Jak funguje Flarion: T-Mobile zrychluje data

T-Mobile získal licenci na provozování vysokorychlostní mobilní datové sítě, která by měla konkurovat CDMA Eurotelu. Je pravděpodobné, že síť bude postavena na technologií firmy Flarion. Udávaná přenosová rychlost se pohybuje kolem 2,5 Mb/s. Jak Flarion funguje?
Jak funguje Flarion: T-Mobile zrychluje data
Český operátor T-Mobile získal v lednovém výběrovém řízení od ČTÚ licenci pro vybudování širokopásmové bezdrátové sítě v pásmu 872 MHz. Jedním z důvodů udělení licence je vytvoření konkurenčního prostředí ke stávající síti Eurotel, využívající CDMA2000 1xEV-DO, která funguje na frekvenčním pásmu 450 MHz.

T-Mobile pro své nové pásmo mohl uvažovat o technologiích, které jsou srovnatelné či lepší než CDMA2000. V úvahu připadaly EV-DO nebo EV-DO Rev. A., které mají především rychlejší upload i download a také kratší dobu odezvy. Operátor ale s největší pravděpodobností použije technologií Flash-OFDM společnosti Flarion (Fast Low-latency Access with Seamless Handoff – Orthogonal Frequency Division Multiplexing).

Spolupráce se společností Flarion je celkem jistou záležitostí. T-Mobile je totiž prostřednictvím svých dceřiných společností částečným vlastníkem této firmy a Flash-OFDM navíc již delší dobu testuje. Použití vlastní technologie oproti CDMA2000 1xEV-DO, na kterou se T-Mobile vůbec nezaměřuje, je proto logickým krokem.

Co Flarion nabízí

Flash-OFDM je radiová technologie, která poskytuje rychlost downlinku v průměru na jeden sektor 1,2 Mb/s (maximální hodnota je 3,2 Mb/s) a uplinku 300–500 kb/s (maximum na kb/s). Systém je postaven na komunikaci přes IP, tedy internetový protokol. Proto jej mohou bez problémů využívat stávající internetové aplikace.

Flarion navíc v únoru představil vylepšenou verzi Flash-OFDM systémů. Novinka má název Flexband a je postavena na technologii BeaconTone. Ta monitoruje interference a dokáže přesměrovat datový tok na cestu s nejkvalitnějším připojením. Umí navíc zpracovávat hlas, data a video. U CDMA by uživatel potřeboval další síť a přistroj na volání.

Flexband by měl být k dispozici na kanálu o šířce 1,25 MHz, na kterém běží např. EV-DO, nebo na kanálu o šířce 5 MHz, kterou můžeme najít u UMTS. V prvním případě by měla být dostupná maximální rychlost pro uplink 1,8 Mb/s a downlink 5,3 Mb/s, průměr se však pohybuje kolem 2,5 Mb/s na jednom sektoru v silně pokrytých oblastech a 600–800 kb/s v místech se slabším signálem. Pro šířku kanálu 5 MHz by pak měla rychlost dosahovat maximální hranice až 15,9 Mb/s, s průměrem kolem 6 Mb/s. Kapacita sítě pro hlasové služby by dosahovala na 186 hovorů na jeden sektor.

  CDMA2000 1xEV-DO CDMA2000 1xEV-DO
Rev. A
Flash-OFDM Flash-OFDM Flexband
(1,25 MHz)
Flash-OFDM Flexband
(5 MHz)
max. rychlost downlinku 2,4 Mb/s 3,1 Mb/s 3,2 Mb/s 5,3 Mb/s 15,9 Mb/s
max. rychlost uplinku 0,15 Mb/s 1,8 Mb/s 0,9 Mb/s 1,8 Mb/s 1,8 Mb/s
Voice over IP ne ano
QoS (Quality of Services) ne ano
latence 200 ms méně než 50 ms

Srovnání jednotlivých technologií

Jak zrychlit

Může se zdát, že mezi průměrnou a maximální hodnotou jsou příliš velké rozdíly. Ty se pokouší redukovat právě technologie BeaconTone, která se snaží data přesměrovat na linku s nejkvalitnějším přenosem, kde by proudila rychleji. Široké pásmo umožňuje současný přístup více uživatelů. Jejich signál je pak rozdělován mezi jednotlivé linky podle frekvence a nikoli podle časového nebo kódového dělení jako u CDMA.

Architektura Flash-OFDM resp. Flexband je podobná klasické struktuře internetu – kromě fyzické vrstvy obsahuje ještě linkovou a síťovou vrstvou. Proto má Flarion také podobné vlastnosti, z nichž nejdůležitější se zdá být vytváření komunikace na bázi IP. Podporuje mobilní přístup k internetu, hlasové služby (VoIP), síťové aplikace, on-line hry, interaktivní komunikaci aj. Měli bychom tedy možnost stahovat data a zároveň hovořit, a to vše ve slušné kvalitě hlavně díky nízké latenci, jejíž hodnota je garantována pod 50 ms.


Schéma architektury sítě

Flash-OFDM je komplexní technologie poskytující širokou škálu služeb. K dispozici může být např. VPN, garance maximální šířky pásma, neomezené stahování, přednostní připojení, nastavení rychlostí jednotlivým uživatelům apod. Vše je možné nabízet podle potřeb zákazníků a trhu. T-Mobile se údajně zavázal k rychlému rozšíření sítě, v krátké době by se proto snad mohl dostat i do oblastí, kde zatím jiná možnost rychlého připojení k internetu není. Flash-OFDM by navíc mohl být pro T-Mobile levnější než CDMA Eurotelu, což by se třeba mohlo odrazit i v cenách.

  poloměr buňky pokrytí buňky
město (vnitřní prostory) 2,5 km 20 km2
město (venkovní prostory) 5 km 65 km2
příměstské oblasti (vniřní prostory) 5 km 65 km2
příměstské oblasti (venkovní prostory) 10 km 250 km2
venkov (vniřní prostory) 15 km 600 km2
venkov (venkovní prostory) 25 km 1600 km2

T-Mobile je poslední šance

Flarion představil technologii Flexband chvíli po tom, co s ním ukončila spolupráci společnost Nextel. To byl pilotní partner v oblasti testování a vývoje, po spojení s operátorem Sprint se ale obrátil na konkurenční technologii EV-DO. Flarion má proto namále a zakázka od T-Mobilu může být pro společnost životně důležitá.

Flash-OFDM se již delší dobu testuje v nizozemském Haagu a také v německém Bonnu. Komerční evropské sítě by se měly začít budovat od letošního léta. Problémem je zatím nedostatek zařízení, která by ovšem měla dorazit na trh někdy ve druhé čtvrtině letošního roku. Většinou se jedná přímo o výrobky od Flarionu, T-Mobile ale kromě toho spolupracuje na výrobě zařízení se Siemensem. K dostání by měly být PC karty, modemy i samotné telefony či komunikátory.

Půjde-li vše dobře, třeba už na podzim u nás budeme mít dvě konkurující si mobilní datové sítě. T-Mobile a Eurotel pak budou na správné cestě k sítím třetí generace a Oskar s Vodafonem, coby evropskou 3G jedničkou, asi také nebude chtít zůstat pozadu.

Diskuze (66) Další článek: Stowaway Travel Mouse: myš už nepatří jen k počítači

Témata článku: Ostatní, Beacon, T - Mobil, MOBI, Mobil, Handoff, Data, Jak, Internetový protokol, Low Latency


Určitě si přečtěte