Jak dostat aplikaci z jednoho Androidu na druhý? Soubory pošlete napřímo, jsou dva způsoby

  • Mezi Androidy můžete sdílet celou řadu obsahu
  • Dokonce i nainstalované hry a aplikace
  • Máte hned dvě možnosti jak na druhé zařízení odeslat instalátor

Android při sdílení obsahu nabízí celou řadu kanálů, které můžete pro daný obsah využít. Pokud však chcete z jednoho telefonu na druhý sdílet nainstalovanou aplikaci či hru, většina uživatelů se zřejmě rozhodně jen poslat odkaz ke stažení z obchodu Google Play, popř. aplikaci vyhledá ručně na druhém telefonu a manuálně stáhne.

Věděli jste však, že na Androidu existují hned dvě možnosti, jak můžete „legálně“ poslat aplikaci z jednoho telefonu na druhou? Obě jsou navázány na aplikace od Googlu, ale je třeba myslet na to, že ne u všech her a aplikací budou lokální přenosy fungovat.

Metoda první: přes Google Play

Nejjednodušší metoda, která funguje u každého Androidu, využívá obchod Google Play. Pokud si aplikaci otevřete a kliknete na svůj portrét v levém horním rohu a přejděte do sekce Správa aplikací a zařízení. V této nabídce zvolte položku Odeslat, nejprve však budete muset potvrdit oprávnění pro hledání zařízení okolí.

Klepněte pro větší obrázek
Přímo v Google Play si můžete vybrat, které aplikace či hry chcete sdílet. Jenže, ne každý titul je v této nabídce k dispozici. U některých her můžete narazit...

Následně už jen stačí zaškrtnout aplikace, které chcete přenést a odeslání potvrdit vlaštovkou v pravém horním rohu. Na straně příjemce je třeba opět přejít do Google Play, rozkliknout portrét a otevřít menu Správa aplikací a zařízení. Jenže tentokrát klikněte na tlačítko Přijmout. Při odeslání se vám zobrazí dostupný příjemce, kterého vyberete, a na straně druhého zařízení potvrdíte párovací kód. Ten je stejný jako na zařízení, ze kterého aplikace odesíláte. Telefony vám následně na obou stranách potvrdí ukončení operace.

Na druhém telefonu se však aplikace nenainstaluje automaticky. Po ukončeném přenosu musíte u aplikace stisknout tlačítko Instalovat. I přesto, že můžete odeslat více aplikací najednou, určitě to v praxi nedoporučujeme. Androidy mají často problém při odesílání více položek, a tak se buď přenos zčistajasna zastaví, nebo se spojení znenadání ukončí. Někdy může pomoci deaktivace optimalizace baterie, kterou hledejte v Nastavení u aplikace Google Play. Konkrétně v sekci Baterie.

Nepochodili jsme navíc ani při přenosu větších titulů, např. hru o velikosti 1,3 GB se přenést nepodařilo, ovšem hru, která měla 0,91 GB přenést šlo. Samozřejmě dochází jen k přenosu instalátoru, který byste si jinak stáhli z Google Play. Doplňková herní data je třeba na druhém telefonu stáhnout od nuly. Některé hry navíc ze zdrojového telefonu nešly vůbec odeslat, protože je telefon ani nenabídnul k výběru.

Metoda druhá: Přes Soubory Google

Druhá metoda taktéž využívá aplikaci Files od Googlu, která však nemusí být k dispozici u všech Androidů. Můžete si ji však bezplatně stáhnout z Google Play, a stačí pouze u zařízení, ze kterého aplikace či hry odesíláte. Po povolení potřebných oprávnění zvolte na úvodní obrazovce položku Aplikace. U každé z nainstalovaných aplikací vidíte ikonu se třemi tečkami. Zde můžete vybrat více aplikací, popř. jednu konkrétní nasdílet.

Klepněte pro větší obrázek
Druhou možností jak sdílet aplikace a hry lokálně, je aplikace Files by Google

Sdílení je možné hned několika kanály, u námi zkoušených telefonů bylo primárně doporučeno Sdílení nablízko (Nearby Share), alternativně bylo k dispozici Quick Share (mezi telefony od Samsungy), Bluetooth, či sdílení přes různé sociální sítě a komunikátory. I tentokrát se však zasílá jen instalátor s tím, že si další potřebný obsah si aplikace v druhém telefonu stáhnete celý z internetu. 

Pokud jsme při odeslání zvolili Quick Share nebo Bluetooth, instalátor přistál do složky Download. Z ní bylo nutné aplikace nainstalovat manuálně, tedy podobně jako byste si instalovali staženou hru z paměti telefonu. V detailech těchto aplikací pak najdete zdroj instalace, kterým je lokální úložiště.

Pokud však využijete Sdílení nablízko, po doručení uvidíte přímo na displeji tlačítko pro instalaci včetně ověření, že byla aplikace zkontrolována službou Play Protect. V detailech aplikace se pak dozvíte, že byla nainstalována z Google Play, a jediným kliknutím se dostanete na odpovídající stránku v obchodě. A to přesto, že instalátor aplikace ve skutečnosti dorazil z jiného telefonu...

Diskuze (8) Další článek: Messenger rozšiřuje koncové šifrování na tajné chaty. Navrch přidává vylepšenou personalizaci a bubliny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Správa aplikací, Soubor, Obsah, Sdílení, Telefon, Obchod, Aplikace Files, Files, Zařízení, Play protect, Aplikace,