Ochutnávka z iOS 17: iPhone se do 15 minut naučí vaši řeč. Zprostředkuje ji okolí v syntetizované podobě

  • iPhony se společně s iOS 17 dočkají jedné zajímavé funkce
  • Do 15 minut se naučí vaši řeč, kterou budou syntetizovat
  • Napsané texty pak telefon převede do „vaší“ hlasové podoby

Apple dnes blíže představil novinky, které se týkají režimu Usnadnění. Jedná se o doplňky pro ty, kteří mají problémy se zrakem hlasem, sluchem a mobilitou, Jedna z novinek je přímo určená pro osoby, kterým hrozí ztráta hlasu, a vypadá hodně zajímavě. Přímo v iPhonu si totiž můžete „uložit“ svůj hlas, a nechat jej převést do elektronické podoby. Následně stačí na iPhonu psát texty, které se automaticky převedou do vámi mluveného slova.

Služba má název Personal Voice, a je určená jen pro ty, kteří ještě umí mluvit. A to proto, že při nahrávání svého hlasu, pomocí iPhonu nebo iPadu, je třeba přečíst náhodnou sadu 150 vět a souvětí, což zabere zhruba 15 minut. Zařízení s iOS po celou dobu nahrává, následně používá offline strojové učení přímo na iPhonu, které nijak nesdílí ani neodesílá uživatelská data. Výsledkem je pak syntetická podoba vašeho hlasu, která by měla být velmi podobná tomu, jak zníte svému okolí.

Klepněte pro větší obrázek
iPhony se od letošního podzimu za 15 minut naučí vaši řeč, kterou převedou do syntetizované podoby...

A praktické využití funkce? Pokud mají uživatelé problémy s mluvením, mohou si prostřednictvím funkce Live Speech převést zadané texty na „své“ mluvené slovo. Osoby, které postupem času ztratí schopnost mluvit, např. vlivem Amyotrofické laterální sklerózy, tak mohou se svými blízkými mluvit. A to i přesto, že už toho fyzicky nebudou schopni. Mimo převodu textu na hlas při běžném setkání v reálném světě budou převody fungovat při videovolání přes FaceTime i u hlasových hovorů.

Klepněte pro větší obrázek
Při volání přes FaceTime tak bude stačit jen psát texty, které se k protistraně dostanou pomocí syntézy vašeho předem zaznamenaného hlasu. Apple k jeho uložení využije strojové učení přímo na zařízení, iPhony nebudou nikam zasílat vaše hlasová data

Apple současně představil i další funkce Usnadnění, které prostřednictvím fotoaparátu pomohou s interakcí s ostatními objekty, popř. velmi zjednoduší uživatelské rozhraní. Detaily všech nových režimů Usnadnění se dočtete zde, jedná se o funkce, které do iPhonů dorazí na podzim, a to společně se systémem iOS 17.

Zdroj: Apple

Diskuze (3) Další článek: Větší už být nemůže. Motorola u nového véčka Razr vykryje skoro celou vnější stranu displejem

Témata článku: Apple, , , , , , Funkce, Usnadnění, Newsroom, Zajímavá funkce, Podoba, Text, Řeč, Hlas,