iPhone X v prvních recenzích: Face ID funguje skvěle, ani dvojče jej neobelstí. Většinou

  • Všichni zkouší nachytat Face ID. Většinou selhávají
  • Všichni zmíní krizové prvky, ale pak chválí
  • Je iPhone X skvělý, nebo Apple dobře zvládá PR?

Chcete nachytat Face ID? Skákejte

Wired vystřihl další variaci na téma „pojďme nachytat Face ID“ a zjištění je působivé. Se slunečními brýlemi telefon odemknete, ale pokud za brýlemi zavřete oči, tak se vám to nepodaří. Ano, Face ID vidí i za sklo slunečních brýlí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Face ID je hned jedna z prvních věcí, kterou při iniciaci telefonu nastavujete. Pak vás X naučí nová gesta.

Bylo jasné, že s pádem embarga se vyrojí nespočet recenzí, takže Wired zkouší zaujmout trampolínou. Při skákání Face ID neodemklo telefon třeba i sedmkrát v řadě, ale fotky vypadají dobře a zpomalené záběry působivě.

Pokračování 2 / 10

Krabička bez X

Ne že by Marques Brownlee recenzoval krabičku, ale poznamenal, že na ní nikde není písmeno X a vypadá stejně jako u jiných iPhonů. Aplikace na Appstoru nejsou optimalizované, to patrně bude trvat ještě hodně dlouho. Displej má skvělou barevnost, nepřehání to se saturací, „nekřičí“ jako jiné AMOLEDy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové poměry v rozložení ovládacích prvků znamenají nové klávesové kombinace pro staré úkoly. Screenshot se teď dělá Power + Volume Up, telefon se vypíná stejnou kombinací, ale dlouhým podržením.

Pěkně jsou zde vidět nová gesta nahrazující tlačítko Home, pěkné je gesto pro přehazování aplikací, podle toho, na kterou stranu jej uděláte, určíte směr procházení appkami. Hezky je vidět funkce Face ID. Identifikace není tak rychlá jako moderní čtečky otisků, ale prý funguje spolehlivě a nedá se oklamat obrázkem, nebo obličejem se zavřenýma očima, takže není třeba se bát, že se vám někdo dostane do systému, zatímco spíte.

Pokračování 3 / 10

iPhone X jako videokamera

Videoproducentka Buzzfeedu srovnala Desítku s Pixelem 2 a Samsungem Galaxy Note 8. Video z iPhonu X má živější, saturovanější barvy a skvělou černou, ale vzdaluje se reálnému podání skutečnosti. Při srovnání nočních záběrů byl znatelně lepší konkurenční Pixel 2.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pixel 2 se snaží z noci dělat den. Je to dobře? Je to špatně? 

Na konci videa se holky shodly, že celkově by sáhly po iPhonu X. Byly jen ohromené novou hračkou? Nebo je ta nejužší špička natolik vyrovnaná, že je ve finále jedno, po kterém telefonu sáhnete?

Pokračování 4 / 10

Ne všichni jsou z FaceID nadšení

The Verge si testování užívají, natáčet první dojmy začali hned v autě po schůzce s Applem. Zatímco aplikace YouTube sklidila pochvalu za optimalizaci (spousta aplikací optimalizována není), při přehrávání videa si musíte vybrat menší zlo – buď celý displej i s výřezem, nebo video s černými okraji po všech čtyřech stranách, takže nevyužijete celou plochu a video je citelně menší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
The Verge krásně ukazuje velikosti displejů současných iPhonů.

FaceID si vede dobře i za špatných světelných podmínek, v těchto případech vám totiž obličej ozáří displej. Venku (nebo třeba v obchodech, tedy na jasných místech s přebytkem světla) už ale funkce není stoprocentní. Celkově je The Verge dobře naladěný, vypadá to, že iPhone X bude zkrátka dobrý iPhone!

Pokračování 5 / 10

24 hodin s X

TechRadar klade otázku: X je nejnovější iPhone, ale je skutečně nejlepší? Zatímco většina redakcí se soustředí od začátku na displej, Techradar si všímá kvalitní konstrukce z nerezové oceli, která evokuje iPhone 3GS. Displej je prý to nejlepší, co se kdy v telefonech od Applu objevilo. S FaceID panuje spokojenost, první minuty sice byly náročné (čtečka otisků dosud v iPhonech funguje rychleji a spolehlivěji), ale pak si všechno sedlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
K čemu že slouží nejpokročilejší mobilní technologie současnosti? Ale prý je to opravdu zábava...

Spoustu prostoru dostaly animované 3D emoji, které můžete ovládat vlastním obličejem. Je to funkce, která nezajistí prodeje iPhonu X, ale je skvěle zpracovaná a užijete si s ní spoustu zábavy. Výdrž baterie je pro TechRadar zklamání, ale neházejme flintu do žita, po 24 hodinách s telefonem v nepřetržité akci, je na takové závěry brzo.

