Jak funguje Chytrá karanténa? Sledování se obávat nemusíte, uklidňují operátoři

Jak funguje Chytrá karanténa? Sledování se obávat nemusíte, uklidňují operátoři

Jedním z hlavních nástrojů boje proti koronaviru v České republice je tzv. Chytrá karanténa. Díky mobilnímu telefonu mohou hygienici zpětně vysledovat, kde se nakažený člověk pohyboval a s kým dalším mohl přijít do styku. Uživatel k tomu ale musí dát výslovný souhlas. Rozhodně tedy nejde o nekontrolované sledování obyvatelstva bez jejich vědomí, brání se Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která sdružuje trojici českých operátorů O2, T-Mobile a Vodafone.

Operátoři v rámci Chytré karantény předávají na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví (MZČR) lokalizační údaje jen těch osob pozitivně testovaných na nemoc Covid-19, které k tomu předem poskytly výslovný souhlas v telefonickém rozhovoru s hygienikem. Každý z operátorů následně své zákazníky informuje pomocí SMS, že jejich údaje byly na základě jejich souhlasu předány MZČR. Sami operátoři se nepodílejí na kontrole osob, dodržování karantény, ani nezjišťují, s kým přišel nakažený do styku.

Klepněte pro větší obrázek

Role mobilních operátorů je omezena pouze na jediný účel – poskytnutí datových podkladů pro vznik tzv. vzpomínkové mapy, kterou používá hygienik při pohovoru s nakaženým. Do 6 hodin od poskytnutí musí být tyto údaje smazány. Vzpomínková mapa má pomoci hygienikovi při pohovoru s nakaženým klást přesnější dotazy a připomenout mu místa, kde se mohl v posledních několika dnech s někým potkat. Jména či kontakty na tyto osoby předává hygieně nakažený, nikoli mobilní operátor.

Postup vytváření vzpomínkové mapy:

Když se ukáže, že máte pozitivní test na COVID-19, žádá vás hygienik o souhlas s využitím vašich lokalizačních údajů od mobilních operátorů a bank. Pokud souhlasíte, vzniká vzpomínková mapa, která hygienikovi pomáhá klást vám přesnější dotazy s cílem identifikovat kamarády a kolegy, se kterými jste se mohli v posledních dnech potkat. Jejich jména, případně kontakty na ně předáváte vy sami přímo hygienikovi. Vaše lokalizační data a vzpomínková mapa se ihned po pohovoru mažou a hygienik následně kontaktuje lidi, které jste při pohovoru uvedli. Čeká je testování, případně karanténa.

Hygienická stanice je ze zákona povinna zjišťovat historii pohybu infekčně nakažených osob a infekční osoby jsou ze zákona povinny tyto informace sdělit. Pokud nakažený odmítne udělit výslovný souhlas s předáním lokalizačních dat, probíhá pohovor s hygienikem podle zákona stejně, ale bez využití tzv. vzpomínkové mapy. Žádný z mobilních operátorů se nepodílí na jiném projektu spočívajícím ve sledování, sdílení či porovnávání dat pohybu obyvatel České republiky.

APMS v poslední době zaznamenala vznik různých webových stránek, projektů a mobilních aplikací, které mají bez spolupráce s mobilními operátory údajně umožňovat tzv. trasování nákazy Covid-19 či znázorňovat blízkost nakažených osob např. v tramvaji či autobuse. Asociace operátorů důrazně doporučuje pečlivé prostudování veškerých smluvních podmínek u těchto neoperátorských projektů a aplikací, zejména ohledně zpracování osobních údajů, abyste si před udělením případného souhlasu byli jisti, komu, za jakých podmínek a jaké údaje vlastně poskytujete.

Diskuze (8) Další článek: Viber zaznamenal vlivem pandemie čtyřikrát více hovorů, roste i objem odeslaných videí

Témata článku: Koronavirus, Operátoři, SMS, APMS, Chytrá karanténa, Mapa, MZČR, SDR, Česká republika, Hygienická stanice, Porovnávání, Operátor, Mobilní operátor, Údaj, Jak, Hygienik, Pohovor, Sledování, Souhlas


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15