Jak dětem ohlídat čas na mobilu. Nečekejte na legislativu nebo školu, můžete to udělat sami už teď

  • Zesilují debaty, zda a jak dětem omezovat používání mobilu
  • Zodpovědnost mají hlavně rodiče, i když je dítě právě ve škole
  • Omezení lze na telefonu nastavit na úrovni systému nebo v aplikacích

Pokud máte dítě ve školním věku, telefon je pro něj už teď často absolutní nutností. V případě potřeby jej můžete zkontaktovat, v případě problémů se vám zase dítě může ozvat zpět. Na druhou stranu je pro děti důležité mít telefon i kvůli kamarádům. Ti, kteří telefon nemají, jsou z kolektivu často vytlačeni na okraj zájmu. Děti tak mnohdy telefon nepotřebují, ale kvůli okolí jej často „musí“ mít.

Telefon v rukou dětí otevírá spoustu možnosti využití, které je často nutné z pohledu rodiče omezit. Sami určitě víte, jak vás používání telefonu často dokáže „pohltit“, u dětí je tomu stejně. Nejen, když jsou děti doma, ale také ve škole.

V Česku neexistuje žádná plošná legislativa, která by ve školách zakázala používání telefonů. Toto omezení však může být zakotveno ve školních řádech jednotlivých škol. O plošné regulaci jako například na sousedním Slovensku (omezení začne platit 1. ledna 2025) se u nás neuvažuje.

Převažuje názor, že omezení používání telefonů u dětí je v první řadě zodpovědností jejich rodičů. Ti mohou efektivně využít nástroje, kterými disponují jednotlivé operační systémy. Android a iOS mají už teď základní nástroje k dispozici, a pokud nesplní vaše požadavky, vždy jsou tu ještě doplňkové aplikace.

Přihlaste se
a zdarma dočtěte
tento článek

 

Po přihlášení můžete také
diskutovat pod články

Váš názor Další článek: Co se stalo s výsuvnými selfie. Přišly jako odpověď na obří výřezy iPhonů, měly však příliš mnoho kompromisů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , Rodičovský dohled, Aplikace, Family Link, Omezení používání, Používání telefonu, Telefon, YouTube Kids, App Store, Chrome,