Jak funguje nouzové satelitní volání pro iPhony? Apple svoji službu rozšířil do Evropy

  • Satelitní služby na iPhonech provozuje firma Globalstar
  • Využívá 24 satelitů na nízké oběžné dráze
  • Ty zasílají textové SOS s GPS souřadnicemi na pozemní stanice

Oživeno 13. prosince 2022 | Apple dnes oznámil rozšíření nouzového systému SOS hovorů z iPhonů přes satelit také do několika evropských zemí. Ke Spojeným státům a Kanadě se přidává Velká Británie, Irsko, Německo a Francie.

Technologie je k dispozici pro celou řadu iPhone 14 a iPhone 14 Pro. Umožňuje tísňovou komunikaci i v oblastech bez mobilního nebo Wi-Fi pokrytí. Preventivně mohou uživatelé pohybující se v nepokrytých oblastech sdílet svoji polohu přes satelit pomocí aplikace Najít (Find My).


Apple s velkou pompou u iPhonů 14 představil systém pro nouzová satelitní volání, který je k dispozici zatím jen v USA, a teprve průběhu listopadu se dostane do druhé podporované země – Kanady. Apple prozradil, že do infrastruktury, která je pro celou službu potřeboval, investoval 450 milionů dolarů, což dělá zhruba 10,6 miliard korun.

Apple využívá služeb satelitního poskytovatele Globalstar, tedy jeho satelity a pozemní stanice. Podporu satelitního SOS systému u nových iPhonů zajišťuje 300 zaměstnanců Globalstar.

Pokud dojde k vyslání textové žádosti o SOS, tuto zprávu obdrží jeden z 24 satelitů Globalstaru, které na nízké orbitě Země obíhají rychlostí 25,749 km/h. Satelit, který tuto informaci obdrží vrátí zprávu na pozemní stanici, které jsou umístěny na vybraných místech Země. Např. na Havaji, Floridě, v Texasu, Aljašce nebo v Portoriku.

Klepněte pro větší obrázek
Pozemní anténa pro příjem SOS zpráv ze satelitů

Ty používají nové antény, které jsou primárně navrženy pro využití Applem. Na každé pozemní stanici je těchto antén více, a jakmile pozemní stanice obdrží SOS zprávu, je přesměrována na místní nouzové služby nebo na centru s pohotovostními specialisty. A to podle toho, jaké jsou ve zprávě obsaženy GPS souřadnice.

Celé řešení je tedy už základů připraveno na globální podporu, ovšem Apple službu zatím mimo USA příliš nerozšířil. V listopadu se dočká Kanada, podpora služby v dalších zemích je však zatím v nedohlednu.

Jedna z pozemních stanice pro příjem SOS zpráv z iPhonů:

Zdroj: Apple

Diskuze (19) Další článek: Harmony OS ve smartphonech se pozvolna rozšiřuje. Duopol Android-iOS ale v dohledné době určitě nerozbije

Témata článku: Apple, , , , , , , , , , , Apple iPhone 14, Apple iPhone 14 256GB, Apple iPhone 14 512GB, Apple iPhone 14 Plus, Apple iPhone 14 Plus 256GB, Apple iPhone 14 Plus 512GB, Apple iPhone 14 Pro, Apple iPhone 14 Pro 1TB, Apple iPhone 14 Pro 256GB, Apple iPhone 14 Pro 512GB, Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 14 Pro Max 1TB, Apple iPhone 14 Pro Max 256GB, Apple iPhone 14 Pro Max 512GB,