iPhony a iPady půjdou ovládat očima. A Apple vymyslel, jak se vyhnout nevolnosti při jízdě v autě

Apple se u svých produktů soustředí také na lidi s tělesným handicapem. Pro tyto účely je v operačních systémech iOS či iPadOS celá sekce Zpřístupnění, která dovolí přizpůsobit ovládání přístroj konkrétnímu znevýhodnění. Nyní do ní Apple přidává nové funkce, které zaujmou i běžné uživatele.

Tou hlavní je možnost ovládání iPhonu či iPadu pouhýma očima. V tomto režimu přístroj čelní kamerkou sleduje, kam se uživatel dívá, a podle toho označuje prvky na displeji se kterými může očima dále interagovat. 

Podobnou technologii si Apple vyzkoušel už u brýlí Vision Pro, které také ovládáte zrakem. Nyní obdobnou funkci přenáší i na běžná mobilní zařízení, což ocení zejména ti, kterým tělesná omezení nedovolí přístroj ovládat klasickou cestou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vibrační režim dovolí cítit rytmus hudby i neslyšícím. Ti s poruchou řeči si pak mohou zjednodušit ovládání audio zkratkami.

Novinkou je také funkce Music Haptics, která k milionům skladeb z Apple Music přidá haptiku, která reprezentuje danou skladbu. Rytmus hudby si tak zprostředkovaně přes vibrace telefonu mohou vychutnat i neslyšící.

Pro uživatele s poruchou řeči si Apple připravil podporu audio zkratek, které dokážou na konkrétní slovo namapovat různé složité úlohy. Systémy nově využívají i strojové učení k přizpůsobení se na konkrétní vadu řeči uživatele, aby mu přístroj v budoucnu lépe rozuměl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Při používání telefonu v autě se na displeji zobrazí tečky, které se budou po displeji nenápadně pohybovat směrem, kterým se hýbe auto, aby nenastal rozpor v tom, jaký pohyb vidíte a jaký cítíte.

Apple se také snaží pomoci lidem, kterým se během jízdy autem dělá při používání telefonu špatně. To je způsobeno rozporem v tom, že člověk cítí, že se hýbe, ale na mobilu vidí statický obraz. Senzory v telefonu nyní rozpoznají směr pohybu automobilu a reprezentují ho malými pohybujícími se body na displeji telefonu.

Představené novinky se do telefonů dostanou na podzim. Jsou první oficiální ochutnávkou toho, na co se můžeme těšit s příchodem iOS a iPadOS 18

Apple iPad či iPhone půjde ovládat pouze očima:

Váš názor Další článek: Retro rádio z Lega skutečně přehrává hudbu. Stačí do něj vložit smartphone a zapnout Spotify

Témata článku: Apple, , , , , , , , , Volnost, Telefon, Oko, Displej, Přístroj, Uživatelé,