Jak číst na smartphonu a tabletu e-knihy? Čtečku sice plně nenahradí, zato knížky si můžete půjčit v knihovně

  • Čtečky knih jsou ideálním společníkem na letní dovolené
  • Pokud čtečku nemáte, zastoupí ji smartphone nebo tablet
  • Budete ale potřebovat kvalitní displej a vhodnou aplikaci

Sezóna letních dovolených se nezadržitelně blíží, a není nic lepšího, než si jen tak vegetit na pláži při čtení oblíbené knížky. Právě v tom mají největší výhodu majitelé elektronických čteček knih, které jsou i na přímém slunci skvěle čitelné a baterie u nich vydrží i půl roku na jedno nabití. Jistě, papírové knize se nic nevyrovná, ale půlku knihovny budete těžko tahat k moři. Navíc, některé čtečky už se dnes nebojí ani vody...

V noci má spousta čteček dokonce podsvětlení, které může být i výrazně posunuto směrem do žluté či oranžové (popř. si jej můžete upravit), abyste si při čtení knížek v noci ulevili svým očím. A už také dávno neplatí to, že jsou všechny jen šestipalcové. V posledních letech je patrný výrazný příklon k vyšším úhlopříčkám, a to k osmi či deseti palcům.

Klepněte pro větší obrázek
Vyrážíte letos na dovolenou? Přibalíte si čtečku knih nebo zůstanete věrní tabletu či smartphonu?

Přednosti elektronických čteček jsou nesporné, proto vlastně tento segment elektroniky vůbec existuje. Pokud však čtečku nemáte, rozhodně nejste z obliga. Nebude to sice takový komfort, ani pro baterii, ani pro oči, ale stačí vám zařízení s operačním systémem Android či iOS (resp. iPad OS), a můžete si i na dovolené přečíst oblíbenou knížku. Z osobních zkušeností však doporučujeme zvolit spíše tablet, smartphone je sice fajn a snadno po ruce, čtení knih na tak titěrném displeji, a s tím spojené nekonečné listování (písmo musí být trochu větší), vás brzy přestane bavit.

A pokud jste si zvolili tablet, nebo v horším případě telefon s větším displejem, je to právě zobrazovací panel, který rozhodně o tom, zda pro vás bude čtení na neustále podsvíceném displeji komfortní či nikoliv. Mimo běžné formáty kancelářských souborů budete potřebovat ještě aplikaci, která vám ebooky různých formátu otevře. A právě zde se možnosti jednotlivých aplikací dosti rozcházejí. Věděli jste, že si můžete na Androidu a iOS dokonce na omezenou dobu vypůjčit eBooky? A to se může hodit i u elektronických čteček, v nichž běží Android...

Jaký displej, taková kniha

Máte na svém telefonu či tabletu základní IPS panel s nevalnou svítivostí a spíše s průměrným rozlišením? Připravte se na to, že čtení knížek na tomto zařízení nebude žádnou procházkou v růžové zahradě. Dejte na nás, pokud budete ležet na lehátku a hlavou stínit tablet, abyste na něm v parném létě a 40 stupních na slunci něco přečetli, vydržíte to sotva pár minut. Inu, velikost displeje rozhodně není vše.

Klepněte pro větší obrázek
Barevné čtečky svůj potenciál zatím nenaplnily, barvy jsou často „nic moc“. To už můžete rovnou zůstat u tabletu...

Pokud však máte výše postavený iPad nebo Android tablet s AMOLED displejem, může být čtení daleko komfortnější. Na přímém slunci však čitelnost displeje rozhodně nebude srovnatelná se čtečkou, tablet bude pěkně topit a ani jeho výdrž nebude světoborná. Je to však lepší něž nic. Jenže, jakou aplikaci pro čtení knih vybrat? Máte v zásadě hned několik možností.

ReadEra - Androidu král

Je až s podivem, že i v dnešní době může existovat tak kvalitní aplikace pro Android, a současně bez reklam. ReadEra je jedna z nejlepších čteček pro smartphony s OS Android, tedy, pokud si za čtecí software nechcete nijak připlácet. 

Klepněte pro větší obrázek
Hledáte bezplatnou čtečku pro Android bez reklam a se snadným a současně bohatým nastavením? Odpověď je jediná ReadEra

České znaky zvládne prohlížečka bez problémů, můžete si vybírat z několika typů zobrazení textů, velikost a tloušťku fontu, řádkování a dělení slov. Samotné knihy se třídí na přečtené, rozečtené a k přečtení. Do knížek můžete přidávat poznámky, počítá se i dětským režimem. Jediným nedostatkem je absence podpory formátu PDB. To však můžete vyřešit snadnou konverzí. Aplikaci stahujte bezplatně zde. Na iOS tato aplikace však bohužel není k dispozici.

Apple Knihy - univerzální nástroj pro iOS

Na iOS je situace trochu jiná. Na AppStoru najdete nespočet aplikací pro čtení elektronických knih, většina uživatelů zřejmě zůstane u Apple knih. Možná, že si oblíbíte i další aplikace, ale bez zaplacení Pro či premium variant vás budou iritovat otravné reklamy. Na druhou stranu, pokud si chcete za kvalitní čtecí aplikaci připlatit, adeptů je zde mnoho - Kindle, My Books - Unlimited Library nebo iReader. Na iOS budují i Google Play Knihy a mnoho dalších aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
U iPhonů a iPadů zřejmě zůstanete věrní základní apce Apple Knihy

Apple Knihy tak slouží pro základní čtení dokumentů, knihy se vám řadí podle typu (přečtené/stojí za přečtení), samostatně najdete PDF soubory, knihy ve formátu epub, audioknihy či ukázky. Přímo v aplikaci můžete samotné knihy i nakupovat.

