Pokud máte nejvýše tři roky starý iPhone, je na jeho displeji vytištěný speciální QR kód. Přesto je téměř jisté, že jste si jej nikdy nevšimli. Apple tento systém vyvinul v roce 2020, aby sloužil ke sledování a omezení defektů krycích skel na výrobní lince. Jejich pozice se sice u iPhonů průběžně mění, ovšem to, že mají kódy velikost zrnka písku, znamená, že je běžný uživatel bez speciálního vybavení nemá šanci odhalit.
QR kódy v displeji Applu pomáhají odlišt dodavatele krycích skel, tj. firmy Lens Technology a Biel Crystal, pro iPhony. Současně však napomáhají i k evidenci „zmetkovosti“ v průběhu výroby krycích skel, která jsou vyrobena z materiálu, který dodává společnost Corning. Apple do areálů továren obou firem nainstalovat laserové a skenovací vybavení, které umožňuje na konci výrobního procesu přidat do vnějšího krycího skla mikroskopický QR kód, resp. jej v případě potřeby načíst.
Ukázka podoby a umístění kódu u iPhonu 13 Pro
U iPhonu 12 a iPhonu 13 je tento „neviditelný“ QR kód umístěný nad sluchátkovým reproduktorem, u novějších modelů je součástí černého rámečku, a to poblíž spodní části displeje. Apple nejdříve QR kódy vypaloval laserem do skla, čímž však oslabil jeho pevnost. A vidět to bylo zejména při simulovaných pádech. Inženýři amerického giganta však přišli s řešením, které vrstvu krycího skla iPhon už neoslabuje.
Od zavedení tohoto „štítkování“ se Applu podařilo zmenšit počet nepovedených krycích skel při jejich výrobě. Zatímco dříve byla vyhozena tři krycí skla z deseti, dnes už je to jen jedno. A to, s ohledem na počty prodaných kusů iPhonů, za poslední tři roky ušetřilo Applu několik stovek milionů dolarů.
Zdroj: theinformation via 9to5mac