Internet ze satelitu i pro smartphony? Starlink Elona Muska zažádal o povolení k provozu sítě na mobilních zařízeních

Už několik let se mluví o tom, že Apple plánuje do telefonů integrovat satelitní komunikaci, kterou by se dalo využít například k příjmu internetu nebo nouzového volání. Problém však byl dosud zejména v technických řešeních, jelikož Apple nemá vlastní družice pro „vesmírnou síť” a musí se spolehnout na poskytovatele třetích stran, kteří budou schopni dostat signál i k mobilním telefonům na zemi.


Nejoblíbenější Apple iPhony

Apple iPhone 15 Pro 128GB Apple iPhone 15 Pro 128GB
nabízí 16 obchodů za ceny od 29 989 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 78 obchodů za ceny od 24 880 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 93 obchodů za ceny od 18 306 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 81 obchodů za ceny od 16 269 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené Apple iPhony


Do hry může vstoupit velký hráč a možný partner – Starlink společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. Podle nejnovější žádosti k certifikaci od FCC chce společnost získat licenci pro provozování sítě i na mobilních zařízeních. Přestože zatím neznáme mnoho podrobností, víme, že má jít o komunikaci na frekvenci 2 GHz.

Využití této frekvence pomůže i v přenosu signálu na povrch Země, jelikož nebude tolik ovlivňován překážejícími předměty po cestě a hlavně umožní i jednodušší implementaci podpory pro mobilní zařízení. Firmě k tomu pomohla loňská akvizice společnosti Swarm, která se zabývala vývojem nanosatelitů pro poskytování přenosu dat i pro drobná IoT zařízení.

Přestože má jít o novou technologii určenou pro mobilní zařízení, aktuální satelity od SpaceX, kterých je na oběžné dráze více než 2 500, bohužel nejsou takovouto technologií vybaveny. Firma proto vyvinula speciální modul, který začne k satelitům přidávat. Služba však minimálně v aktuálním stavu, v jakém byla certifikována, nebude způsobilá k použití přímo s telefonem – bude nutné využít přenosnou anténu na Zemi s funkcí hotspotu. Nejprve však SpaceX musí pro tuto službu získat povolení.

Starlink a jeho satelity:

Zdroj: PCMag

Diskuze (10) Další článek: 2Q 2022: Trh se smartphony znovu padá. Samsung i přesto jako lídr posiluje, Apple se vrací na druhou pozici

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Smartphony, Internet, Mobilní sítě, Internet v mobilu, Mobilní internet, Elon Musk, SpaceX, Satelit, Starlink, Vesmír, Provoz sítě, Nouzové volání, Povolení, Hotspot, Mobilní zařízení, Swarm, SMA, Země