Jak bezpečně se cítí uživatelé mobilů? Na iOS by přešla polovina konkurence, mileniálové preferují Android

  • Průzkum ukazuje, jak uživatelé obou platforem věří zabezpečení svých telefonů
  • V případě uživatelů Applu je důvěra větší
  • Nejbezpečnější Android je podle uživatelů Samsung Galaxy S22 Ultra

Čas od času se objeví různá srovnání Androidu a iOS. Nejnovější studie srovnává platformy podle bezpečnosti. Nikoliv však na základě testů, ale pouze toho, jak to cítí sami uživatelé. Průzkum provedla společnost Beyond Identity v USA na vzorku více než 1 000 respondentů, přičemž polovina byli uživatelé Androidu a druhá půlka iPhonisté. Průzkum ukázal, že smartphony s Androidem jsou populárnější zejména u starší generace, ale také mileniálů. Apple iPhony pak vedou u generace X a Z.

Klepněte pro větší obrázek
Za nejbezpečnější smartphony uživatelé považují Apple iPhone 13 Pro Max a Samsung Galaxy S22 Ultra

Z celé škály smartphonů uživatelé vybrali dva, které považují za nejbezpečnější. Téměř třetina (32 %) určila jako nejbezpečnější smartphone Apple iPhone 13 Pro Max. V táboře majitelů Androidů pak z pohledu bezpečnosti vyhrál Samsung Galaxy S22 Ultra. Zajímavé je, že většina respondentů uvedla, že u smartphonu myslí na bezpečnost. Konkrétně tak odpovědělo 76 % applistů a 74 % uživatelů Androidu.


Nejoblíbenější smartphony s Androidem

Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB Xiaomi Redmi Note 11 4GB/128GB
nabízí 100 obchodů za ceny od 4 690 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB Samsung Galaxy A33 5G A336 6GB/128GB
nabízí 85 obchodů za ceny od 6 520 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A52s 5G A528B 6GB/128GB Samsung Galaxy A52s 5G A528B 6GB/128GB
nabízí 91 obchodů za ceny od 7 939 Kč
Porovnat ceny
Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB Samsung Galaxy A53 5G A536 6GB/128GB
nabízí 78 obchodů za ceny od 8 040 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené smartphony s Androidem


Zajímavý výsledek průzkumu ukázal, že 49 % dotázaných uživatelů Androidu by přešlo na iPhone z důvodu vyšší bezpečnosti. K tomu třetina zároveň uvedla jako důvod možného přechodu chystaný iOS 16, který přinese například tzv. Lockdown mode, který iPhone ještě více uzamkne a učiní bezpečnějším, ač na úkor některým funkcím. 

Androdisti zažívají více úniků dat

Pak průzkum vzal do srovnání názor na bezpečnost hesel a cloudu. Zde s důvěrou vyhrál Apple, kde více než polovina uživatelů silně věří v bezpečnost hesel v Apple Klíčence a na iCloudu, přičemž více než pětina uvedla dokonce extrémní důvěru. V případě hesel Google a jeho Password Manager dopadl o něco hůře, ale například u Google disku je silná důvěra taktéž nadpoloviční.

Klepněte pro větší obrázek
Uživatelé Androidu dle průzkumu častěji zažívají úniky dat

Průzkum sledoval i různé bezpečnostní prvky, které uživatelé používají. Zde například Android nad iOS vede ve využití čtečky otisky prstů výsledkem 44 % vůči 32 % Applistů. Co už tak slavné vítězství není, že 53 % androidistů používá k odemčení jen čtyřmístní kód. Ten šestimístný však používá na obou platformách stejná část lidí. Vzhledem ke kvalitě Face ID, pak není překvapení, že platforma Applu výrazně vede v odemykání telefonu obličejem, které využívá  37 % respondentů využívající iPhone.

Průzkum řešil také to, kolikrát se uživatelů podařilo svůj telefon ztratit a znovu najít, což dopadlo pro obě platformy poměrně vyrovnaně - 92 % pro Apple a 87 % pro Android. Uživatelé Androidu častokrát se také častěji stali cílem různých útoků. Skoro polovina zažila nakažení malwarem. Více než třetina pak úniky dat. U iPhonu nejvíce vedou různé podvody. Skoro třetina uživatelů však nikdy žádný útok nebo únik dat nezažila ve srovnání s 20 % na Androidu.

V těch případech, kde k úniku dat došlo mají obě platformy stejné pořadí s tím, že bylo vždy víckrát zaznamenáno na Androidu než na iOS. Jednoznačně zde vedou emailové adresy (47 % Android, 40 % iOS), dále pak telefonní čísla fotky, hesla, dokumenty nebo soukromé informace. Zde má však iOS i velkou výhodu v tom, že 75 % uživatelů tvrdí, že zálohují a jsou schopni všechna ztracená data obnovit. U Androidu je tomu lehce přes polovinu.

Google propaguje bezpečnost Androidu:

Zdroj: Beyond Identity

Diskuze (18) Další článek: Regulace českého mobilního trhu jako telenovela. ČTÚ to znovu zkouší s opravenou analýzou

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, Google, iPhone, Android, iOS, Statistika, USA, Face ID, Bezpečnost, Průzkum, Studie, IPhonisté, Důvěra, Password Manažer, Uživatelé, Platforma, Telefony s iOS na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konečně uslyšíte, o čem je Dolby Atmos. Recenze reproduktorů Sony HT-A9

Konečně uslyšíte, o čem je Dolby Atmos. Recenze reproduktorů Sony HT-A9

** Jen čtyři reproduktory stačí pro věrné podání Dolby Atmos ** Středový reproduktor nepotřebujete, případně k němu využijete televizor Sony ** Vyšší cena nezahrnuje subwoofer

Tomáš Holčík
ReproduktorySonyTesty
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Furbo 360° je chytrá kamerka pro psy. Dokáže se na ně automaticky otočit a dokonce jim hodí pamlsek

Furbo 360° je chytrá kamerka pro psy. Dokáže se na ně automaticky otočit a dokonce jim hodí pamlsek

** Tato domácí kamerka je určena pro vaše psí mazlíčky ** Dokáže se na ně vždy soustředit či nahrávat videa ** Na dálku můžete pejska přes mobil dokonce nakrmit!

Martin Chroust
Záznamová kameraMobilní aplikacePříslušenství
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
iPhone 14 prošel testem odolnosti s čistým štítem. Jen safírové sklo kryjící foťáky není tím, čím se zdá být

iPhone 14 prošel testem odolnosti s čistým štítem. Jen safírové sklo kryjící foťáky není tím, čím se zdá být

** iPhone 14 se dostal k Zacku Nelsonovi, a dostal pořádně do těla ** Největším zklamáním je krycí sklo foťáků, které není ze safíru ** Telefon přestál pokus o přeložení bez úhony

Martin Chroust
JerryRigEverythingiPhone
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows