Intel PXA800F: nový procesor pro komunikátory

Intel včera představil nový procesor pro mobilní telefony a komunikátory. Nese označení PXA800F a kombinuje XScale procesor s komunikačním GSM/GPRS modulem.
Intel PXA800F: nový procesor pro komunikátory

Trh s klasickými kapesními počítači je – přiznejme si – poněkud nudný. Svěží vítr přinesly komunikátory, které svému majiteli umožní zkontrolovat poštu či omrknout poslední novinky na internetu téměř odkudkoli. Těmto zařízením se připisuje velká budoucnost, dnešní PDA bez možnosti připojit se k síti sítí jsou – mrtvá. Intel si je vědom velkého potenciálu produktů jako XDA a připravil zbrusu nový procesor kombinující komunikační modul s klasickým procesorem.

Nový XScale je pomalejší

Procesor nese označení PXA800F a bude vyráběn 0,13mikronovou technologií. Základem je starý známý Intel XScale na frekvenci 312 MHz. Sekundují mu čtyři megabajty integrované Flash paměti a 512 KB rychlé SRAM. Ano, procesor je pomalejší než dnes dostupné čtyřstovky, několik desítek megahertz je daní za integraci a nižší cenu kompletu. Komunikační část tvoří procesor o frekvenci 104 MHz s 512 KB Flash a 64 KB SRAM paměti. Procesor se dorozumí se sítí GSM a bude podporovat datové přenosy technologií GPRS.

Integrace do jednoho čipu přináší hned několik výhod: nižší energickou náročnost, menší rozměry (12 x 12 mm) jdoucí ruku v ruce s nižšími náklady na výrobu. Díky těmto vlastnostem by se mohly stát komunikátory levnější, nebo vezmeme-li to z druhé strany, schopnost komunikace by mohly dostat i přístroje, do kterých bychom to nyní neřekli. Například Mp3 přehrávače by mohly pomocí GPRS přehrávat streamovou hudbu. Možností je spousta.

Objeví se na podzim

Intel uvede nový procesor ve třetím čtvrtletí tohoto roku, nových zařízení bychom se mohli dočkat na přelomu roku. Nechejme se překvapit, jaké možnosti nový procesor přinese a zda-li najde uplatnění i jinde, než v komunikátorech a chytrých telefonech.

zdroj: Intel, Infosync
pro zájemce: podrobný technický popis

Váš názor Další článek: Samsung SGH-V200: mobilní šmírák s foťáčkem

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Komunikátory, iPhone XS, Nový procesor, Komunikátor, Procesor, Nov, ProcesPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nový přípravek úspěšně léčí cukrovku 1. typu u myší
Jiří Černý
CukrovkaLékyMedicínaMyši
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

Pro práci i zábavu. Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny