Inmarsat iSat Phone Pro: satelitní monstrum [recenze]

Satelitní telefony jsou stále ještě věc poměrně exotická. iSat Phone se jen nepatrně liší od svých GSM kolegů. Jak se „telefonuje ze satelitu“?

Voláme a SMSkujeme přes satelit

Koncové uživatele bude asi nejvíce zajímat, jak se se satelitním telefonem volá. Jednoduchá odpověď zní – až překvapivě dobře. Telefon potřebuje nějaký čas, než si nalezne tu svou družici a pak už je samotné volání a SMSkování dílem okamžiku. Mírné prodlevy nastávají při sestavování hovoru, kdy si oproti GSM telefonům chvilku počkáte, samotný hovor je však bez výpadku. Přestože iSatPhone Pro využívá geostacionární družice, tak jsem za dobu testování nepozoroval žádné neúměrně velké latence. Kvalitu hovoru lze hodnotit také jako velmi dobrou, srovnatelnou s GSM. Hovory lze uskutečňovat pomocí přímého zadání čísla volaného, nebo vybráním z adresáře kontaktů. Ten umožňuje uložit ke kontaktu několik telefonních čísel včetně e-mailu, samotné řazení v seznamu pak lze organizovat podle jména, nebo podle příjmení. Opět se žádné větší zvláštnosti oproti GSM kolegům nekonají.

Posílání SMS zpráv je obdobné. Textový editor je takřka shodný jako u GSM telefonů, podporuje prediktivní vkládání textu pomocí slovníku, český jazyk v něm ale nenajdeme. Displej telefonu je z pohledu klasických nedotykových telefonů velký a přehledný, zobrazí 9 řádků textu, takže není potřeba při čtení či psaní SMS rolovat dolu a nahoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Testovací SMS na Inmarsatu, menu pro volbu prediktivního vkládání textu a její podoba na GSM telefonu

Jestli si je tedy v něčem iSatPhone Pro jistý, pak je to určitě volání a SMSkování. Kvalitu hovoru jako takovou můžete posoudit i vy, Inmarsat na svých stránkách zveřejnil testovací wav soubor, který potvrzuje naše zkušenosti.

Ceník, aneb za kolik na satelit

K uskutečnění odchozího telefonátu z přístroje iSatPhone je třeba zvolit z dvojice nabízených variant SIM karet. Inmarsat ke svým zařízením dodává jak SIM karty svázané s tarifním programem, tak i předplacenky.

Tento článek čtete zrovna po zásadních změnách v ceníku, od 1. června se zdražovalo. Dražší jsou jak přístroje, tak služby zkrátil se lhůta platnosti kreditu. Krok zdražování je českým zastoupením firmy velmi nemile komentován s tím, že tímto dojde k velkému odlivu zákazníků, resp. snížení přílivu zákazníků nových. Jestli jsou ceny a podmínky stále ještě výhodné necháme na zvážení každého z čtenárů.

Cena samotného přístoje nedosahuje nebeských výšin, jak by se možná mohlo leckomu zdát, ale na druhou stranu také není z nejnižších. Inmarsat iSat Phone PRO může být váš za cenu okolo 18 500 Kč. Je to málo, nebo moc? To necháme na zvážení každého z vás.

Tarify

 Tarif 1Tarif 2
Měsíční paušál615 Kč1 196 Kč
Volné minuty1060
Pevné linky17,10 Kč/min.15,40 Kč/min.
Mobilní sítě20,50 Kč/min.18,80 Kč/min.
SMS8,50 Kč/jednotka8,50 Kč/jednotka
Internet17,10 Kč/min.15,40 Kč/min.

Předplacenky

Předplacenou kartu lze nabíjet pomocí tzv. jednotek. Dobíjí se hodnotami 25, 50, 100, 250 a jejich násobky. Při aktivaci SIM karty je třeba zvolit výchozí kredit minimálně 100 jednotek. Předplacenky mají omezenou platnost podle počtu kupovaných jednotek. Ceny jednotek včetně doby platnosti jsou následující:

  • 25 jednotek stojí 449 Kč, platnost 30 dní
  • 50 jednotek stojí 898 Kč, platnost 90 dní
  • 100 jednotek stojí 1 795 Kč, platnost 180 dní
  • 250 jednotek stojí 4 492 Kč, platnost 180 dní

Kupony s vyšším počtem jednotek (od 500 do 5 000) mají platnost 365 dní. Jedna jednotka odpovídá 1 minutě hovoru do pevné sítě, na minutu hovoru do mobilní sítě spotřebujete 1,2 jednotky. Jednoduchou matematikou nám tedy vychází, že s počátečním kreditem ve výši 100 jednotek šlo dříve volat do pevné sítě za 16,72 Kč/min, do mobilních sítí zhruba za 20 Kč/min. SMS vyjde na půl jednotky, takže je její cena zhruba 8,5 Kč. Po zdražení budou výsledné ceny mírně vyšší, samozřejmě dle výše zakoupených jednotek. Všechny tyto cenovky se vztahují jak na pevné, tak i na mobilní telefonní sítě po celém světě.

Minimální délka hovoru je jak u předplacenek, tak u tarifních programů 15 sekund a stejnou vteřinovou sazbou je i účtováno. Paradoxně tedy lze ze satelitního telefonu volat do zahraničí až mnohonásobně levněji než v případě telefonů GSM v zahraničí. Se satelitním telefonem vás také nemusí trápit roaming, svého operátora máte u sebe všude na Zemi.

Kredit lze dobíjet zadáním kódu kupónu spolu s dobíjecí sekvencí přímo na hlavní obrazovce přístroje, nebo pomocí položky v menu. Manuální dobíjecí sekvence má tvar *101*číslo_kupónu#. Pakliže tedy máte kupon s číslem 123456123456, je ta správná kombinace pro dobití *101*123456123456#.

Každý distributor telefonů iSat Pro je schopen dobíjet pouze „své“ SIM karty, tedy takové, které aktivoval. Dovezené SIM z ciziny se tudíž dají dobíjet pouze tam, kde byly koupeny. Do ČR se z iSatPhonu dovoláte bez potíží jak do všech mobilních sítí, tak i na pevné linky. Pochopitelně je nutné použít mezinárodní předvolby (pro ČR 0042, nebo +420). Předplacené karty lze používat všude na světě s výjimkou území USA a přilehlých ostrovů.

Dobíjení jakékoliv výše kreditu automaticky prodlužuje platnost SIM karty od data dobití na 2 roky. Pokud nebude před vypršením platnosti SIM karta znovu dobita (nebo prodloužena platnost), tak se SIM karta stává neplatnou. Příchozí hovory nejsou účtovány, hovor tak vždy platí pouze volající strana. V případě nouzového volání lze využít telefonní číslo 112, na území USA číslo 911.

Volání a SMS do satelitní sítě Inmarsat

Volání na satelitní telefon z mobilního, pevného, či jakéhokoliv jiného čísla, je možné, ale může být velmi nákladné. Distributor satelitních telefonů pro ČR uvádí ve své příručce až hrozivých 260 Kč/min, přičemž vše záleží na tarifu jednotlivce, který hovor iniciuje. S dotazem na cenu takovéhoto druhu volání se musíte obrátit na svého operátora.

Z ČR lze volat na satelitní telefony ze sítí O2 a T-Mobile, s Vodafonem se bohužel nedovoláte. I pro satelitní telefony platí mezinárodní předvolba, v případě Inmarsatu je to 0087, nebo +870.

Posílání zpráv SMS z ČR je na satelitní telefon Inmarsat možné dvěma způsoby. Prvním a jednodušším způsobem je bezplatná SMS brána na webových stránkách Inmarsatu. Druhou a komplikovanější možností je odeslání SMS přímo z vašeho telefonu. V tomto případě musí být ale text odeslán jako e-mail. Jak na to?

  • Vodafone: Text SMS nutno začít adresou ve tvaru mobilní satelitní číslo@message.inmarsat.com, tedy 870……@message.inmarsat.com, následně mezera a poté již vlastní text. Odeslat na číslo 2255, lze i ze zahraničí.
  • O2: Textovou zprávu nutno napsat ve tvaru: eml, mezera, mobilní satelitní číslo@message.inmarsat.com, tedy 870……@message.inmarsat.com, mezera, vlastní text zprávy. Celkem maximálně 160 znaků. Odeslat na číslo 999111.
  • T-Mobile: Textovou zprávu nutno napsat ve tvaru: #mobilní satelitní číslo@message.inmarsat.com, tedy #870……@message.inmarsat.com, mezera, vlastní text zprávy. Celkem maximálně 160 znaků. Odeslat na číslo 4616.

Pakliže voláte do sítě Inmarsat v době, kdy satelitní telefon není na příjmu, tak se velmi doporučuje vypnutí hlasové schránky. Vyhnete se tak zbytečným nákladům. Co se SMS zpráv týče, tak ty jsou po dobu neaktivity telefonu uloženy a doručeny až v době, kdy telefon zapnete.

Datové přenosy

iSatPhone podporuje také datové přenosy. Telefon samotný nemá vestavěnný webový prohlížeč a neposkytuje možnost surfování po Internetu, k využívání těchto služeb tak je nutné telefon připojit k PC. To lze uskutečnit bezdrátovým připojením přes Bluetooth, nebo přes USB. Rychlost surfování je velmi malá, i při naprosto ideálních podmínkách se její velikost vyšplhá maximálně na 20 kbit/s. Reálná přenosová rychlost je v řádu jednotek kbit/s. Na obsáhlé sledování náročných stránek to tedy určitě není, ale jako ryze nouzové řešení v případě potřeby postačí.

Témata článku: , , , , Tuzemský uživatel, Měsíční pohled, Béčko, Minoritní záležitost, Plastová krytka, Drahý špás, Detailní záběr, Skupina uživatelů, Monstrum, Pozemní stanice, Aspirant, Příjemný rozměr, Nástraha, Datový microusb, Přímé zadání, Satelitní komunikace, Tarifní program, Pacifik, Předvolba, Masivní šroub, Zpracovaný telefon