Jak fotit s mobilem: podrobně a prakticky

Počet telefonů s možností fotit roste závratným tempem, jednou si určitě budete chtít jeden z nich pořídit. Kvalitě fotek ale moc nevěříte. Přečtěte si praktické zkušenosti s foťáčkem MCA-25 od Sony Ericssonu a možná změníte názor.
Jak fotit s mobilem: podrobně a prakticky
Kapitoly článku

Poznámka: Všechny fotografie v článku jsou pořízeny mobilním telefonem Sony Ericsson T300 s přídavným fotoaparátem MCA-25. Výjimkou je pouze následující trojice obrázků, která ukazuje, jak telefon s fotoaparátem vypadají.

 

Šikovná mašinka

Přídavný fotoaparát Sony Ericsson MCA-25 ze stříbrného plastu se dodává s pevným koženkovým obalem na šňůrce, která se ovšem začala brzo třepit. Na boku má fotoaparát tlačítko, kterým se aktivuje, a to i když je telefon v pohotovostním menu nebo když na zhasnutém displeji vidíte známé hodiny na černém podkladu. Stisk tlačítka v zásadě vyvolá stejnou nabídku, která se objeví při připojení foťáčku.

Pokud se tato nabídka náhodou neobjeví, patrně je to oxidací kontaktů. Pak je dobré buď kontakty šetrně očistit nebo foťáčkem nešetrně zacloumat nahoru a dolů, dokud se zařízení nespojí. Brzy si na tuto proceduru zvyknete a nemusíte se bát, že kontaktům ublížíte. Rozhodně však doporučuji spíše pravidelné čištění, zvláště pokud rádi telefonujete z vany plné horké vody jako já a vystavujete telefon i jiným, oxidaci podporujícím vlivům.

Paměť fotoaparátu je podle výrobce 528 kB, což v praxi při rozlišení 0,3 Mpix vystačí na jedenáct fotek – po kompresi JPEG mají velikost asi 42–58 kB podle složitosti scény. Fotky ale můžete přesunout do mobilu a vesele fotit dál. Při pětihodinové manipulaci se baterie telefonu vybije přibližně o třetinu, a to zejména kvůli aktivnímu podsvícení displeje. Sem tam můžete podsvícení vypnout, a tak baterii šetřit, například při kopírování fotek do mobilu a odesílání poštou.

Má trochu sklerózu

Když už jsem se zmínil o přesouvání fotek do mobilu, Sony Ericsson T300 má známé problémy s pamětí, které vyplývají z její fragmentace. Proto pokud se rozhodnete předejít ztrátě volné paměti, držte se osvědčeného postupu a mažte vždy nejmladší objekt v paměti. V praxi to vypadá tak, že uděláte jedenáct fotek, dvě přesunete do mobilu a pak si dohrajete třeba nějakou hru a nakonec stáhnete obrázek. Jestli se rozhodnete mazat, musíte začít od staženého obrázku, pak hru a nakonec fotky zase od té nejmladší. Pokud mažete více objektů, vyplatí se mobil vypnout a zapnout. I když je to divné, telefonu tím trošku "utřídíte myšlenky". Pokud také zjistíte, že vám nejde odeslat pošta nebo máte problémy se signálem, restart mobilu většinou pomůže.

U fotoaparátu nechybí optický hledáček, ale rovnou předesílám, že jeho okraje, i když jsou řádně označeny, neodpovídají záběru objektivu. Brzy si zvyknete pozorovat snímanou scénu na displeji mobilu, ta ovšem zabírá asi jen 80 % už tak dost malého displeje, zbytek tvoří informace o rozlišení, počtu uložených snímků v paměti a zoomu. Uprostřed fotoaparátu je pod sklíčkem krytá čočka objektivu. Sklíčko chraňte před nečistotami, jak jen to jde. Za půl roku používání se mi to daří a jedinou údržbou je občasné profouknutí. Na foťáčku dále najdete už jen konektor.

Začněme fotit

Ještě než se pustíme do focení, upozorním na jednu maličkost, o které mnoho lidí neví. V okamžiku připojení foťáčku se zobrazí jeho pohotovostní menu, které popíšu za chvíli. Pokud však v tomto menu vyťukáte na klávesnici mobilu kód *##*, dostanete se do skrytého menu fotoaparátu. Nazývá se Color boost a máte v něm možnost nastavit hodnotu 0–255 pro zvýraznění barev, jak se snaží doložit následující snímky. Pro demonstraci jsem ale možná měl zvolit něco barevnějšího. Použil jsem hodnoty 1, přednastavenou 13, 133 a 233 a vyfotil přibližně tutéž scénu. Vliv nastavení na kvalitu snímku posuďte sami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Připojím, nastavím, snímám a fotím

Následuje několik činností, které se pokusím popsat a obohatit vlastními snímky. Fotoaparát lze připojit pouze jediným způsobem. Je dobré jej při této poněkud násilné manipulaci držet spíše za boky a chránit hlavně objektiv před případným dotykem. Při odnímání stačí ftáček stejně jako konektor nabíječky vyklonit nahoru, aby se uvolnil. Úspěšné připojení je signalizováno krátkým pípnutím a zobrazením menu vlastního foťáčku, které nyní popíšu.

