Internetový pokec na mobilu se Symbianem

Přinášíme informace o mobilním řešení instant messagingu a nabídneme „kecálka“, se kterým si můžete užívat každý den.
Kapitoly článku

Úvodem si objasníme pojem instant messaging, proto se krátce zastavíme u jeho významu a historie. Instant messaging (dále jen IM) je internetová služba, umožňující komunikaci a výměnu dat v reálném čase. Výhodou oproti jiným konvenčním službám je neustálý přehled o přítomnosti ostatních uživatelů a jejich dostupnosti či ochotě s vámi komunikovat. Službu zajišťuje klientská aplikace, která komunikuje prostřednictvím určitého souboru pravidel – protokolu. Mají-li se klienti mezi sebou domluvit, musí rozumět protokolu, který používá druhá strana.

Některé protokoly:

 • ICQ
 • MSN
 • Jabber
 • AIM
 • Yahoo!
 • IRC a další…

Historie IM sahá až k roku 1970, do dob multi-uživatelských operačních systémů, jako UNIX. Tehdy se jednalo o jednoduchou komunikaci mezi uživateli stejného stroje, o smyslu se dalo hovořit až s příchodem lokálních sítí a později sítě celosvětové – internetu.

Během té doby prošel instant messaging evolucí; původní konzolové ovládání bylo nahrazeno dnešním graficky přívětivým uživatelským rozhraním, některé protokoly na sebe nabalily přidané služby, jako Push to Talk, videotelefonování, online hry a další. Moderní počátek instant messagingu lze spojovat s listopadem 1996, kdy izraelská společnost Mirabilis (o dva roky později pohlcena mediálním gigantem AOL) představila světu program ICQ.

Někteří klienti:

 • ICQ
 • QIP 2005
 • Trillian
 • Miranda IM
 • Windows Live Messenger
 • SIM-IM a další…

Mobilní instant messaging

Protože jsme na webu zaměřeném na mobilní komunikaci a služby, nadále se už omezíme pouze na - poněkud útlý - svět mobilního instant messagingu. Ten je poměrně mladý a situace se zde rychle mění a vyvíjí. Jména některých rok a půl, dva roky starých aplikací jsou zapomenuta, další naopak utužila svoji pozici a mezi tím se jen občas snaží získat pozornost něco nového. Definitivní tečkou pro několik dřívějších titulů byl příchod třetí edice prostředí S60. Zejména ty, jenž byly vyvíjeny týmy nadšenců, tuto pomyslnou laťku nepřekonaly.

V úvodu zmiňuji, že IM je internetovou službou. Mimo mobilního telefonu a klienta, tak bude třeba ještě aktivovat datové služby operátora, vybrat tarif a nastavit telefon. S touto stránkou věci vám pomůže připravený „manuál“ v našem diskuzním fóru, který zohledňuje nastavení pro různé modely telefonů, všechny tři naše mobilní operátory a jimi nabízené internetové služby.

Smyslem článku není vyjmenovat všechny klienty pro OS Symbian, ale přiblížit IM a popsat každý prvek jeho realizace. Proto jsem vybral a otestoval pouze dva známé tituly a jednu novinku, všechny použitelné ve starších i novějších verzích Symbianu. Jestliže víte o dalších klientech, které by čtenáře mohly zajímat nebo s nimi máte zkušenosti, podělte se o ně v diskuzi pod článkem.

Čtenářům používajících Symbian první a druhé edice připomenu také naše starší články, které zmiňují některé další aplikace – linky k jejich stažení jsou stále funkční.

QIP PDA Symbian

První místo věnuji novince, o které se zatím žádný z našich předchozích článků nezmiňoval. Jméno tohoto původem ruského klienta jistě mnozí z vás znají z osobních počítačů nebo PDA. Zatímco ale počítačový sourozenec bude mít už téměř tři roky a verze pro PDA rok jeden, symbianová varianta je zatím v plenkách.