Pokračování 6 / 10

Ani dvojče Face ID neobelstí

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vy poznáte, který je Greg a který Brian? iPhone X ano.

Tech Insider chtěl promyšlenými triky nachytat Face ID na švestkách. Sluneční brýle, čepice, ani šála nezabraly jednotlivě, ani v kombinaci a technologii kupodivu neobelhalo ani jednovaječné dvojče! Když si dáte pozor, všimnete si, že Greg a Brian nejsou totožní, ale popsat konkrétní rozdíly by už bylo těžší. iPhone X je najde a druhé dvojče dovnitř nepustí. Pomohlo by, kdyby mělo dvojče sluneční brýle?

Video: Business Insider

Pokračování 7 / 10

...leda když najdete opravdu stejná dvojčata!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modrá dvojčata jsou jen dvojčata, ale černoch je tam podle Face ID jen jeden.

Mashable šlo po fenoménu jednovaječných dvojčat ještě důkladněji a sehnalo rovnou dva páry. Černí bratři Franklinovi vypadají opravdu stejně, zvlášť, když si sundají brýle a rozdíl tentokrát neodhalilo ani Apple ID! Také opakovaný pokus, kdy se mapovalo na tvář druhého dvojčete a před kameru předstoupilo první, Applu nevyšel. Druhá dvojice se přece jen liší a Apple ID v tomto případě nezaváhalo.

Pokračování 8 / 10

FaceID si poradí i s oholenými vousy

V ruce prý iPhone X působí podobně jako předchozí generace, jeho velikost je perfektní, ale máte více displejové plochy. Podle autora (Scott Stein, redaktor Cnet) technologie schované ve výřezu displeje čeká skvělá budoucnost. Nastavení Face ID je rychlé a funguje výborně, dokonce ani návštěva u holiče (a tedy změna vzhledu) není problém. Můžete se ostříhat, oholit vousy, nasadit si brýle... FaceID zkrátka funguje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ano, na CNetu si s Face ID opravdu vyhráli :-)

Protože telefon postrádá klasické tlačítko pod displejem, musíte se pro ovládání telefonu naučit nová gesta. Je jich jen pár a půjde vám to rychle. Některá gesta ale nejsou nejpohodlnější, pokud telefon ovládáte jednou rukou.

Pokračování 9 / 10

Nejkrásnější iPhone všech dob

Engadget volí jasná slova: toto je nejkrásnější iPhone všech dob. Něco úplně nového. Rámeček z nerezové oceli je krásně usazený mezi tvrzená skla a displej patří k nejlepším na světě. Opět se potkáváme s chválou na rychlost FaceID. Prý funguje neuvěřitelně rychle, ale já mám z videa jiné dojmy, čtečky otisků jsou dnes řádově rychlejší a proces odemčení telefonu zpomaluje nutnost vytáhnout zamykací obrazovku prstem nahoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Místo prostého stisknutí tlačítka, teď musíte prstem šermovat po displeji.

Apple musel iOS 11 přizpůsobit, aby šel ovládat bez domovského tlačítka. Díky gestům se to podařilo, ale třeba zavírání aplikací je krajně nepohodlné. Kromě zadního se chvály dočkal také přední fotoaparát a uvidíte i jednoduché úpravy fotografií.

Pokračování 10 / 10

Realita nebo cupertinská propaganda

Před pár hodinami padlo embargo na iPhone X a všichni od poblázněných youtuberů po nejserióznější americké noviny publikují svá videa a dojmy. Viděl jsem jich už desítky a je to pořád stejná písnička – zmínit kontroverzní body (ale opravdu jen zmínit) a pak chválit, chválit a chválit. Jistě, iPhony jsou skvělé telefony a určitě to platí i pro model X, ale zaráží mě, že jsme nenarazil na žádnou ostrou kritiku.

Recenzenti měli na telefon 24 hodin a zajímavé je, že jim je nedoručil kurýr, ale převzali si je na schůzce s lidmi z PR týmu Applu. Obsah jednání neznáme a nechci tvrdit, že Apple na novináře vyvíjí výslovný nátlak. Ale z opatrnosti všech výstupů mám dojem, že tady funguje autocenzura. Na prestižní keynote chodí a testovací telefony dostávají jen vybraná média a vybraní jednotlivci a z videí pak jako by se mezi řádky dalo číst:

„Radši opatrně, aby mě pozvali i příště.“

Ale to je jen moje úvaha. Nechám na vás, jestli tu zbytečně konspiruji, nebo Apple bravurně zvládá práci s novináři. Jestli vás téma zajímá, rozhodně mrkněte na starší článek, který praktiky Applu v PR mapuje dopodrobna:

Určitě si přečtěte

Články odjinud