Čas od času se objeví různá srovnání Androidu a iOS. Nejnovější studie srovnává platformy podle bezpečnosti. Nikoliv však na základě testů, ale pouze toho, jak to cítí sami uživatelé. Průzkum provedla společnost Beyond Identity v USA na vzorku více než 1 000 respondentů, přičemž polovina byli uživatelé Androidu a druhá půlka iPhonisté. Průzkum ukázal, že smartphony s Androidem jsou populárnější zejména u starší generace, ale také mileniálů. Apple iPhony pak vedou u generace X a Z.
Za nejbezpečnější smartphony uživatelé považují Apple iPhone 13 Pro Max a Samsung Galaxy S22 Ultra
Z celé škály smartphonů uživatelé vybrali dva, které považují za nejbezpečnější. Téměř třetina (32 %) určila jako nejbezpečnější smartphone Apple iPhone 13 Pro Max. V táboře majitelů Androidů pak z pohledu bezpečnosti vyhrál Samsung Galaxy S22 Ultra. Zajímavé je, že většina respondentů uvedla, že u smartphonu myslí na bezpečnost. Konkrétně tak odpovědělo 76 % applistů a 74 % uživatelů Androidu.
Nejoblíbenější smartphony s Androidem
Další oblíbené smartphony s Androidem
Zajímavý výsledek průzkumu ukázal, že 49 % dotázaných uživatelů Androidu by přešlo na iPhone z důvodu vyšší bezpečnosti. K tomu třetina zároveň uvedla jako důvod možného přechodu chystaný iOS 16, který přinese například tzv. Lockdown mode, který iPhone ještě více uzamkne a učiní bezpečnějším, ač na úkor některým funkcím.
Androdisti zažívají více úniků dat
Pak průzkum vzal do srovnání názor na bezpečnost hesel a cloudu. Zde s důvěrou vyhrál Apple, kde více než polovina uživatelů silně věří v bezpečnost hesel v Apple Klíčence a na iCloudu, přičemž více než pětina uvedla dokonce extrémní důvěru. V případě hesel Google a jeho Password Manager dopadl o něco hůře, ale například u Google disku je silná důvěra taktéž nadpoloviční.
Uživatelé Androidu dle průzkumu častěji zažívají úniky dat
Průzkum sledoval i různé bezpečnostní prvky, které uživatelé používají. Zde například Android nad iOS vede ve využití čtečky otisky prstů výsledkem 44 % vůči 32 % Applistů. Co už tak slavné vítězství není, že 53 % androidistů používá k odemčení jen čtyřmístní kód. Ten šestimístný však používá na obou platformách stejná část lidí. Vzhledem ke kvalitě Face ID, pak není překvapení, že platforma Applu výrazně vede v odemykání telefonu obličejem, které využívá 37 % respondentů využívající iPhone.
Průzkum řešil také to, kolikrát se uživatelů podařilo svůj telefon ztratit a znovu najít, což dopadlo pro obě platformy poměrně vyrovnaně - 92 % pro Apple a 87 % pro Android. Uživatelé Androidu častokrát se také častěji stali cílem různých útoků. Skoro polovina zažila nakažení malwarem. Více než třetina pak úniky dat. U iPhonu nejvíce vedou různé podvody. Skoro třetina uživatelů však nikdy žádný útok nebo únik dat nezažila ve srovnání s 20 % na Androidu.
V těch případech, kde k úniku dat došlo mají obě platformy stejné pořadí s tím, že bylo vždy víckrát zaznamenáno na Androidu než na iOS. Jednoznačně zde vedou emailové adresy (47 % Android, 40 % iOS), dále pak telefonní čísla fotky, hesla, dokumenty nebo soukromé informace. Zde má však iOS i velkou výhodu v tom, že 75 % uživatelů tvrdí, že zálohují a jsou schopni všechna ztracená data obnovit. U Androidu je tomu lehce přes polovinu.
Google propaguje bezpečnost Androidu:
Zdroj: Beyond Identity