Základní menu

 1. Snímat obrázky: Po vstupu se objeví obrázek aktuálně snímané scény, dále vidíme v levém dolním rohu velikost rozlišení, po pravém boku pak bargraf s číslem zaplnění paměti. Se Sony Ericssonem T300 a MCA-25 je možné použít funkci Zoom, přiblížení scény docílíme stiskem ovladače kurzoru doprava, oddálení stiskem ovladače doleva. Je-li zoom aktivní, vedle údaje o rozlišení vidíte symbol lupy. Pak stačí už jen stisknout tlačítko Yes nebo ovladač kurzoru. Poté se proces vykreslování zastaví na jednom obrázku a vy můžete buď souhlasit (Yes) nebo nesouhlasit (No) s tím, aby se pokročilo v uložení fotky o krok dál. Stisknete-li tedy Yes, dostanete se do dalšího submenu. Zde můžete obrázek rovnou uložit do paměti foťáčku, nebo odeslat (jako MMS či e-mailem), rotovat s obrázkem vpravo či vlevo. Nemusíte se tedy bát držet mobil při focení vzhůru nohama. Ukládání chvilku trvá a je signalizováno stejně jako každá trvající operace. Po uložení máte na displeji mobilu opět obrázek aktuálně snímané scény a číslo pod bargrafem se zvětší o jednotku.

 2. Zobrazit obrázky: Po vstupu máte možnost najet kurzorem na libovolný obrázek. Funguje kontextová klávesa a pro mazání rovněž klávesa C. Stisknutím ovladače nebo klávesy Yes obrázek zobrazíte přes celou plochu displeje, opětovným stiskem vyvoláte kontextové menu s položkami.

  1. Odeslat - přímo z foťáčku odešlete obrázek buď jako MMS a nebo jako e-mail. Mám nepotvrzené informace, že v tomto případě mají obrázky pouze 256 barev (8 bitů), zatímco při odeslání z mobilu plných 24 bitů.
  2. Údaje o obrázku - Název, Velikost (rozlišení, nikoli kilobajty) a typ komprese (JPEG)
  3. Kopírovat do telefonu
  4. Přesun do telefonu
  5. Odstranit - zeptá se, jestli chcete obrázek "jméno" odstranit
  6. Odstranit vše - zeptá se, jestli chcete odstranit všechny obrázky z foťáčku.

 3. Možnosti: Všechny možnosti se týkají nastavení pro focení a jsou aktivní pro následně pořízený snímek, neslouží tedy k úpravě obrázků.

  1. Velikost obrázků - nastavuje rozlišení v bodech

   Pro představu přikládám snímek stránky A4 focené z výšky asi 40 cm v rozlišení 640 × 480 a se zapnutým vyvážením bílé (viz dále). Jako skener opravdu nelze MCA-25 doporučit. Vedle vidíte snímek monitoru 17" s rozlišením 1024 × 768 z podobné vzdálenosti.

   Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

   • Extra (640 x 480) - doporučuji, některé fotky zcela běžně zvětšuji až na 1024 x 768 nebo 800 x 600
   • Velký (320 x 240) - stačí pro ostrý snímek a následné zvětšení v počítači na 640 x 480
   • Malý (160 x 120) - vhodný pro MMS
   • Malý (80 x 60) - zejména pro fotky volajících, ale i na to používám spíše rozlišení 160 x 120, protože pak se fotky lépe vejdou na displej

  2. Vyvážení bílé

   • Zapnuto - přednastavená volba a používám jen ji
   • Vypnuto - přesné chování fotoaparátu je spíš tajemstvím
   Pro názornost tu mám dva snímky stejné scény. Posuďte sami, jestli rozdíl stojí za přepínání, když výsledek stejně uvidíte až na počítači. Zdá se být snazší naučit se pracovat jen v jednom režimu, já to tak dělám. Snímek vlevo je s vyvážením bílé, vpravo je vyvážení bílé vypnuto.

   Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

  3. Efekt

   Tuto volbu jsem za půl roku použil jen kvůli tomuto článku a zde můžete jasně vidět proč. Jediná zajímavá volba je zrcadlení, možná snad ještě dárek vypadá hezky. Nejprve je nutno efekt vybrat a s ním bude výsledný obrázek vytvořen. Efekt nelze dodatečně doplnit (snad jen pomocí počítače) ani odstranit bez ztráty dat.

   Klepněte pro větší obrázek                                  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


V druhé kapitole se zaměříme na kvalitu fotek v odlišných světelných podmínkách a různém rozlišení. Ukážeme si, jak vypadají fotky se zoomem, přidáme pár tipů a na závěr se pokocháme několika vybranými ukázkami.

Témata článku: Focení mobilem, Jak fotí, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T610, Jak, Tmavá místnost, Pořízený snímek, Mozaika, Špatné světlo, Digitální foťák, Mobil, Ostrý snímek, MOBI, Stejná velikost, FragmentaceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemerketingu

Konec otravným hovorům. Od července začne platit zákaz nevyžádaného telemerketingu

** Od 1. července platí novela zákazu omezující otravný telemarketing ** Firmy vás budou moci kontaktovat jen se souhlasem předem ** Úprava se nevztahuje na firmy oslovující své stávající zákazníky

Martin Miksa
TelekomunikaceNevyžádané hovoryČTÚ
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Akční Nier Automata v říjnu zamíří na Nintendo Switch
Michal Maliarov
PlatinumGamesNier Automata
Recenze hry The Quarry. Co tě nezabije, to tě posílí.

Recenze hry The Quarry. Co tě nezabije, to tě posílí.

Takové prázdniny, jaké prožijete s touhle partou teenagerů, byste asi ve skutečnosti neradi.

Ladislav Novák
The QuarryRecenzeAdventury
Další projekt FromSoftware už se rýsuje. Nevylučuje se ani Elden Ring 2

Další projekt FromSoftware už se rýsuje. Nevylučuje se ani Elden Ring 2

Co byste si další od mistrů žánru za další chuťovku?

Michal Maliarov
FromSoftwareByznys
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny