Jak fotí dvoumegapixelová Nokia 6280

Testujeme Nokii 6280 a ještě před recenzí si můžete přečíst samostatný článek o vestavěném fotoaparátu. Má totiž rozlišení dva megapixely a Nokia s ním i přes pár výhrad patří mezi nejlepší fotomobily.

Nokia 6280 je devátý fotomobil s rozlišením 2 Mpx na českém trhu. Ve vlastní stáji jde o čtvrtý produkt s tímto rozlišením – a pokud se zde soustředíme jen na běžné telefony Nokia bez operačního systému, je 6280 po modelu 7380 druhá. Dva megapixely jsou už slušné rozlišení pro prezentaci na monitoru i tisk menších fotek. Ještě důležitější je ale kvalita snímků. Jak v tomto ohledu Nokia 6280 dopadla?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia 6280; další fotografie najdete v tomto článku

Bez karty ani na krok

Stále platí stará pravda, že fotomobily s pevně zaostřeným objektivem se na své kolegy s autofokusem dívají z velké hloubky. U snímků krajin nebo předmětů vzdálených několik metrů to nepoznáte, ale stačí se posunout blíž a pomyslet na focení textů nebo makrofotografii obecně. Fotomobily s pevnou čočkou selhávají na celé čáře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pevný objektiv, blesk a zrcátko pro autoportréty

Asi tušíte, proč jsem hodnocení fotoaparátu začal tímto způsobem. Makro je u Nokie 6280 opět nepoužitelné. Je to škoda, protože fotomobil takhle nemůže sloužit jako poznámkový deníček, kterým si ofotíte to, co byste jinak museli opsat. Ano, budete to muset opsat.

Trocha suchých parametrů: Nokia 6280 dokáže vytvářet snímky v rozlišení až 1 600 × 1 200 bodů. Když tato čísla znásobíte, zjistíte, že do dvou megapixelů fotoaparátu ještě desetina chybí, ale 1,92 Mpx už myslím můžeme zaokrouhlit nahoru. K dispozici jsou ještě další rozlišení: 1 280 × 960, 640 × 480, 320 × 240 a 160 × 120 bodů. Kvalitu snímků lze volit ze tří stupňů, soubor má samozřejmě formát JPEG.

Bohužel testujeme telefon bez paměťové karty. Nokia poprvé použila kartu formátu miniSD, který jsme v redakci nenašli, a interní paměť má kapacitu pouze 6,5 MB. Ano, ještě méně než oficiálně udávaných deset megabajtů. V nejvyšším rozlišení a nejlepší kvalitě se mi do telefonu vejde jen devět snímků a video vůbec nemá smysl testovat. Je to trochu škoda, protože Nokia 6280 je první fotomobil, který natáčí video v rozlišení 640 × 480 bodů. Jenže bez karty stačí vnitřní paměť jen na jednu sekundu...

Displej větší než u některých digitálů

S telefonem se fotí naležato, aplikaci pro fotografování lze rychle spustit podržením bočního tlačítka – spouště. Místo ní je ale potom výhodnější stisknout palcem hlavní tlačítko. Není nutné překonat takovou sílu a nehrozí tedy, že fotomobilem během expozice pohnete. První snímek lze exponovat průměrně po 3,32 sekundy. Uživatele trochu zdrží, že se napřed aktivuje videokamera a na foťák je nutné přepnout (nastavení, které by to mělo změnit, nefunguje).

Nokia 6280 používá nové grafické prostředí. Snímaná scéna je vidět přes celý displej, od kraje ke kraji, na bocích jsou potom různé symboly a popisky nabídky. Při focení lze tlačítkem ovládat zoom, výsledkem jsou potom výřezy z velkého snímku. Bohužel není možné uživatelsky ovládat kompenzaci expozice. Tato funkce se hodí vždy, když fotíte scénu s jiným než ideálním poměrem světel a stínů. Nokia sice po vyfocení automaticky snímek upraví, aby vypadal lépe, ale možnost posunout expozici do plusu nebo minusu podle aktuální situace to nenahradí.

V nabídce telefonu ostatně nenajdeme téměř žádné možnosti nastavení. Je zde noční režim, který používá delší čas, pro focení v horších světelných podmínkách lze aktivovat i blesk. Tradičně je zde samospoušť a nově sériové snímání, nad několika efekty se nemá smysl pozastavovat. A to je všechno, úplně chybí třeba možnost uživatelského nastavení vyvážení bílé barvy.

Co fotky?

I když jsem zatím Nokii spíš kritizoval, protože kromě rozlišení nepředvedla nic zázračného, už s tím musím přestat, protože fotky nejsou špatné. Samozřejmě jen z pohledu fotomobilů, ve srovnání s běžnými fotoaparáty je kvalita tragická.

Hodnotíme ale fotomobily a Nokia 6280 patří mezi nejlepší. Snímky jsou přijatelně ostré, mají dobré barvy, nejsou tmavé ani přepálené. Dost mi vadí hlavně silná JPEG komprese, která zdeformuje každou rovnou hranu a detaily. To už ale můžete posoudit sami z obrázků. Nijak jsme je neupravovali, jsou v plném rozlišení, mají velikost přibližně 300–500 kB. Ve snímcích z finálního telefonu můžeme očekávat informace EXIF, v testovaném kousku je ale hlavička zatím prázdná. 

Nokia 6280 se začne prodávat během března za cenu kolem dvanácti tisíc korun. Její podrobné parametry najdete v katalogu mobilů, parametry fotoaparátu v katalogu fotomobilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie venku jsou dobré, s horšími světelnými podmínkami kvalita klesá

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka zoomu: z velkého snímku udělá Nokia malý výřez

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Makro je opravdu špatné 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Focení v šeru: běžný režim • noční režim • běžný režim s bleskem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Noční snímky: běžný režim • noční režim • znovu běžný režim (je vidět, že vyvážení bílé Nokia určuje trochu podle plotu; na všech snímcích je totiž úplně stejné osvětlení) 

Diskuze (64) Další článek: Navigace Dynavix je ode dneška mnohem levnější

Témata článku: Nokia, , , Nokia 6280, Jak, Malý výřez, Běžný režim, Finální telefon, F +