Jak číst na smartphonu a tabletu e-knihy? Čtečku sice plně nenahradí, zato knížky si můžete půjčit v knihovně

Názory k článku

avatar
27. 05. 2022 14:37

ReadEra tuším neumí hlasovou syntézu (TTS). Můj osobní favorit je Prestigio Book Reader.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
27. 05. 2022 18:52

Já používám FBReader. Synchronizuje se mi tablet s telefonem. A bez synchronizace jsem používal Cool Reader. Ten schroupá všechno. A vzhledem k tomu, že dnešní telefony mají úhlopříčku většinou větší než drtivá většina čteček, tak nechápu o čem to redaktor mluvil.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
nickaname1  |  28. 05. 2022 09:17

Mimo domov preferuji především audioknihy, protože mohu poslouchat a zároveň třeba cestovat aniž bych musel "přijít o zrak" díváním do knížky, takže třeba mohu jet na kole nebo dávat pozor okolo sebe při cestování hromadnými prostředky.Knih taky čtu hodně, ale protože jsem vždy bydlel v nájmech, nekupoval jsem si je, protože stěhovat se se stovkami knih není nic pohodlného, půjčoval jsem si je v knihovnách.Až teď mám vlastní nemovitost, takže si zařídím svoji knihovnu s fyzickými knihami. Rozdíl ceny mezi eknihou a papírovou knihou je jen minimální, ale pro domácí použití je pro mě lepší mít knihy fyzicky - můžu mít otevřených i několik současně. Navíc fyzickou knihu můžu někomu půjčit bez dalšího zařízení, mnohem lépe se i případně prodá, vymění, případně může mít sama o sobě sběratelskou hodnotu. (Jasně z eKnihy se dá udělat NFT, ale to není automatické při její koupi. LOL)A že si celou fyzickou knihovnu nemůžu vzít na dovolenou? To mi vážně nevadí, stačí mi audioknihy a například jedna fyzická kniha. Víc bych toho stejně nedal, pokud bych si ještě měl užít něco jiného než knihy.Bohužel, na některé, i docela obyčejné věci, zkrátka člověk potřebuje vlastní nemovitost a bohužel je to teď v ČR pro řadu lidí velice obtížné. Podobné jako budování knihovny je to třeba i s pořizováním originálů obrazů - asi těžko si je někdo bude pořizovat do nájmu, aby je každých pár let musel stěhovat a vždy riskovat jejich poškození.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
28. 05. 2022 14:42

Ceny za e knihy jsou zbytečně vysoké, přemrštěné.. radši zajdu do knihovny pro tištěnou papírovou knihu..
Pár knih jsem si koupil...třeba na cestování,ale nyní 👎🤔

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
28. 05. 2022 16:41

Třeba Harry Potter a metody racionality je se svými šesti knihami v českém překladu komplet zadarmo, v papíru se koupit nedá a zabaví na hodně dlouho... zkuste - https://archetypal.cz/2016/harry-potter-a-metod... ...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
kubino  |  29. 05. 2022 08:39

Mobily a čtečky jsou různé platformy a při čtení knih nabízí různé funkce. Je na uživateli aby si vybral, co mu vyhovuje víc. Napíšu proč čtu na mobilu radši než na čtečce.- mobil beru všude sebou a nepotřebuju na něj žádné zavazadlo. U čtečky se musím rozhodovat, jestli jí budu potřebovat a do kapsy kalhot jí nedám
- organizace knih je na mobilu pohodlnější a vejdou se tam všechny. Moje sbírka elektronických knih má přes 8 GB (5500 kusů) a neumím si představit, jak bych jí dostal do Kindlu (u PokterBooku by to samozřejmě šlo líp)
- čtečky bývají někdy vybíravé na formát knih, aplikace jsou v tomhle univerzální
- mobil je barevný! Když čtu dětem pohádky před spaním tak na moblu jim ukážu obrázek, na černobílé čtečce raději ne
- TTS (převod textu na řeč) od Googlu je výborná funkce! Kdo nezná, doporučuju vyzkoušet. Když řídím, můžu si zapnout rozečtenou knihu a poslouchat.
- autoposun stránek - eliminuje problém menšího displeje telefonů
- větší možnosti nastavení písma, barev a formátování
- čtení na mobilu je v noci pro okolí méně rušivé. Používám žlutý text na černém pozadí, takže amoled panely celkově svítí míň (než při standardním černém textu na světlém pozadí). Spolu s automatickou regulací jasu lze pohodlně číst jak na přímém slunci, tak i v noci s minimálním zářením a námahou očí.Věci, kde má čtečka navrh:
- výdrž baterie (hodiny u mobilu vs dny a týdny u čtečky). No, mobil stejně večer nabíjím, tak je to jedno.
- menší únava očí ... u mobilu se dá snížit černým pozadím a amoled panelem, i tak si po cca hodině musím na chvíli odpočinout (kvalitní čtecí aplikace na to myslí a po nastaveném limitu uživatele upozorní!).A pár poznámek na konec:
- na Androidu je mnohem větší výběr aplikací než pod iOS, i práce se soubory je díky otevřenějšímu systému pohodlnější. Dojem z (chaotického) článku je přesně opačný.
- osobně používám MoonReader pro (placená pro verze bývá v akci za euro, free verze neumí TTS)
- na smartfounu lze pohodlně číst i časopisy a komixy...
- vadí mi malá dostupnost starších titulů v elektronické verzi. Digitální archiv Národní knihovny má ohromnou zásobu digitalizovaných knih, bohužel jsou ale pro většinu uživatelů nedostupné
https://kramerius5.nkp.cz/... Jinak čtení knih na elektronickém zařízení používám aktivně už někdy od roku 2006, kdy jsem to rozchodil na SE 700i (s autoposuvem textu, takže se dal použít i ten pididisplej). Čteček mi prošla rukama spousta, když jsem je pořizoval nebo nastavoval pro známé a příbuzné.. Sám jsem si ale žádnou nekoupil z důvodů uvedených výše.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
CallmeDave  |  30. 05. 2022 06:22

