Intriky ministerstva se mění v tragikomedii. Odvolání Nováka i jmenování Továrkové mohou být v rozporu se zákonem

Šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák v pondělí ráno rezignoval, o několik hodin jej Vláda odvolala. Hned tedy vyvstala otázka, který z právních aktů bude platit, ale považovali jsme to za pouhou formalitu. Lupa.cz teď upozorňuje na mnohem vážnější pochybnosti legislativního charakteru.

Server napsal, že MPO udělalo při odvolání dvě chyby, tudíž je neplatné. Za prvé byl Novák odvolán z předsednictví Rady, členství v Radě mu mělo zůstat. Zákon však připouští odvolání předsedy pouze a jen zánikem jeho členství v Radě. Druhý problém je spíše formální, ale podle Lupy ani ten nebyl splněn. Ministerstvo musí doručit zdůvodnění odvolání radnímu ještě v rozhodný den a také jej zveřejnit. To první se prý stalo, druhé nikoliv.

Novák řekl Radiožurnálu, že jeho rezignace platí (rezignoval jak na předsednictví, tak na členství v Radě). Přesto ještě společně s právníky zváží, zda napadne odvolání.

Také jmenování Hany Továrkové je pochybné hned ze dvou důvodů. Prvním jsou výše popsané problém s odvoláním Nováka, v jedné funkci nemohou být dva lidé. Druhý problém je střet zájmu, do kterého se Továrková jmenováním dostala. Deník N upozornil, že podle veřejných registrů stále figuruje v několika firmách, což je v rozporu se zákonem. Ministerstvo argumentuje náhlostí situace, Továrková už prý podniká kroky k nápravě situace.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (8) Další článek: Evropa je o krok blíž jednotnému konektoru nejen v mobilech. Nejvíc zapláče Apple

Témata článku: Sítě 5G, Aukce, ČTÚ, Hana Továrková, Politika, Šéfka, Nová šéfka, Střet zájmů, Mini, Zak, Tragikomedie, Lupa, Rozpor, Jaromír Novák, Zákon, Odvolání, Střet, Novák, Jmenování, Rada, Radní, Továrková, Radiožurnál


Určitě si přečtěte

Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin