Jak fotí Huawei P40. Skvěle, ale oproti vrcholnému modelu je tu pár kompromisů

Trojitý fotoaparát v telefonu Huawei P40 se tradičně pyšní spoluprácí s Leicou. Výrobce propaguje hlavně model P40 Pro, který vévodí fotografickému žebříčku DxO, ovšem i základní P40 má jít s fotoaparátem proti těm nejlepším.

...ač zde došlo na ústupky. Hlavním lákadlem je stejný hlavní 50Mpx objektiv využívající již loni osvědčený RYYB senzor (zelenou složku nahradila druhá žlutá). Škoda jen, že (na rozdíl od modelu Pro) je bez optické stabilizace. Sekundovat mu bude 16Mpx ultraširokáč a 8Mpx telefobjektiv pro 3× optické zoomování.

Sestavení fotoaparátu Huawei P40:

  • Hlavní objektiv: 50 Mpx (výsledné snímky 12 Mpx), RYYB senzor, velikost senzoru 1/1,28″ světelnost f/1.9, ohnisko 23 mm, automatické zaostřování Octa PD, AIS
  • Ultraširoký objektiv: 16 Mpx, světelnost f/2.2
  • Teleobjektiv: 8 Mpx, světelnost f/2.4, 3× optický zoom, optická stabilizace
  • Selfie kamerka: 32 Mpx, světelnost f/2, dodatečný IR fotoaparát

Pokud to mám zkrátit, telefon po technické stránce jednoznačně patří mezi absolutní špičku a chybu s ním po stránce fotoaparátu rozhodně neuděláte. Zde se však zaměřím na některé vlastnosti, které normálně ze specifikací nevyčtete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Telefonu se musí nechat, že za denního světla pořizuje fantasticky ostré snímky s vynikajícími detaily. Práce s protisvětlem, velký dynamický rozsah, s tím vším si telefon poradí na jedničku. Někomu však paradoxně může vadit zmíněný RYYB senzor u hlavního snímače. Fotky jsou díky němu sice lépe osvětlené, nicméně mají někdy až nepřirozeně teplé barevné podání. Záleží ale na vkusu uživatele. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kvůli tomu, že RYYB senzor má pouze hlavní foťák, je při zoomování patrný rozdíl v barevném podání.

Pokud máte umělecké ambice či fotíte na instagram, budete z výsledků nadšení, ale o věrnosti barev nemůže být ani řeč. Naštěstí se dá fotit i do RAW, kde si barevné podání přizpůsobíte podle sebe. Zarážející je, že onen RYYB senzor Huawei používá pouze u hlavní kamerky. Když totiž stejnou scénu vyfotíte dalšími objektivy, rozdíl v barvách je patrný na první pohled. Při zoomování během natáčení videa se naštěstí tento problém podařilo kompenzovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Telefon nabízí až 3× optické přiblížení. I s 5× hybridním zoomem (poslední snímek) však fotografie stále nabídne dostatek detailů.

Co se dále týče přidaných objektivů, umí telefon fotit s optickým přiblížením na hodnoty 3× a 0,6×, kde oceníte navzdory nižšímu rozlišení stále vynikající kvalitu detailů. Překvapivě dobrý je i 5× hybridní zoom, který má dokonce i rychlý přepínač v prostředí foťáku. U vyšších hodnot využívajících digitálního přiblížení (max 30×) už ale kvalita rychle klesá. Zde je konkurence o trochu dál, navíc dnešní top modely umí už i 50× či 100× zoom.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V noci lze fotit pomocí nočního režimu s dlouhou expozicí (vlevo) a nebo rychle z ruky v normálním režimu s využitím AI.

Skvělou práci P40 odvádí i v noci, kde je připraven noční režim skládající snímky s různými expozičními časy od 0,25s po 32s. U něj už je ale prakticky nutné použít stativ. V noci se však dá fotit i z ruky, a to v normálním režimu, kde telefon pro změnu využívá AI. Výsledky s ní popravdě vypadají mnohem lépe a přirozeněji. Je na nich ale patrné o něco větší množství šumu, kdy vás znovu zamrzí absence optické stabilizaci u hlavní kamerky. Přesto ale kvalitou trumfuje i dražší konkurenty s OIS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pro focení zblízka je připraven i Super Makro režim, který dovolí zaostřit z mnohem větší blízkosti.

Prostředí fotoaparátu uživatelé Huawei důvěrně poznají. Má přehledné prostředí a spoustu režimů focení ať už jde o profesionální mód, portrét, malování světlem, super makro, skener dokumentů a nebo podvodní režim, který si zde ale kvůli absenci voděodolnosti bez speciálního vodotěsného krytu zrovna moc neužijete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí aplikace fotoaparátu

Stran focení selfie je zde připraven duální 32Mpx fotoaparát ukrytý ve výřezu displeje. Druhá IR kamerka zde slouží hlavně k zlepšení nočních snímků. Kamerce prakticky nelze nic vytknout. obraz je ostrý, živý, plný detailů a narozdíl od mnoha jiných telefonů si skvěle poradí i s protisvětlem a přepaly oblohy. Zajména dámy pak mohou využít i režimu krásy s vyhlazováním obličeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové selfie

Pokud jde o natáčení videa udělalo Huawei za poslední roky velký krok kupředu.  Kvalita videa je na špičkové úrovni, obraz je ostrý, a díky skvělé elektronické stabilizaci se ani nijak netřepe. Chválím i možnost optického zoomování během natáčení. Podporováno je rozlišení 4K až při 30 fps, přičemž telefon umí natáčet i zpomalená slow-mo videa ve Full HD při 120 až 960 fps. I zde však celkový dojem z videa kazí AI na pozadí, která při natáčení dynamicky mění tepelné podání barev, což vždy nevypadá dobře. No posuďte sami z přiloženého videa.

Ukázkové video (1080p, 30fps):

Všechny fotografie v plné kvalitě najdete na úložišti OneDrive.

Diskuze (11) Další článek: T-Mobile uvedl balíček pro podnikatele a firmy. Má usnadnit rozjezd byznysu po skončení pandemie

Témata článku: Huawei, , , , , , , , , , , , , , , Huawei P40, F +, RYYB, Price, Zoomování, Zoom, Vrcholný model, Super Makro, Senzor, Škoda,