Já si v klidu čtu na mobilu a na tabletu, kde to mám synchronizováno v Google Books. Dá se tam toho kopa koupit nebo se dá nahrát vlastní kniha ze sbírky (ať už je to legální nebo ilegální sbírka). Taky to funguje online nebo offline, jak se to člověku hodí. Můžu doporučit.
Čtečky mě v minulosti lákaly, ale nějak sem si zvykl na telefon a navíc už řadu let jedu víc audio knížky než klasický knížky. Každopádně doufám, že e ink technologie se bude dál vyvíjet. Podle mě v tom je obří potenciál pro použití u telefonů nebo hodinek apod. Hlavně kvůli výdrži. Yotaphone byl super nápad a mrzí mě, že ten projekt skončil...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
_fx_  |  30. 05. 2022 09:59

Čtení na telefonu je určitě jako nouzovka fajn a když nechám doma čtečku, používám ho. Trvale bych na něm ale už číst nechtěl, klasický displej prostě moc unavuje oči. Smartphone tedy používám jen na audioknihy, tablet na komixy.Na čtečkách čtu už víc jak jednu dekádu, začínal jsem u Kindle 3 s klávesnicí. Poslední rok jsem zkoušel Pocketbook Inkpad 3 Pro, ale kvůli jeho pomalosti jsem se zase vrátil k Amazonu a mám Kindle Oasis 3, což je naprosto úžasné zařízení. Za mě jsou hlavní výhody čtečky:
- větší displej
- nebolí z ní oči
- dá se na ní číst příjemně i v noci, protože nasvícení (nikoliv podsvícení) nezáří do očí
- v noci na rozdíl od mobilu neruší okolí
- lze na ní číst bez jakýchkoliv odlesků i na přímém slunci
- vejdou se do ní tisíce knih a další si lze snadno koupit přímo ze čtečky
- nabízí čtení za paušál, pokud to někomu vyhovuje
- na jedno nabití se dá přečíst několik knihNejvětší problém vidím aktuálně spíš v tom, že každé značce čteček něco zásadního chybí:
- PocketBook je žalostně pomalý.
- Onyx nemá voděodolnost a hardwarová tlačítka.
- Kindle má komplikovanou podporu formátů.
- Kobo neumí synchronizovat vaše knížky mezi čtečkou a telefonem (ani soubory, ani pokrok ve čtení).Jinak co se aplikací na čtení týče, můžu vřele doporučit Pocketbook Reader, který lze snadno používat i bez jejich čtečky. Vyzkoušel jsem podobných aplikací desítky a tahle je s přehledem nejlepší.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
avatar
30. 05. 2022 11:12

PocketBook nebo EReader a knik jsou tisíce na uložto. E knihy čtu někdy od roku 2003.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
30. 05. 2022 11:24

Tie casy, ked som prve ebooky cital este na Nokiach, niekedy v 2003-2004.
Txt subor sa dal skonvertovat na java aplikaciu. Par riadkov na displeji, ale citatelnost dostatocna aj na slnecnej plazi.
Poslednych 12 rokov uz MoonReader+, na Amoled displejoch. Kedysi pergamenove pozadie a cierny text, neskor cierne pozadie a svetly text. Citatelne aj na slnku, aj v noci.
Mobil mam pri sebe nonstop. Aj napriek 6+ uhlopriecke je stale nositelny. Citacka by bola len dalsie zariadenie, ktore treba so sebou nosit, skladovat, opatrovat,... Mal som uz nutkanie kupit ju, ale doteraz mi nechyba.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Majsner  |  30. 05. 2022 11:37

Používám aplikaci ReadEra Premium, ale na Androidu je celkem obstojná i výchozí aplikace Google Play Knihy. Dají se do ní nahrát i vlastní knihy, stažené nebo koupené jinde, funguje synchronizace rozečtenosti mezi jednotlivými zařízeními a počítačem. Jediná vada je, že PDF knihy jsou v té aplikaci rozmazané. Ale pokud máte knihy jen v epub, tak bez problému. Přímo na Google Play se ty knihy dají i koupit, ale to nedoporučuji, protože jako jedni z posledních je mrví DRM ochranou. Sice je to pár kliknutí a ochrana je odstraněná, ale nebudu podporovat šmejdy, když většina prodejců už se naučila, že tudy cesta nevede.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor