Jak funguje Chytrá karanténa? Sledování se obávat nemusíte, uklidňují operátoři

Jak funguje Chytrá karanténa? Sledování se obávat nemusíte, uklidňují operátoři

Jedním z hlavních nástrojů boje proti koronaviru v České republice je tzv. Chytrá karanténa. Díky mobilnímu telefonu mohou hygienici zpětně vysledovat, kde se nakažený člověk pohyboval a s kým dalším mohl přijít do styku. Uživatel k tomu ale musí dát výslovný souhlas. Rozhodně tedy nejde o nekontrolované sledování obyvatelstva bez jejich vědomí, brání se Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která sdružuje trojici českých operátorů O2, T-Mobile a Vodafone.

Operátoři v rámci Chytré karantény předávají na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví (MZČR) lokalizační údaje jen těch osob pozitivně testovaných na nemoc Covid-19, které k tomu předem poskytly výslovný souhlas v telefonickém rozhovoru s hygienikem. Každý z operátorů následně své zákazníky informuje pomocí SMS, že jejich údaje byly na základě jejich souhlasu předány MZČR. Sami operátoři se nepodílejí na kontrole osob, dodržování karantény, ani nezjišťují, s kým přišel nakažený do styku.

Klepněte pro větší obrázek

Role mobilních operátorů je omezena pouze na jediný účel – poskytnutí datových podkladů pro vznik tzv. vzpomínkové mapy, kterou používá hygienik při pohovoru s nakaženým. Do 6 hodin od poskytnutí musí být tyto údaje smazány. Vzpomínková mapa má pomoci hygienikovi při pohovoru s nakaženým klást přesnější dotazy a připomenout mu místa, kde se mohl v posledních několika dnech s někým potkat. Jména či kontakty na tyto osoby předává hygieně nakažený, nikoli mobilní operátor.

Postup vytváření vzpomínkové mapy:

Když se ukáže, že máte pozitivní test na COVID-19, žádá vás hygienik o souhlas s využitím vašich lokalizačních údajů od mobilních operátorů a bank. Pokud souhlasíte, vzniká vzpomínková mapa, která hygienikovi pomáhá klást vám přesnější dotazy s cílem identifikovat kamarády a kolegy, se kterými jste se mohli v posledních dnech potkat. Jejich jména, případně kontakty na ně předáváte vy sami přímo hygienikovi. Vaše lokalizační data a vzpomínková mapa se ihned po pohovoru mažou a hygienik následně kontaktuje lidi, které jste při pohovoru uvedli. Čeká je testování, případně karanténa.

Hygienická stanice je ze zákona povinna zjišťovat historii pohybu infekčně nakažených osob a infekční osoby jsou ze zákona povinny tyto informace sdělit. Pokud nakažený odmítne udělit výslovný souhlas s předáním lokalizačních dat, probíhá pohovor s hygienikem podle zákona stejně, ale bez využití tzv. vzpomínkové mapy. Žádný z mobilních operátorů se nepodílí na jiném projektu spočívajícím ve sledování, sdílení či porovnávání dat pohybu obyvatel České republiky.

APMS v poslední době zaznamenala vznik různých webových stránek, projektů a mobilních aplikací, které mají bez spolupráce s mobilními operátory údajně umožňovat tzv. trasování nákazy Covid-19 či znázorňovat blízkost nakažených osob např. v tramvaji či autobuse. Asociace operátorů důrazně doporučuje pečlivé prostudování veškerých smluvních podmínek u těchto neoperátorských projektů a aplikací, zejména ohledně zpracování osobních údajů, abyste si před udělením případného souhlasu byli jisti, komu, za jakých podmínek a jaké údaje vlastně poskytujete.

Diskuze (8) Další článek: Viber zaznamenal vlivem pandemie čtyřikrát více hovorů, roste i objem odeslaných videí

Témata článku: Koronavirus, Operátoři, SMS, APMS, Chytrá karanténa, Mapa, Česká republika, Hygienik, Souhlas, MZČR, Hygienická stanice, Porovnávání, Sledování, Pohovor, Mobilní operátor, SDR, Údaj, Vědomí, Jak, Operátor


Určitě si přečtěte

Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin