Jak fotí Xiaomi Mi 10 Pro

Stejně jako u nedávno recenzovaného Xiaomi Mi 10 najdeme i u modelu Pro čtyřnásobný fotoaparát. Zde však konečně dává smysl, jelikož všechny čočky najdou smysluplné využití. Tím hlavním je zde znovu 108Mpx snímač ISOCELL Bright HM1, vyvinutý ve spolupráci se Samsungem. 

Těšit se tedy můžete na špičkově ostré snímky s vynikajícími detaily i kresbou za dobrého světla. Ovšem dobrou práci odvádí i v noci, kdy sice přibývá šum, ale i přesto je telefon schopen zachytit dostatek světla i detailů. Velkým pomocníkem je zde hlavně dedikovaný noční režim, který si pomáhá delší expozicí a skládáním snímků.

Sestavení fotoaparátu Xiaomi Mi 10 Pro:

  • Hlavní objektiv: 108 Mpx (výsledné snímky 25,2 Mpx), velikost pixelů 1,6μm, velikost senzoru 1/1,33″,  světelnost f/1,69, OIS, až 50x digitální zoom
  • Ultraširoký objektiv: 20 Mpx, světelnost f/2,2, zorný úhel 117°
  • Portrétní objektiv: 12 Mpx, světelnost f/2, velikost pixelů 1,41 μm, fázové ostření, 2× optický zoom 
  • Hybridní objektiv: 8 Mpx, světelnost f/2, OIS, velikost pixelů 1 μm, až 10× hybridní zoom 

Druhým v pořadí je tu ultraširoký objektiv. Ten zde má vysoké rozlišení 20Mpx, což je znát na skvělé ostrosti snímků. Bohužel má ultraširokáč horší světelnost f/2,2, takže v noci s ním velmi nepochodíte. Líbí se mi však, že ultraširoký objektiv telefon používá také pro makro režim. Sice narozdíl od telefonů se speciální makro kamerkou nedokáže zaostřit úplně z extrémní blízkosti, nicméně vše významně kompenzuje kvalitou obrazu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekUkázkové snímky

Třetí v pořadí je tu portrétní objektiv s rozlišením 12Mpx, který jednak už podle názvu slouží k pořizování portrétních snímků s rozostřeným pozadím, ovšem jeho druhou hlavní úlohou je 2× optický zoom. Zde je však nutné podotknout, že jeho využití v telefonu nevynutíte. Při zazoomování na hodnotu 2× totiž telefon podle světelných podmínek sám rozhodne, zda využije portrétní objektiv nebo digitálně přiblíží snímek ze 108Mpx foťáku s lepší světelností.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání stejné scény nejdříve z ultraširokého objektivu, poté hlavního objektiv a nakonec z hlavní objektivu s aktivním nočním režimem.

Posledním fotoaparátem je zde 8Mpx objektiv sloužící k až 10× hybridnímu zoomu. Ten vzniká kombinací digitálního a optického zoomu, čímž dosahuje zejména díky datům i ze 108Mpx snímače opravdu působivých výsledků. Za dobrých světelných podmínek totiž dokáže zachytit opravdu spoustu detailů, které byste čistě digitálním zoomem z hlavního snímače nikdy nevyfotili.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Snímky pořízené v makro režimu ultraširokým objektivem.

Tou hlavní předností a vlastně i výhodou proti základnímu Mi 10 je v případě Pro modelu 50× digitální zoom. Ten sází zejména na vysokém rozlišení hlavního objektivu, které i po takto velkém přiblížením dokáže uspokojit. Samozřejmě už se zde nedá bavit o nějaké skvělé kvalitě, ba naopak. Po takové přiblížení se ztrácí detaily, slévají se hrany a je zde i patrný šum, nicméně tou hlavní hodnotou je, že dokáže zachytit více než lidské oko. Budete sami překvapeni, co všechno dokáže na vzdálenost zachytit. Viz například snímek hradu Špilberk focený z 5km vzdálenosti. Překvapivě obstojných výsledků jsme však dosáhli i v noci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Zoomovací schopnosti Xiaomi Mi 10 Pro (0,6×, 1×, 2×, 5×, 10×, 50×). Další ukázky zoomu včetně noci najdete v galerii.

Přítomna je samozřejmě i čelní kamerka s rozlišením 20 Mpx, která nabízí i speciální režimy jako je portrét či panorama. Nechybí ani efekty pro zkrášlování obličeje, kde můžete ručně upravovat jednotlivé části obličeje jako je brada, rty vlasy, oči apod., což využijí zejména dámy. Hodit se bude i možnost pořízení snímku zamávání ruky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekUkázkové selfie

Aplikace fotoaparátu asi majitele smartphonů Xiaomi příliš nepřekvapí. Má totiž stále stejný vzhled a těšit se můžete i na spoustu režimu jako je 108Mpx režim, profesionální mód, skener dokumentů, Google Lens a překvapivě ve foťáku najdete i vodováhu pro zachycení snímku v rovině.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí aplikace fotoaparátu.

Xiaomi Mi 10 Pro umí samozřejmě i natáčet video, a to překvapivě až v 8K rozlišení při 30 fps. Nechybí však ani 4K při 60 fps a stejnou snímkovací frekvenci nabízí i Full HD. V každém případě je třeba vyzdvihnout jednak kvalitu videa, ale i jeho barevné podání a překvapivě skvělou stabilizaci. Doménou Pro modelu jsou pak i zpomalená slow-mo videa až při 960 fps.

Fotografie v originální kvalitě naleznete na úložišti Microsoft OneDrive.

Diskuze (2) Další článek: T-Mobile má originální letní akci. Udělejte si výlet po Česku, dostanete data zdarma

Témata článku: Xiaomi, , , , , , , , , , , , , , , , , Xiaomi Mi 10 Pro, Snímač, Pro +, Světelnost, Full HD, F +, Část obličeje, Vysoké rozlišení,