iPad 2 zlevňuje, iPad 3 klepe na dveře

Design se nezmění, nový iPad dostane čtyřjádro, větší paměť, retina displej, LTE a delší výdrž. Zatím jde o spekulace, jasno bude v březnu.

Třetí iPad klepe na dveře. Fanoušci Applu a vůbec celý svět novinky inovátorů z kalifornského Cupertina doslova hltá a tak není divu, že se prakticky neustále o něčem spekuluje. Tak předně: iPad 3 má být představen v prvním březnovém týdnu (zřejmě ve středu 7. března) tzv. Apple Event se bude má konat v San Franciscu v Yerba Buena centru umění. Pro Apple jde o zásadní událost, krom iPhonu je iPad jejich stěžejní produkt.

Jen pro zajímavost, během posledního fiskálního roku si tablet od Apple pořídilo přes 40 milionů zákazníků. Pokud bychom připustili, že iPad je počítač, pak jich Apple prodá nejvíc na světě.

Klepněte pro větší obrázek
Projde iPadů rostou, jablečný tablet třetí generace navíc dvojku zlevní (údaje jsou v miliónech kusů)

V souvislosti s uvedením třetí generace iPadu se spekuluje nad cenovým poklesem dvojky. Ta by mohla být dostupnější třeba pro školství a studenty, iPad 2 by mohl začínat na částce 399 dolarů (necelých 8 000 Kč), což je o sto dolarů méně, než dnes stojí nejlevnější 16GB Wi-Fi verze. Ostatně v USA už iPad 2 zlevňuje, jeden z autorizovaných prodejců už teď prodává současnou generaci o 70 dolarů levněji.

Myslím, že taková cena už je vskutku lidová a pokud by Apple zlevnil (tak jak to má ve zvyku), dostal by přístroj k mnohým, kteří dosud vyčkávali. A to by znamenalo jediné – další masivní nárůst příjmů z prodeje obsahu (Apple si bere provizi 30 %).

Vše nasvědčuje tomu, že design „trojky“ se zásadně nezmění, ostatně není k tomu důvod. Shodná by měla zůstat i tloušťka 8,8 milimetrů, i když se spekulovalo o tom, že iPad 3 bude o milimetr tlustší. Téměř s jistotou můžeme hovořit o lepší kameře, ta zadní by mohla mít 8 MPx jako iPhone 4S. Uvidíme, faktem zůstává, že současných 0,7 MPx vzadu a 0,3 MPx vepředu je žalostně málo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Retina displeje s rozlišením 2 048 × 1 536 bodů má dodávat LG a Samsung • foto: ilab.cc

Spolu s novým iPadem si pravděpodobně odbude svou premiéru čtyřjádrový procesor A6. Vyšší výkon ale nebude znamenat vyšší spotřebu, díky nové architektuře by se měla dokonce snížit. Apple by tak srovnal krok se svými konkurenty, kteří už do svých tabletů čtyřjádrový procesor nasadili. Nárůst výkonu bude doprovázet i větší RAM, ze současných 512 MB pravděpodobně poskočí na dvojnásobek.

Klepněte pro větší obrázek
Všechno nasvědčuje tomu, že designově se iPad 3 nezmění • foto: ilab.cc

Další velkou chystanou změnou je nasazení retina displeje. Novinka bude mít displej s rozlišením 2 048 × 1 536 bodů, což neznamená nic jiného než mnohem větší jemnost a 260 bodů na palec (ppi). Dle serveru 9to5mac jich jablíčkáři objednali 65 milionů. Apple si také zakládá na dostatečně dlouhé výdrži baterie. Dle obrázku zadního krytu uniknuvšího na internet by mohla být baterie větší a tudíž vydržet ještě déle.

Američané se dále mohou těšit na podporu sítí čtvrté generace, iPad 3 bude optimalizován pro jejich sítě. Z toho plyne LTE pro Evropu, což se nás ještě pár let týkat nebude. Doufejme tedy, že stejně jako iPhone 4S bude třetí iPad umět HSPA (14,4/5,76 Mbit/s). Mezi další novinky ve výbavě tabletu může patřit podpora ruského navigačního systému GLONASS a jako reálné se jeví i přítomnost osobní asistentky Siri.

Klepněte pro větší obrázek
Přítomnost Retina displeje u iPadu 3 prozradila záložka v iBooks 2.0 • zdroj: 9to5mac.com

Naopak jako nepříliš pravděpodobné se jeví spekulace o uvedení sedmipalcového iPadu mini. Dnes se na internetu vyrojily zprávy o tom, že Apple testuje osmipalcový tablet. Vzhledem k tomu, že iPad má úhpopříčku 9,7 palce, což je jen malý rozdíl, nepůsobí ani tyto spekulace důvěryhodně. To jednoduše není styl Applu, když tablet s takovou úhlopříčkou už dříve neschválil.

Co si myslíte vy? V čem bude iPad 3 lepší oproti dvojce? Jaké nové funkce přinese? Těšíte se?

Diskuze (41) Další článek: Microsoft chystá expanzi, Xbox Live bude i na Androidu a iOS

Témata článku: Apple, Technologie, Tablety, iPad, LTE, Apple iPad mini, Apple iPad mini (2. generace), Apple iPad mini (2. generace) 128GB 4G, Apple iPad mini (2. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad mini (2. generace) 16GB 4G, Apple iPad mini (2. generace) 32GB 4G, Apple iPad mini (2. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad mini (2. generace) 64GB 4G, Apple iPad mini (2. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad mini 16GB 3G, Apple iPad mini 3, Apple iPad mini 3 128GB LTE, Apple iPad mini 3 128GB Wi-Fi, Apple iPad mini 3 16GB LTE, Apple iPad mini 3 64GB LTE, Apple iPad mini 3 64GB Wi-Fi, Apple iPad mini 32GB 3G, Apple iPad mini 32GB Wi-Fi, Apple iPad mini 4, Apple iPad mini 4 128GB LTE


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 109