApple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED