iOS 15 přinese změny v notifikacích, iPady se dočkají widgetů na domovské obrazovce

iOS 15 přinese změny v notifikacích, iPady se dočkají widgetů na domovské obrazovce

7. června odstartuje jedna z nejvýznamnějších „jablečných“ událostí – vývojářská konference Apple Worldwide Developer Conference (WWDC). Její součástí bude také představení nových verzí operačních systémů iOS 15 a iPadOS 15. Bloomberg odhalil změny, na které se mohou uživatelé těšit.

Největší novinky by se měly týkat oznámení, nicméně to zdaleka není vše. Dle zdrojů obeznámených s vývojem se můžete připravit také na přepracovanou domovskou obrazovku tabletů iPad, aktualizovanou odemykací obrazovku a vylepšení v oblasti ochrany soukromí.

Nová oznámení v iOS 15

Nejzásadnější novinkou v iOS a iPadOS 15 mají být širší možnosti konfigurace oznámení. Uživatelé například budou moci nastavit, zda má zařízení vydávat zvuky v závislosti na jeho aktuálním stavu. Tato možnost přijde v podobě nové nabídky, která uživatelům umožní vybrat, co právě dělají – zda řídí, pracují, spí nebo provádějí něco jiného, přičemž bude možné definovat vlastní stavy. Nabídka bude k dispozici na aktualizované odemykací obrazovce a v ovládacím centru.

K dispozici bude také možnost nastavit si automatické odpovědi na zprávy v závislosti na zvoleném stavu. To bude zásadní vylepšení proti stávající verzi automatické odpovědi, která je aktuálně k dispozici pouze při řízení. Po zavedení funkcí Nerušit a Režim spánku to bude poprvé, co Apple nabídne systémovou funkci pro změnu oznámení v závislosti na stavu uživatele, respektive jeho zařízení.

Vývojáři také pracují na vylepšení komunikační aplikace iMessage. Konečným cílem této snahy je, aby působila víc jako sociální síť a mohla tak lépe konkurovat WhatsAppu od Facebooku. Tyto změny jsou však teprve v rané fázi vývoje a patrně přijdou do systému později.

Novinky i pro iPady

Také tablety Apple iPad, jejichž portfolio se minulý týden rozšířilo o nový iPad Pro, doznají změny v systémovém softwaru. Rozhodně nepůjde o pouhé kosmetické úpravy – dle obeznámených zdrojů by se mělo jednat o nejvýznamnější aktualizaci domovské obrazovky od prvního uvedení produktu na trh v roce 2010.

Majitelé dostanou nově možnost umísťovat kamkoli na domovskou obrazovku widgety. Jde v podstatě o miniaturní aplikace, jež mohou přímo na ploše zobrazovat informace o počasí, nadcházející schůzky, burzovní lístky a další data. V případě, že si to uživatel bude přát, bude možné mít na domovské obrazovce pouze widgety.

Nebyl by to Apple, aby nepracoval na dalších vylepšeních, týkajících se ochrany soukromí. Jednou z chystaných nových funkcí je nová nabídka, jež uživatelům ukáže, které aplikace o nich tiše shromažďují soukromé údaje. V minulosti byly identifikovány tisíce aplikací, shromažďujících a sdílejících data, jako jsou telefonní čísla a poloha. Nová funkce je navržena tak, aby takové chování omezila.

Lze předpokládat, že aktualizace na iOS 15 a iPadOS 15 bude uvolněna až na podzim, neboť Apple vydává hlavní verze svých operačních systémů kolem září. Očekáváme, že novinek bude mnohem více, než je uvedeno v tomto článku.

Diskuze (44) Další článek: RECENZE: OnePlus 9 Pro – Hasselblad není jen nálepka, ale čekali jsme víc

Témata článku: iOS, Aplikace, WhatsApp, Facebook, WWDC, iOS 15, iPadOS, iPadOS 15, Domovská obrazovka, Notifikace, Widget, Uživatelé, Závislost, IMessage, Nerušit, Bloomberg, Obrazovka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Co nezvládl Apple, dokázali Číňané. Nabíječka AirPower je na světě, ale nese značku Xiaomi
David Polesný
Nabíjecí podložkaBezdrátové nabíjení
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vodafone mění firemní slogan a snižuje cenu pevného internetu na polovinu
Jan Láska
InternetAkční nabídkaVodafone