QIP je aplikace pro telefony Series 60, běžící jak na starších tak novějších verzích Symbianu. Mimo tuto výhodu je zde ještě jedna další, obvykle kladně hodnocená - klient je nabízen zdarma. První testovací verze (build 1000) byla vypuštěna letos v dubnu, od té doby byly v krátkých intervalech po sobě představeny další tři, které optimalizují chod a rozšiřují nabízené funkce. Aktuální sestavení nese číslo 1021 a lze používat bez větších obtíží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojování a výběr datového bodu • spojení s ICQ serverem a načítání kontaktů • volby nastavení

Klient podporuje pouze jediný protokol - ICQ, není lokalizován, mimo ruského jazyka však nabízí také angličtinu. QIPu nelze definovat konkrétní datový profil, při každém připojení k síti tak bude třeba ho nejprve vybrat a potvrdit. První spuštění nedoprovází automatické nastavení přihlašovacích údajů účtu, jak bývá u IM aplikací obvyklé. Manuální nastavení ale nezabere mnoho času, spočívá pouze v zadání čísla účtu (UIN) a přístupového hesla v nabídce nastavení. Tato nabídka je velmi jednoduchá, mimo adresy a portu přihlašovacího serveru jsou zde už pouze tři položky: nastavení hlasitosti zvuků, vibrací a poslední, která je svým způsobem originální, umožňuje zobrazení seznamu kontaktů ve dvou sloupcích vedle sebe. Tuto volbu ocení zejména majitelé přístrojů, které mají displej orientován na šířku.

Tip: orientaci displeje na šířku umožňuje freewarová aplikaci rotateMe (download).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam kontaktů v jednom sloupci • ve dvou sloupcích • orientace displeje na šířku

Grafické prostředí QIPu je v porovnání se zbylými dvěma klienty obyčejné až strohé. V horní části displeje naleznete logo aplikace a stavové informace o baterii a signálu, spodní úzká část je věnována popiskům tlačítek a stavovému řádku. Prostor mezi tím je vyhrazen seznamu kontaktů s ikonami signalizujícími stav uživatele. Novinkou verze 1021 je fullscreen zobrazení, jenž lze aktivovat klávesou s hvězdičkou, klávesy 2 a 8 zastávají funkci PageUp a PageDown.

Konverzaci je možné zpestřit některým z 28 originálních grafických smajlíků. Z dalších možností aplikace je tu zobrazení či ukrytí skupin a offline uživatelů, přidání nového kontaktu nebo vytvoření vlastního stavu (statusu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam kontaktů fullscreen • konverzace • volby v průběhu konverzace • nabídka smajlíků

Klient nabízí rozšířenou správu stavů a to jak klasických, jako free for chat, práce, nerušit nebo zaneprázdněný, tak i několika pokročilých pro utajení uživatele. Tato funkcionalita pracuje se seznamy (ne)viditelnosti, tyto však není možné programem vytvářet ani editovat. Ačkoliv je QIP v horečné fázi vývoje, během testování jsem až na občasné „zadrhávání aplikace“ nepozoroval větší potíže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření vlastního stavu • správa stavů • stavy pro utajení uživatele

Autor: QIPStránka programu: QIP PDA Symbian
Platforma:
Series 60 (1st, 2nd, 3rd edition)
Download
Cena:
freeware

Agile Messenger 3

Agile Messenger je na poli instant messagingu už stálicí, uživateli velmi oblíbený a na základě jejich ohlasů je stále zdokonalován. Původně byl nabízen zdarma, na počátku roku 2006 ale došlo ke zpoplatnění, tehdy formou měsíční platby Premium SMS. Aplikace je nabízena pro všechny tři edice prostředí S60 a je multi-protokolovým klientem. Znamená to, že se z něj můžete přihlásit ke svým účtům u několika služeb; Agile Messenger podporuje tyto: ICQ, MSN, AOL, Yahoo! a Google Talk.

