Ideální mobil pro práci v podání Nokie: VoIP nesmí chybět

Co by měl mít ideální mobil pro práci? Velký displej, pohodlné ovládání, obří adresář, organizér, poštovní klient... Nezapomeňte na prohlížeč Office dokumentů, výkonný vyhledávací nástroj, vzdálenou synchronizaci a také VoIP. Nokia u své řady E hodlá dbát na vše. Video: internetové volání z mobilu přes Wi-Fi!
Ideální mobil pro práci v podání Nokie: VoIP nesmí chybět
Kapitoly článku

Mobilní telefon je pro mnohé nezbytným pomocníkem při práci. Kromě možnosti hlasové komunikace poslouží jako organizér nebo e-mailový klient, můžete jej synchronizovat s počítačem nebo si v terénu prohlédnout web. Není to ovšem zdaleka všechno a Nokia nám na své prezentaci předvedla, jak mobilní telefon může ještě při práci pomoci.

Prezentace se týkala řady chytrých mobilních telefonů s označením E. U nás se z této řady prodávají modely E60 a E61, zanedlouho na náš trh zamíří také malý smartphone E50. Všechny tři telefony mají spolčenou cílovou skupinu – obchodníky, manažery, vedoucí pracovníky, obchodní zástupce a podobně. Zkrátka takové lidi, kteří jsou často na cestách a přitom potřebují mít svoji kancelář stále s sebou.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia E60 • Nokia E61 • Nokia E50

Výbava správného pracanta

Aby mohl být mobilní telefon skutečně pomocníkem a práci naopak spíše nekomplikoval, měl by splňovat několik základních požadavků:

  • velký a kvalitní displej – k čemu je propracovaný organizér, když je na malém displeji nečitelný
  • kompaktní rozměry a nízká hmotnost – mobil pro práci má být neustále po ruce někde v kapse nebo v pouzdře na opasku, kde však pochopitelně nechceme tahat čtvrtkilovou cihličku
  • pohodlné ovládání – tlačítka klávesnice musí být dostatečně velká, hlavní ovládací prvek musí mít jistý chod. Nabídka pak musí být intuitivní a rychlá.
  • konzervativní design – v cílové skupině uživatelů nejsou příliš žádoucí extravagantní výstřelky, uplatní se strohá a čistě účelová elegance
  • kancelářské funkce – obrovský adresář, organizace času, e-mailový klient, prohlížeč Office dokumentů
  • konektivita – Bluetooth, rychlé datové přenosy v mobilní síti a nejlépe i Wi-Fi, pro pracující v zahraničí je důležitá podpora všech GSM pásem

Možná najdete ještě další prvky výbavy, které byste u svého mobilu pro práci nechtěli postrádat. Naopak je mnoho těch, které můžeme oželet – fotoaparát, přehrávač hudby, MP3 vyzvánění, hry...

Nokia se v rámci své řady E snaží nabídnout mobilní telefony vyhovující těmto požadavkům. A musíme uznat, že se jí to daří. Výrobce však chce nabídnou mnohem víc.

Kancelář v kapse

Nokia těží z otevřeného operačního systému a své telefony pro práci vybavila několika doplňkovými aplikacemi. V hlavní nabídce pak přibyla složka Office, kde jsou tyto doplňky soustředěny. Tuto složku však v stávajících modelech E60 a E61 zatím nenajdete, přijde až s novým modelem E50. Poté se začne nabízet i v E60 a E61, ale ani stávající majitelé nepřijdou zkrátka a software jim bude poskytnut k doinstalování.

Najdeme tu užitečnou aplikaci pro vyhledávání, která hledané slovo vyhledá v celém telefonu, tedy mezi zprávami, e-maily, v kontaktech, poznámkách nebo třeba v kalendáři. Hodit se může aplikace pro organizaci týmové práce – jednoduše vyberete tým spolupracovníků nebo jen některé členy a provedete akci – spojíte jedním stiskem tlačítka konferenční hovor, rozešlete hromadnou zprávu nebo aktivujete Push to talk. Nebude chybět také předčítač zpráv, který se bude hodit třeba v autě. Příchozí zprávu vám telefon nahlas přečte.

Samozřejmostí je sada QuickOffice, tedy balík aplikací umožňující prohlížení a editaci Office dokumentů Word, Excel a Powerpoint. Abyste mohli otevřít i e-mailové přílohy ve formátu ZIP, nechybí komprimační nástroj. Otevírat je možné i soubory PDF.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezi užitečnou funkci patří také aktivní pohotovostní režim - vše důležité okamžitě vidíte na displeji svého mobilu • v nabídce Nokie E50 už složka Office nechybí

Všude se svým zázemím

Nokia se u svých mobilů pro práci dále zaměřuje na možnost vzdálené synchronizace dat v telefonu s počítačem uživatele. Proto se v řadě E setkáváme s podporou známých řešení jako je ActiveSync, Visto nebo BlackBerry. Podle výrobce však budoucnost patří zejména řešení Intellisync, které u svých telefonů upřednostňuje. Má k tomu pádný důvod, protože zatímco nejoblíbenější Blackberry ztratil oproti loňskému roku podíl na trh ze 64 % na 51 %, počet uživatelů Intellisync vzrostl z 10 % na 17 %.

Co takový Intellisync umí? Svůj e-mail, poznámky, upomínky a veškerou svoji agendu budete mít neustále synchronizovanou s firemním serverem, ke kterému je připojen také váš počítač. Ať už se podíváte do počítače nebo do telefonu, vždy zde najdete shodná data. E-maily vám přitom budou do telefonu přicházet stejně jako textové nebo multimediální zprávy, nemusíte nic stahovat. Vše je maximálně zabezpečeno a například při krádeži telefonu jej můžete na dálku zablokovat nebo třeba úplně vymazat. Do nového telefonu pak vše nahrajete zpět. Administrátoři pak ocení například možnost hromadného natavení všech telefonů připojených k serveru – zprovozníte ve firmě novou Wi-Fi síť, tak všem zaměstnancům zároveň na dálku nastavíte telefony tak, aby nové sítě mohli hned využívat.

Řešení přitom není pro firmu nijak nákladné a mobilní operátor je při jeho zřizování zcela stranou. Ať už se jedná o Intellisync nebo jiné prostředky, je jasné, že zde je budoucnost efektivního využívání mobilních telefonů ve firmách. Obliba těchto řešení velmi roste.


Wi-Fi a internetové volání - to je téma další kapitoly, ve které najdete také video s ukázkou internetového hovoru z mobilu!

Témata článku: Nokia, VoIP, Nokia E50-1, Nokia E50-2, Nokia E60, Nokia E61, Nokia E61i, Sony Ericsson P990i, Obchodní manažer, Vedoucí pracovník, Mobil, MOBI, Podání, Pádný důvod, Malý smartphone, Alternativní operátor, Efektivní využívání, Běžný hovor, Internetová telefonie


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109