iPhony dostaly objektivy značky Leica. Jsou softwarové a najdete je ve fotoaplikaci Leica LUX

  • iPhony už fotí podobným stylem jako fotoaparáty Leica
  • Není to dílem vyměnitelných objektivů, ale těch softwarových
  • Najdete je v aplikaci Leica LUX, část se schovává za předplatným

iPhony dostaly nové objektivy od značky Leica... ale ne v takové podobě, jako byste očekávali. Pro systém iOS je nyní k dispozici alternativní aplikace pro focení, Leica LUX, ve které může přepnout na ikonické objektivy značky Leica. Jejich využití ve fotkách je sice jen softwarové, přesto se však jedná o zajímavý počin, který může ještě více propojit uživatele samostatných fotoaparátů Leica a uživatele iPhonů.

Klepněte pro větší obrázek
Specialitou aplikace Leica LUX jsou „softwarové objektivy“. Jedná se o filtry, které do fotek vdechnou styl objektivů Leica M

Leica běžně spolupracuje s mobilními značkami, které využívají Android. Tentokrát se však zaměřila na zcela opačné publikum. Firma uvádí, že 80% uživatelů fotoaparátů Leica používá současně i iPhony. Mobilní aplikace Leica LUX tak má na jejich displeje dostat uživatelské rozhraní a ovládání, na které jsou zvyklí z klasického fotoaparátu.

Unikátní vlastností aplikace jsou tzv. virtuální objektivy:

  • Leica Summilux-M 28mm f/1.4 ASPH
  • Summilux-M 35mm f/1.4 ASPH
  • Noctilux-M 50mm f/1.2 ASPH
  • APO-Telyt-M 135mm f/3.4 (pouze pro iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max)

Využití virtuálních objektivů se podepíše na finální podobě fotografie, zejména na bokehu a živých barvách. Vývojáři aplikace uvádějí, že další „objektivy“ dorazí do aplikace postupem času. Aplikace k tvorbě fotografií využívá, nejen vlastní algoritmy pro post-processing, ale také strojové učení. iPhony tak mají s touto aplikací možnost emulovat podání objektivů řady Leica M. Softwarově mohou být fotky dále upraveny řadou filtrů a „filmových stylů“. Připravený je základní a klasický režim nebo třeba černobílá varianty.

Všechny možnosti odemyká předplatné

Aplikace Leica LUX je navržená, jak pro začátečníky, tak pro profesionály. Uživatelé si mohou upravit ostření, ISO, rychlost závěrky, vyvážení bílé a kompenzaci expozice. Fotografie mohou být pořízeny ve formátech HEIF, JPEG a RAW, v po focení je možné je uložit v plném rozlišení nebo je exportovat v podobě rámečku s nápisem Leica, u něhož jsou uvedeny i základní nastavení fotoaparátu.

Aplikace Leica LUX je k dispozici zdarma, plnou funkčnost však odemyká až předplatné. To vychází na 6,99 USD za měsíc (190 Kč vč. DPH), popř. na 69,99 dolarů (1 911 Kč včetně daně) za rok. Podporovány jsou zařízení, v nichž běží iOS 17, Leica však pro nejlepší výsledky při focení doporučuje minimálně iPhone 12.

Zdroj: App Store, Leica-camera

Váš názor Další článek: Základní desetipalcový iPad je nejlevnější v historii. Dostal se pod hranici 10 tisíc korun

Témata článku: Apple, , , , , , , , , App Store, Značka, Focení, Objektiv, Aplikace, Styl, Uživatelé, JPEG, HEIF, Leica M,