Služby, které hodláte používat se vybírají a nastavují po spuštění klienta. Při prvním přihlášení je třeba zadat přístupové informace, které se uloží a v budoucnu už nebudou vyžadovány. Na téže obrazovce se definuje datový přístupový bod, který bude použit při každém připojení k síti. Agile Messenger tak dovede eliminovat obtěžující výběr přístupového bodu před každým připojením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Spouštění Agile Messengera• výběr služby • výběr výchozího datového bodu, který bude použit při každém připojení • spojení s ICQ serverem a načítání kontaktů

Prostředí aplikace je zpracováno v příjemných odstínech a s grafickým vkusem. Každá konverzace probíhá v novém okně, přesněji záložce, mezi kterými lze přecházet pohybem směrové klávesy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Seznam kontaktů, další konverzace jsou otevřeny v záložkách • okno konverzace • volby v jejím průběhu • nabídka smajlíků

Mimo klasický instant messaging přichází Agile Messenger s několika zajímavými doplňky, kterými lze zprávu obohatit. Smajlíky dnes už nejsou ničím objevným, ale nezapomnělo se na ně a zde jich je rovná dvacítka. Těmi zajímavějšími doplňky jsou Push to Talk, sdílení obrázků a videa. Mile mě překvapil přístup aplikace ke kameře, ačkoliv jsem testoval s novějším modelem Nokia, přístup k ní byl bezproblémový a inicializace kamery krátká.

Ať už se jedná o fotografii nebo video, pod levým tlačítkem jsou dostupná vítaná nastavení, mezi kterými jsou volby pro výběr z několika rozlišení, vyvážení bílé nebo zapnutí nočního režimu. Co se fotografií týče, aplikace si rozumí pouze s formátem jpg, který dovede přijímat i odesílat a ve kterém vytváří snímky. U videa je to pak formát zjednodušeného mobilního videa – 3gp.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídky při práci s kamerou

Vyzkoušel jsem také Push to Talk. To se ovládá tlačítkem, nad kterým je ikona reproduktoru a nesdělím asi nic překvapivého, když dodám, že se musí po celou dobu mluvení držet stlačené. Přenos desetisekundového záznamu si vezme přibližně 25 kB. K příjemci dorazí podobná zpráva, jako při posílání obrázků nebo videa. Ta zahrnuje informaci o typu zprávy (hlasová zpráva, obrázek, video) a link s internetovou adresou, kde lze multimediální obsah ihned vyzvednout.

Nabídka nastavení je neobvykle široká. Zahrnuje změnu fontu, jeho velikosti a použitého kódování, změnu zvukových oznámení, nastavení historie, fullscreen zobrazení a mnoho dalších. Mezi funkcemi aplikace nechybí nastavení stavu uživatele a to jak globálně pro všechny spuštěné služby tak i jednotlivě pro každou zvlášť, dále práce se skupinami a uživateli, datové počítadlo nebo historie a její export (do souboru txt).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další nabídky a nastavení

To vše se nalézá v jediném programu, který výrobce nabízí k sedmidennímu bezplatnému testování. Po vypršení této doby se můžete obohaceni novými zkušenostmi s Agile Messengerem buďto rozloučit nebo ji zakoupit kreditní kartou, popřípadě přes PayPal.

Autor: Agilemobile.com LimitedStránka programu: Agile Messenger 3
Platforma:
Series 60 (1st, 2nd, 3rd edition)
Download (stránka pro výběr verze)
Cena: jednorázová licence 34.95€, $44.95; čtvrtletní licence 8.95€, $11.95

Témata článku: Smartphony, Internet, Symbian, Software pro mobily, Hlasová zpráva, Datová spotřeba, Internetová služba, MOBI, Omezená doba, Finanční stránka, Podobná zpráva, První přihlášení, Přenos zpráv, Grafický smajlík, Mobil, Signalizující stav


Určitě si přečtěte