Jaderná elektrárna Temelín testuje privátní 5G síť od Vodafonu. Umožní využívat brýle pro rozšířenou realitu | Foto: ČEZ

Foto: ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín testuje privátní 5G síť od Vodafonu. Umožní využívat brýle pro rozšířenou realitu

Oživeno 17. října 2024 | ČEZ společně s Vodafonem detailněji poodhalil, jak se v Jaderné elektrárně Temelín pracuje s technologií rozšířené reality pomocí speciálních AR brýlí připojených do privátní 5G sítě Vodafonu.

Klepněte pro větší obrázek
Základnová stanice pro privátní 5G síť v areálu JE Temelín

V brýlích se pracovníkům zobrazují návody na údržbu, nebo technická data přímo při práci s konkrétním zařízením, což usnadní a urychlí jejich činnost a zlepší komunikaci. Headset s rozšířenou realitou tak umožní například provádět potřebné kontroly bez papírových schémat a dalších dokumentů. Současně mohou pracovníci přes brýle komunikovat s operátory ve velíně, kterým například zprostředkují reálný pohled na zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Pracovník s nasazeným headsetem provádí kontrolu měřáků

Testování brýlí předcházel několikaletý projekt digitalizace, kdy elektrárna klíčové dokumenty i činnosti převáděla do elektronické formy. Dříve běžně používané papírové dokumenty postupně nahradily tablety. V další fázi se údaje, jako například schémata, pracovní pokyny nebo protokoly, budou pracovníkům zobrazovat přímo v brýlích. Od novinky si vedení ČEZ slibuje především zefektivnění práce a posílení bezpečnosti elektrárny.

Pohled skrz AR brýle:

Jihočeská elektrárna se tak stala první jadernou elektrárnu v Evropě s vlastní uzavřenou 5G sítí. Dodavatelem síťových komponent je finská Nokia. Aktuálně je signálem 5G pokrytý téměř celý areál elektrárny včetně části ochranné budovy kolem reaktoru. Dalších šestnáct objektů budou energetici ve spolupráci s firmou Vodafone testovat. Od výsledku se pak bude odvíjet definitivní řešení.

Co jsou AR brýle:

Brýle s rozšířenou realitou (AR – Augmented Reality) jsou technologické zařízení, které kombinuje reálný svět s digitálními informacemi. Na rozdíl od virtuální reality (VR), která vytváří kompletně simulované prostředí, rozšířená realita (AR) přidává digitální prvky do skutečného světa, který uživatel vidí kolem sebe.

Při používání AR brýlí může uživatel vidět reálné prostředí, například místnost nebo stroj, a zároveň mu brýle zobrazují digitální informace, jako jsou texty, obrázky, animace nebo navigační šipky, které se "překrývají" s jeho pohledem na svět. Tato technologie je obzvláště užitečná v prostředích, kde je potřeba rychle přistupovat k informacím bez nutnosti použití dalších zařízení, jako jsou tablety nebo počítače.

Zdroj: ČEZ


Původní článek z 28. srpna 2024 | Vodafone oznámil spuštění privátní 5G standalone (SA) sítě v jaderné elektrárně Temelín (JETE). Jedná se o pilotní provoz a zároveň podle operátora první takovou síť v jaderné elektrárně v Evropě. Nasazení nových technologií a způsobů komunikace do ostrého provozu elektrárny teď budou obě strany společně testovat. Půjde například o využití brýlí s rozšířenou realitou.

Vodafone v rámci pilotního projektu pokryl privátní standalone 5G sítí jak venkovní areál temelínské jaderné elektrárny, tak i vybrané prostory prvního výrobního bloku. Výsledky pilotního projektu a následné interní vyhodnocení v rámci společnosti ČEZ, coby provozovatele elektrárny, budou podkladem pro budoucí nasazení 5G technologie v ostrém provozu.

Pro použití brýlí s rozšířenou realitou

Vzhledem k nutné ochraně jaderné elektrárny, coby klíčového bodu kritické infrastruktury před vnějšími vlivy a potenciálními kybernetickými útoky, musí být privátní 5G síť oddělena od zbytku „běžné“ 5G sítě a splňovat přísná bezpečnostní kritéria. Z hlediska možných typů privátních sítí jde o nejvyšší stupeň ochrany, který zároveň přináší nejvyšší možnou míru zabezpečení dat i největší flexibilitu konfigurace a úprav podle požadavků zákazníka.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí výbavy techniků v JETE se stal chráněný tablet nebo mobil se speciální aplikací

Technologie 5G jako taková umožňuje připojit nejrůznější typy koncových zařízení (terminálů). V případě temelínské jaderné elektrárny může jít například o videohovory využívající brýle s rozšířenou realitou – u servisu potrubí může do brýlí technik dostávat plánek a postupovat podle něj, případně si může nacvičit servis s brýlemi nanečisto a tím se pak urychlí servis v realitě. Dále jde o náhradu komunikace přes vysílačky (náhrada „push-to-talk“) a 5G může zlepšit i pokrytí některých v současnosti hůře dostupných míst areálu.

Primárním cílem našeho pilotního testování je zajistit, aby mobilní privátní síť 5G splňovala přísné bezpečnostní a provozní standardy vyžadované v jedinečném prostředí jaderné elektrárny," říká generální ředitelka Vodafonu Violeta Lucaová.„Jsme první jadernou elektrárnou v Evropě, která reálně testuje privátní 5G síť, zatímco další evropští provozovatelé pracují nejvíce se 4G,“ doplňuje ředitel jaderné divize ČEZ Bohdan Zronek.

Určitě si přečtěte

Články odjinud