Palmknihy - Když to s půjčováním myslíte vážně

Pokud si plánujete e-knihy půjčovat, bez aplikace Palmknihy to nepůjde. Samotná apka slouží, nejen ke čtení, ale také k přímému nákupu e-knih a audioknih. Aplikace má povedené filtrování a podporuje celou řadu žánrů, takže si zde každý najde to své. 

Klepněte pro větší obrázek
Palmknihy slouží ke čtení a k nákupu českých e-knih. Navíc aplikaci, která spolupracuje s vybranými knihovnami, využijete i pro půjčování e-knih. Pokud chcete skloubit příjemné s užitečným, koukejte po čtečkách s Androidem. Jejich výdrž bude nižší, ale zase to vyváží Android, resp. možné půjčování

Spousta knih je navíc v předprodeji, takže si můžete část knihy přečíst třeba ještě před tím, než byla vůbec vydána. Aplikaci si můžete bezplatně stáhnout na AppStoru či na Google Play. Budete však potřebovat přihlásit se ke svému účtu, nebo se se alespoň zaregistrovat.

Kde sehnat e-knihy?

Pokud budeme brát čistě legální zdroje, můžete si e-knihy samozřejmě zakoupit nebo dokonce vypůjčit. V prvním případě existuje celá řada e-shopů, které pořízenou knihu dokonce dokáží automaticky zaslat do vaší čtečky či mobilní aplikace. Stačí jen, aby měl obchod rozhraní, do nějž zadáte svůj e-mail, který používáte. Alternativě vám odkaz ke stažení zakoupené knihy dorazí v e-mailu, a je na vás, abyste ji dostali do paměti zařízení.

Myslete na to, že ne všechny aplikace a čtečky si poradí se všemi různými formáty (mezi hlavní patří *.epub, *.pdb a *.mobi), obchody však často nabídnou ke stažení více formátů najednou. A kdyby snad ne, můžete si knihy vždy převést do jiného formátu. Zde můžete doporučit software Calibre pro správu knih, dejte si však pozor na správné kódování českých znaků.

Klepněte pro větší obrázek
Čtečky Onyx BOOX jsou jedny z mála, do nichž dostanete, díky podpoře Androidu, aplikaci Palmknihy. A přes tu si můžete e-knihy i vypůjčit

Poměrně neznámou možností je půjčování e-knih, které funguje ve vybraných knihovnách v Česku ve spolupráci se serverem Palmknihy.cz a mobilní aplikací eReading. Ta je dostupná pro Android a iOS, takže z půjčování e-knih jsou vyloučeny populární čtečky značek Kindle a Pocketbook. Pokud však máte ve čtečce přeskinovaný Android (např. značky Onyx a inkBOOK), existují možnosti, jak si i do této čtečky nainstalovat patřičné aplikace.

Na webu palmknihy je třeba se registrovat pod stejným e-mailem, který vede vaše knihovna. V rámci zaplaceného ročného členského příspěvku si můžete v knihovnách, které tuto službu nabízejí (např. KMOKJM a spousta dalších), si můžete vybírat z katalogu 10 000 e-knih. V jednu chvíli můžete mít půjčeny tři až šest knížek (dle knihovny), v zařízení či aplikaci budou k dispozici 21 - 31 dní (opět dle knihovny), poté se z paměti samy smažou.

Upřednostňujete na dovolené čtení papírových knih, elektronickou čtečku nebo si vystačíte se svým smartphonem či tabletem? Podělte se o váš komentář v diskusi pod článkem.

Diskuze (21) Další článek: Zřejmě už finální podoba iPhonu 14 Pro. Průstřel místo výřezu, tenčí rámečky a mohutnější fotoaparát

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, Tablety, Google Play, E-ink, AMOLED, Čtečka elektronických knih, Kindle, PocketBook, IPad OS, Aplikace, Kniha, Čtení, Knížka, AppStore, OS Android, Česká republika, E-kniha, Apple kniha, Čtečka, Knihovna, Telefony s iOS na Heureka.czMalé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Máme dovézt horniny z Marsu? Někteří vědci v tom vidí zbytečný hazard

Máme dovézt horniny z Marsu? Někteří vědci v tom vidí zbytečný hazard

** Do čela závodů o první vzorky hornin z Marsu se dere Čína ** Zatímco americko-evropský projekt řeší bezpečnostní otázky, jeho konkurence si s nimi hlavu moc neláme ** Je strach ze zavlečení martského života na Zemi zbytečný?

Jaroslav Petr
MarsBezpečnost
Riot Games rozjíždí spolupráci s Game Passem. Dostanete šampiony, kartičky i mini legendy

Riot Games rozjíždí spolupráci s Game Passem. Dostanete šampiony, kartičky i mini legendy

Předplatné Microsoftu se rozrůstá o hry studia Riot Games. Bonusy, které s ním získáte, se hodí hlavně pro začátečníky.

Martin Nahodil
Xbox Game PassOznámeníRiot Games
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny