Instantní mobilní síť Ericsson MiniGSM: nasypat a zamíchat

Z železné krychle ční do výšky stožár antény. Postavíte ji na opuštěném ostrově nebo třeba uprostřed pouště a během několika hodin spustíte. Teď už stačí vzít mobil a zavolat si kamkoli do celého světa.
Instantní mobilní síť Ericsson MiniGSM: nasypat a zamíchat

Včera jsme psali o sítích GSM během přírodních katastrof. Na závěr článku padla zmínka o systému firmy Ericsson, který nese označení Ericsson Response. Bylo také zmíněno, že hlavní součástí systému jsou mobilní kontejnery, které jsou vybaveny k tomu, aby se pomocí nich mohla na postižených lokalitách mohla rozběhnout plně funkční a samostatná malá síť GSM. V tomto článku se podíváme na tento zajímavý systém podrobněji.

Našlapaná kostka

Systém MiniGSm je skutečně naprosto samostatná jednotka, která dokáže prakticky kdekoli na planetě vytvořit samostatnou mobilní síť. V kovovém kontejneru, podobnému těm, v nichž bývá umístěna elektronika některých základnových stanic, je doslova nacpáno vše, co je třeba pro plnohodnotné fungování sítě GSM.

Klepněte pro větší obrázek
Kontejner MiniGSM

Kontejner má rozměry 2 230 × 1 900 × 2 160 mm a váží zhruba 2 000 kg. Lze jej tedy bez problémů naložit na korbu, popř. vzít do vleku třeba za nákladní automobil a dopravit kamkoli je třeba. Z přední strany má kontejner ocelové vchodové dveře, k nimž vedou dva schůdky. V rozích je kontejner vybaven podstavci, na nichž celá kabina stojí. Ericsson doporučuje k postavení systému plochu 4 × 4 m. V pravém zadním rohu je pak umístěn vysouvací stožár, který může mít výšku až 6 metrů.

Uvnitř kontejneru je všechno potřebné vybavení GSM sítě a spousta dalších přístrojů, které jsou nutné pro bezproblémový provoz jednotky. Při rozloze čtyři metry čtvereční už tedy uvnitř nezbude mnoho místa, tak akorát pro jednoho člena obsluhy stanice. Plánek na následujícím obrázku ukazuje, co všechno uvnitř stanice najdete a jak jsou jednotlivé přístroje rozmístěny.

Klepněte pro větší obrázek
Vnitřní uspořádání systému MiniGSM

Síť GSM v krabicovém balení

Vejdeme-li do kontejneru MiniGSM, budeme mít v rohu hned po pravé ruce napájecí zdroje včetně baterií; zásobují všechno elektrickou energií. Hned za napájecí jednotkou je pak blok s označením RBS 2202. Jedná se o jednotku základnové stanice, která obsahuje celkem šest transceiverů. Vlevo je pak v rohu hned vedle dveří blok MMSC, který není nic jiného než malá mobilní radiotelefonní ústředna (Micro Mobile Switching Center). Ta je v podstatě srdcem celé stanice a stejně jako v klasické síti GSM se stará – zjednodušeně řečeno – o přepínání hovorů. Ústředna má kapacitu zhruba 5 000 účastníků.

Vedle ústředny je pak blok MBSC, což je opět obdoba řídící jednotky základnových stanic, ale v miniaturním provedení (Micro Base Station Controller). V případě, že by bylo potřeba zvýšit počet transceiverů z šesti na více, MBSC jich může ovládat až 48. Protože jednotka může být také připojena jako součást stávající GSM sítě, má vestavěno také několik možností pro spojení s okolím. Může tu být jednak klasické mikrovlnné pojítko nebo třeba linka VSAT pro satelitní spojení se světem. jednotka může mít samozřejmě také potřebné brány pro připojení do pevné telefonní sítě nebo k síti ISDN.

Kromě všech bloků, které slouží k provozu samotné sítě, je tu také klimatizační jednotka. Ta zajišťuje elektronice potřebné prostředí ke správné funkci. Podle dokumentace Ericssonu má jednotka pracovat standardně v teplotním rozmezí -5 °C až +50 °C. To ale není směrodatné, v případě potřeby lze jednotku upravit i pro práci např. při mnohem nižších teplotách. Standardně je možné jednotku připojit k třífázovému napájení. Příkon celého systému MiniGSM je asi 10 kW, což není mnoho a v případě přerušení dodávky elektrické energie lze systém napájet i ze středně velkého dieselového generátoru. Baterie vydrží zhruba jednu hodinu nouzového provozu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přídavný systém MiniGSM Power Container a Power Trailer

Jako doplněk k systému MiniGSM je určena jednotka MiniGSM Power Container, která obsahuje dieselový generátor včetně nádrže na naftu a také přídavnou anténní věž výšky 15 nebo 30 metrů. Anténní stožár může být v případě potřeby umístěn také přímo na střeše kontejneru MiniGSM.

Když je třeba

Jak již bylo zmíněno ve včerejším článku, kontejnery MiniGSM patří do systému Ericsson Response, který má dvě základny. Jednu v Turecku a druhou v Latinské Americe. V případě nutnosti, např. živelné pohromy, pak kontejnery startují z těchto dvou míst. Nasazení je velmi rychlé, ke spuštění systému je třeba jen několik hodin. Nutné práce na systému mohou začít již před vlastním přesunem. Pro spuštění a řízení systému má Ericsson k dispozici specialisty ve 140 zemích světa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nasazení systému v Afghánistánu • Afrika 

Systém Ericsson Response byl již nasazen v lednu 2002 v Afghánistánu, který byl po válce bez fungující mobilní sítě. Kontejner MiniGSM na předcházející fotografii je umístěn nad Kábulem. Dále byl systém umístěn např. v Kosovu v létě 1999, po tragédii 11. září 2001 v USA nebo při hurikánech v karibské oblasti v září loňského roku. Systém MiniGSM byl také použit při polární expedici severním Arktickém oceánu, kdy malý systém GSM zprostředkoval komunikaci mezi třemi loděmi.

Diskuze (16) Další článek: Nokia 6230i: první fotografie!

Témata článku: Ericsson, Ericsson, Ostatní, NAS, Bezproblémový provoz, Eri, Vnitřní uspořádání, Min, Samostatná jednotka, Teplotní rozmezí, Potřebné vybavení, Mini, Mobil, Síť, Mobilní síť, MOBI, INS, Sít


Určitě si přečtěte