Mobil měníme v průměru za necelé 4 roky. V příštích letech se má interval mírně zkracovat

Interval výměny starého telefonu za nový dosáhl svého maxima. Ve své studii to uvádí výzkumná společnost Strategy Analytics. Globální průměr má v roce 2022 dosáhnout délky 44 měsíců, tedy více než 3,5 roku. Tak dlouho v průměru používáme svůj mobilní telefon, než jej vyměníme za nový.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj délky obměny telefonů u zákazníků v letech 2008 až 2027 | Zdroj: Strategy Analytics

Příliš dlouhý cyklus výměny se samozřejmě nelíbí hlavně výrobcům telefonů, kterým klesá odbyt a tím pádem i tržby. Na zlaté časy mohou zřejmě už jen vzpomínat. Nejkratší cyklus v délce zhruba dvou let panoval v roce 2013, kdy díky štědrým subvencím od operátorů a rozmachu 4G (LTE) sítí velká část uživatelů měnila telefony častěji.

Střední Evropa mění telefony častěji

Z dnešního pohledu, i když zrovna začíná nástup novější generace 5G sítí, už není po nákupu nových smartphonů takový hlad. Přidaná hodnota 5G je pro koncové uživatele zanedbatelná a po stránce výkonu a hardwaru telefonů už dávno také žádné překotné změny neprobíhají. Nový mobil dnes většině uživatelů poslouží stejně dobře jako tři roky starý model.

Jak ale uvádí Strategy Analytics, roky 2020 až 2022, tedy období zasažené covidem, válkou na Ukrajině a vysokou inflací, má být zase opačný extrém, který se zřejmě jen tak nebude opakovat. Interval výměny telefonů se bude zase postupně zkracovat, i když už asi ne na dříve běžné 2 až 2,5 roku.

Díky pomalu se uzdravující ekonomice v následujících letech a rostoucí poptávce po smartphonech s 5G konektivitou by se do roku 2027 výměna starého telefonu za nový měla v průměru ustálit na 41 měsících, tedy něco málo přes 3 a čtvrt roku.

Z pohledu světových regionů mění nejčastěji svůj smartphone za nový uživatelé ve Spojených státech, kde stále fungují poměrně štědré subvence operátorů na nové smartphony a také výměnný program Applu. Kratší cyklus ve srovnání se světovým průměrem má ale také náš region střední a východní Evropy (CEE). Naopak nejdéle si mobilní zařízení ponechávají uživatelé v Africe a na Blízkém východě.

Jak nakoupit telefon z druhé ruky:

Diskuze (13) Další článek: Recenze mobilu TCL 30+. Ve finále je to líbivý základ pro nenáročné

Témata článku: , , , , , , Cyklus, Blízký východ, Pandemie, Telefon, Uživatelé, Afrika, Operátor, Mobil, Délka, Pro +, Průměr, Výměna, Střední evropa, Evropa, Mobilní telefon