iPhone 14 nevyužívá satelitní systém Starlink od SpaceX. Apple už ale o možné spolupráci jedná

S uvedením nových iPhonů 14 představil Apple i novou bezpečnostní funkci, která využívá satelitního spojení pro přivolání záchranné služby, pokud není v daném místě přítomný mobilní signál ani Wi-Fi. Odesílání dat probíhá velmi omezeně a telefon se musí dle kompasu správně namířit ve směru volné oblohy. Zároveň lze tímto způsobem do budoucna pravidelně posílat data o pozici skrze aplikaci Najít.

V současné chvíli používá Apple pro tuto technologii satelity Globalstar, kterých je na nízké oběžné dráze Země (LEO) celkem 24. Zajímavostí je, nejnovější satelit po 9leté odmlce vynesla v červnu společnost SpaceX pomocí rakety Falcon 9. Dalších 17 satelitů je v plánu vypustit do roku 2025.

Klepněte pro větší obrázek

Proč Apple rovnou nevyužívá už poměrně celosvětově rozšířenou satelitní síť Starlink? Potřebné technologie ještě nejspíše nejsou připravené. Podle Elona Muska už je ale Apple v jednání se SpaceX pro využití satelitů Starlink. Dle jeho slov by bylo nejlepší, pokud by softwaru i hardwaru v telefonu byl přizpůsobený na dané signály konkrétní sítě. Je to lepší řešení než emulace vysílače standardního mobilního signálu.

Pokud tedy dojde ke spolupráci mezi SpaceX a Applem, lze očekávat, že by budoucí verze iPhonů mohly tímto satelitním spojením nabídnout mnohem širší funkce i pro běžné použití – typicky pro základní datové přenosy v oblasti jednotek megabitů za sekundu, což stačí na zprávy, e-maily, ale třeba i hovory.

Klepněte pro větší obrázek

SpaceX spolu s americkým T-Mobilem nedávno představil obecné řešení, které bude fungovat na všech mobilních telefonech (viz zmíněná emulace vysílače). Spuštění se očekává ke konci roku 2023 a pouze v USA na místech, kde v současnosti není klasický mobilní signál. Nejdříve se začne podporou SMS, MMS a dalšími typy krátkých zpráv, později pak přijdou hovory a datové služby.

Diskuze (7) Další článek: Lightning konektor slaví 10 let. Kdysi přinesl inovaci, dnes už přesluhuje a stahují se nad ním mračna

Témata článku: Apple, iPhone, Technologie, SMS, USA, Wi-Fi, Elon Musk, SpaceX, Satelit, Starlink, Záchranná služba, LEO, Mobilní signál, Satelitní systém, Země, Apple iPhone na Heureka.cz