iPhonem nebo Apple Watch si možná už brzy odemknete auto

iPhonem nebo Apple Watch si možná už brzy odemknete auto

Apple vydal vývojářskou beta verzi systému iOS 13.4, která skrývá zajímavost zvanou CarKey. V těchto testovacích verzích totiž společnost nepopisuje přítomné změny, a tak byla tato novinka nalezena jen v kódu systému. Naznačuje, že bychom mohli s iPhony nebo hodinkami Apple Watch umět odemykat auta.

Ne že by to nyní nešlo. Různé automobilky totiž nabízejí své aplikace, se kterými stejného efektu docílíte také. Vyjma odemčení a uzamčení vozu navíc poskytují i možnost kontroly stavu pohonných hmot, baterie, nebo např. zapnout klimatizaci či vůz lokalizovat. To s CarKey nepůjde, protože tato funkce se bude spoléhat na technologii NFC, implementace do systému iOS a watchOS by však mohla zvednout uživatelský komfort alespoň těch základních úkonů – navíc vám odpadne „nutnost“ používat aplikace třetích stran.

Pro odemknutí či uzamčení vozu vám tak bude stačit přiložit iPhone, popřípadě Apple Watch, k automobilu. Tento úkon navíc ani nevyžaduje autentifikaci za pomoci Face ID. To samozřejmě za předpokladu, že váš vůz technologií NFC disponuje. K prvnímu párování pak je využita ještě aplikace Peněženka. Když provedete první párování s iPhonem, automaticky se data synchronizují i s Apple Watch, pokud je vlastníte. Virtuální klíč lze navíc i sdílet, což se hodí nejen v domácnosti, kde jeden vůz využívá více jejích členů, ale např. i ve službách umožňující pronájmy vozů atd.

Samozřejmě to má háček. Pravděpodobně totiž bude muset váš automobil disponovat i platformou Apple CarPlay. Je také otázkou, zda tuto funkci Apple jen netestuje a v následujícím sestavení iOS nakonec nijak figurovat nebude. Dosud totiž NFC svých zařízení omezil pouze na možnost placení skrze Apple Pay či využití v HomeKitu. Pokud tak vlastníte např. chytrý zámek, který nemá certifikaci této domácí platformy, musí s Apple produkty komunikovat pouze prostřednictvím technologie Bluetooth. A kdyby, je samozřejmě nutné, aby tuto funkci umožnily i samy automobilky.

Diskuze (19) Další článek: Huawei žaluje velkého amerického operátora. Měl zneužít tucet patentů

Témata článku: Apple, iPhone, Technologie, iOS, Aplikace, Apple Watch, NFC, Spekulace, Apple Pay, Face ID, Pro řidiče, Chytré auto, iOS 13, CarPlay, CarKey, Uzamčení, Brzy, Vůz, HomeKit, Úkon, Peněženka, Párování, Apple CarPlay


Určitě si přečtěte