Jak Apple výhodně k ChatGPT přišel. Americký gigant nezaplatí OpenAI ani korunu, zato mu rozšíří počet uživatelů

  • Apple má podepsanou strategickou dohodu o spolupráci s OpenAI
  • Integrace ChatGPT jej však nestojí ani korunu
  • Pro obě firmy je důležitější rozšíření počtu uživatelů než aktuální zisk

Když Apple oznámil, že začne využívat ChatGPT od OpenAI, představovali jsme si, že za tím stojí dohoda, v rámci které bude muset Apple hodně zaplatit –vývoj i provoz AI je nákladný a OpenAI má momentálně jeden z nejpokročilejších jazykových modelů.

Jenže podle agentury Bloomberg takhle byznysová dohoda mezi oběma firmami vůbec nestojí. Apple nebude platit za integraci ChatGPT-4o do iPhonů ani korunu. Pro OpenAI bude důležitější výraznější rozšíření AI do stovek milionů telefonů, nežli jakýkoliv okamžitý finanční zisk.

Klepněte pro větší obrázek
Apple integruje do iOS ChatGPT, a nebude ho to stát ani korunu. Pro obě firmy je důležitější rozšíření uživatelské základny, než nějaký rychlý finanční zisk

Apple bude nabízet ChatGPT u iPhonů zdarma, je však otázka, zda nebude dostávat bonusy za převedení bezplatných uživatelů na placené účty. Předplatné začíná na 20 dolarech (cca 460 Kč) za měsíc, a jeho případná koupě by se uskutečnila přes platební bránu od Applu.

Americký gigant si však integrací ChatGPT dokonce může finančně pohoršit. Google mu totiž platí za pozici defaultního vyhledávače, případný přesun většiny vyhledávání do rukou AI by tak mohl pro Apple znamenat i poměrně výrazný finanční úbytek.

Apple navíc vyjednává s dalšími AI firmami, jejichž chatboty by mohl v budoucnu integrovat do systému iOS. Zdroj zmiňuje firmy Anthropic a Google, přičemž cílem Applu je nabídnout AI služby, z nichž si budou moci uživatelé vybírat dle libosti podobně jako mezi webovými prohlížeči a vyhledávači.

Zdroj: Bloomberg

Diskuze (2) Další článek: Češi nechtějí plastové občanky. Polovina z nás je připravena prokazovat se mobilní aplikací eDoklady

Témata článku: Apple, , , , Uživatelé, Bloomberg, Integrace, Gigant, Počet uživatelů, ChatGPT, Rozšíření, Anthropic, Americký gigant