iPhone 12: Na stole jsou tři scénáře, ten nejčernější počítá až s příštím rokem

Ještě před Vánoci se spekulovalo, že Apple letos představí rovnou pět nových iPhonů. Pandemie ale obrátila situaci vzhůru nohama. Zatímco nejlevnější iPhone přijde zřejmě již tento měsíc, uvedení vlajkové řady iPhone 12 je v ohrožení.

Situace je samozřejmě ještě v pohybu, v Applu se intenzivně jedná, ale rozhodnutí musí padnout během následujících týdnů. A v tom je problém. Byznys se v Číně rozbíhá jen pomalu, přitom pro nové telefony je nutné zajistit spolehlivé dodávky stovek komponent. Na stole jsou nyní tři scénáře:

  1. Situace se uklidní a Apple iPhony 12 představí normálně v září
  2. Apple představí iPhone 12 až později na podzim 
  3. iPhone 12 bude odložen na rok 2021 (ač třeba jen na jaro)

Poslední varianty analytici označují za nejkrajnější řešení. Pro Apple jsou iPhony 12 klíčový zejména kvůli podpoře 5G sítí, kde zatím zůstává pozadu. Navíc by firma propásla prodejně nejúspěšnější předvánoční kvartál. Pokud se tedy situace ve světě dramaticky nezhorší, je pravděpodobné, že se iPhonů 12 dočkáme ještě letos.

Pravděpodobnější je scénář odsunutí premiéry na podzim, čemuž by nahrávalo více okolností. Nejde jen o komplikace s dodavatelsko-odběratelským řetězcem v Číně, jak uvádí japonská Nikkei, Apple je závislý na více zemích. Podle jejich informací je momentálně masová výroba ve skluzu cca o dva měsíce. Obvykle se startuje v červnu, teď se mluví o startu v průběhu srpna.

Podle Reuters je ještě větší problém poptávka na klíčových trzích (USA, Evropa, ale i Čína), kde bude nákaza doznívat ještě několik měsíců. Lze očekávat zhoršení finanční situace a i ti, na které krize nedolehne, budou často s penězi nakládat opatrněji, což by mohlo znamenat i odložení nákupu nového telefonu na později. Přitom Apple potřebuje, aby nový 5G iPhone byl hit, jinak mu začne ujíždět vlak. V Cupertinu tedy zatím čekají, jak se situace vyvine a finální plán zřejmě padne na stůl v květnu.

Pak je tu i stále ještě reálná varianta, že všechno dobře dopadne, situace se uklidní a Apple nové iPhony uvede klasicky v září. Jak ale dodává Bloomberg, problém by se mohl přenést na budoucí produkty. Součástí vývoje je dlouhé měsíce trvající shánění vhodných komponent, což by se při globálním výpadku mohlo projevit i dále v budoucnu.


Letošní iPhony 12 a 12 Pro by měly přijít s novými velikostmi OLED displejů: 5,4, 6,1 a 6,7". U základního 6,1" modelu by měl být stále zachován duální fotoaparát, dražší modely zřejmě k stávající trojici foťáků získají i LiDAR, který má nový iPad Pro. Klíčovou funkcionalitou všech nových iPhonů má být 5G konektivita.

Diskuze (12) Další článek: Podle benchmarku Geekbench poběží Galaxy Note20 na Snapdragonu 865+

Témata článku: Apple, iPhone, Smartphony, iOS, Koronavirus, Čína, Spekulace, Vlajková loď, USA, Lidar, Čtyřnásobný fotoaparát, ToF, Apple iPhone 12, Evropa, Komponenta, Cupertino, Stůl, Scénář, Nový telefon, Bloomberg, Midnight, Nikkei, Reuters


Určitě si přečtěte