Jak fotí Poco F2 Pro

Na fotoaparátu Poco F2 Pro se poněkud šetřilo. Najdeme zde čtveřici objektivů, přičemž hlavní nabídne rozlišení 64 Mpx s clonou f/1.89 a doplní jej 13 Mpx ultraširokáč, 5Mpx makro objektiv a 2Mpx senzor hloubky ostrosti pro portrétní snímky. Optické zoomování byste zde ale bohužel hledali marně. Možnost 2× přiblížení sice v telefonu vidíte, ovšem jedná se jen o výřez z hlavní kamerky.

Sestavení fotoaparátu Poco F2 Pro:

  • Hlavní objektiv: 64 Mpx (Sony IMX 686), velikost objektivu 1/1.7", velikost pixelů 1,6 μm, clona f/1.89, autofokus; video: 8K (24/30 fps), 4K(30/60 fps), FullHD(30/60 fps) 
  • Ultraširoký objektiv: 13 Mpx, clona f/2.4, úhel záběru 123°, fixed focus
  • Makro objektiv: 5 Mpx, clona f/2.2, velikost pixelů 1,12 μm, autofokus
  • Hloubkový objektiv: 2 Mpx, clona f/2.4, velikost pixelů 1,75 μm

Rozhodně nelze říci, že by telefon fotil špatně, ale jeho výsledky mají blíže spíše telefonům vyšší střední třídy, než vlajkovým lodím za kterými viditelně zaostává. Ve dne však hlavní snímač přesto dokáže překvapit ostrými snímky a oceníte i přirozené podání barev. Počítejte ale spíše s průměrnou kvalitou detailů i dynamickým rozsahem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotky z hlavního foťáku

Mnohem větším zklamáním pro mne byl 13Mpx ultraširoký objektiv, který často bojuje s ostřením a hlavně detaily. Fotky z něj jsou totiž často rozmazané. Z papírových údajů bych vyzdvihl také velký zorný úhel 123°. Ovšem v kombinaci s nešťastně umístěným snímačem v horní části modulu budete při focení na šířku těžko hledat úchyt, aby vám do záběru nestínily prsty. Ultraširokáč je totiž zabere i když máte prst zdánlivě daleko od objektivu. Nepříjemné jsou u ultraširokého objektivu také extrémní přepaly.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Záběr na 0,6× (ultraširokáč) vs 1× (hlavní objektiv)

Překvapením pro mne byl makro objektiv. Přestože dosud byly tyto objektivy u telefonů spíše jen do počtu, Poco si zde dalo záležet a použilo rovnou 5 Mpx snímač. Vyšší rozlišení konečně dovoluje snímači zachytit více detailů a snímky vypadají poměrně dobře. Jen trochu zlobí automatické ostření, takže je lepší snímaný objekt zaostřit ručně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové makro snímky

Kde telefon nejvíce ztrácí na vlajkové lodě jsou noční snímky, kde na první pohled chybí detaily a fotky jsou díky delší automatické expozici při focení z ruky často rozmazané. Na fotkách je také velké množství šumu. Zatímco třeba u Xiaomi Mi 10 a 10 Pro jsem chválil noční režim, zde je situace naprosto opačná. Nevím, co Xiaomi u Poco F2 Pro provedlo, ale prakticky každý snímek v nočním režimu je extrémně zrnitý, plný bílého šumu a výsledek vypadá naprosto příšerně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka noční fotky s vypnutým a zapnutým nočním režimem

Samotná aplikace fotoaparátu se proti jiným telefonům od Xiaomi nijak nezměnila. Nabízí známý vzhled a spoustu režimu jako je manuální režim, skener dokumentů, vodováhu či Google Lens. Je zde také samostatný režim pro vynucení 64Mpx rozlišení, pokud vám nevyhovuje výsledných 16Mpx u výchozího režimu, kdy telefon spojuje 4 pixely do jednoho.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí aplikace fotoaparát

Telefon nabídne také čelní kamerku s rozlišením 20 Mpx. Snímky za dobrého kvalitou rozhodně neurazí, přesto jsem od vysokého rozlišení čekal víc. Jednak snímač bojuje s velkým dynamickým rozsahem a věčně přepaluje oblohu, ale i na fotkách je v detailech obličeje patrný šum, který výsledek značně kazí. V noci je pak problém ještě palčivější, což je dáno hlavně horší clonou f/2.27. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázková selfiečka

Čím však u přední kamerky rozhodně ohromíte je její periskopický mechanismus. Po většinu času je totiž skrytá uvnitř telefonu a vyjede pouze pokud je potřeba. Navíc je celý periskopický modul vybaven diodami, takže si můžete vybrat z palety barev, kterým periskopická kamerka bude při vysunutí svítit. Přizpůsobit si můžete dokonce i zvuk vysunutí.

Poco F2 Pro umí natáčet i videa, a to až v 8K při 30 fps, ač jeho využitelnost zatím není tak velká. Mnohem více oceníte podporu 4K či Full HD (obě až při 60 fps). Se 4K rozlišením či Full HD při 60 fps však buďte opatrní, telefon u nich totiž postrádá stabilizaci, takže ačkoliv video má skvělé detaily i živé barvy, obraz je silně roztřesený. Jakmile ale přepnete na Full HD při 30 fps, je obraz najednou naprosto jiná pohádka a stabilizace je paradoxně skoro ukázková.

Trochu mě zamrzelo i to, že telefon neumí při natáčení přepínat mezi objektivy. Ať už začnete natáčet hlavním nebo širokoúhlým objektivem, veškeré přibližování a oddalování probíhá pouze digitálně, tedy na úkor obrazové kvality. Podporována jsou zde také slow-mo videa, a to až při 960 fps.

Ukázkové video (4K, 30 fps):

Diskuze (8) Další článek: Týden mobilně 541 je nabíjecí nirvána. Pro auta, ze slunce, rekordy drátem i bezdrátem

Témata článku: Poco, Xiaomi, Android, Smartphony, Recenze, Focení mobilem, Fotoaparát, Google Lens, Jak fotí, Čtyřnásobný fotoaparát, Noční režim, Makro objektiv, Periskop, Poco F2 Pro 128GB, Poco F2 Pro 256GB, Redmi K30 Pro, Snímač, FPS, Kamerka, Full HD, Objektiv, Clona, Makro


Určitě si přečtěte