iPhony mají skrytou funkci, která pomůže s usínáním. Na pozadí si pustíte šplouchání oceánu nebo kapky deště | Ilustrace: AI Midjourney, autor: abimohan_grey

Ilustrace: AI Midjourney, autor: abimohan_grey

iPhony mají skrytou funkci, která pomůže s usínáním. Na pozadí si pustíte šplouchání oceánu nebo kapky deště

  • Bílý šum může pomoci s usínáním, nejen vám, ale i dětem
  • iPhony nepotřebují žádnou další aplikaci, vše je v systému iOS
  • Na pozadí si pustíte třeba zvuky oceánu, deště nebo plápolajícího ohně

Když potřebujete relaxovat, více se soustředit nebo usnout, můžete si pomoci tzv. bílým šumem. Do telefonů si lze nainstalovat samostatné aplikace nebo si jej pustit jako video na YouTube. Možná to nevíte, ale iPhony (iPhone 6s a novější) mají od verze iOS 15 systémovou komponentu nahrazující aplikace bílého šumu. Jmenuje se Zvuky na pozadí a najdete ji v nabídce Nastavení – Usnadnění – Zvuk a obraz – Zvuky na pozadí.

Klepněte pro větší obrázek
iPhony mají generátor bílého šumu, na pozadí vám pustí i další uklidňující zvuky. Abyste mohli relaxovat nebo rychle usnout

U iPhonů můžete na prvních třech místech volit mezi vyváženým, vysokým a hlubokým šumem. Navíc si můžete na pozadí pustit i další zvuky: šplouchání oceánu, padající dešťové kapky, zvuky noci, zurčícího potůčku nebo praskajícího ohně. To vše je přímo součástí systému iOS, přičemž vybraný zvuk bude hrát neustále na pozadí, tedy i tehdy, když se iPhone uzamkne. Přehrávání na pozadí regulujete tlačítky hlasitosti (hlasitost ani pravidelnost poslechu by se ale neměla přehánět, zvláště u dětí) a můžete jej kdykoliv vypnout přes Ovládací centrum.

Co je to bílý šum?

Bílý šum si můžeme představit jako náhodný signál s rovnoměrnou výkonovou spektrální hustotou. Mozek věnuje pozornost převážně měnícím se zvukům, ale relativně stálý zvuk nás může ukolébat ke spánku. Rodiče dětí si mohou vzpomenout na to, jak při uspávání malých ratolestí zabíral v dálce puštěný fén na vlasy nebo třeba vysavač.

Dospělým tyto zvuky pomáhají nejen usnout, ale také relaxovat a dokonce podpořit soustředění. Tyto zvuky pomáhají blokovat i další náhlé zvuky, které by nás mohly během úplného ticha v noci probudit, např. troubení klaksonů, štěkání psů nebo mluvení hlasitých sousedů.

K úplné dokonalosti chybí časovač, který by zvuky na pozadí po stanoveném časovém limitu zastavil. Maximálně si můžete nastavit, aby se zvuky přestaly přehrávat po uzamčení telefonu, jemuž nastavíte delší interval zamknutí displeje. Pokud chcete tuto funkci používat častěji a nechcete ji hledat hluboko v nastavení, můžete si nastavit zkratku usnadnění přes Nastavení – Usnadnění – Zástupce. Zvuky na pozadí následně spustíte trojitým stiskem bočního tlačítka.

Via: Huffpost

Určitě si přečtěte

Články odjinud