Google Pixel 8 Pro získal schopnost měřit pomocí integrovaného teploměru tělesnou teplotu. Aplikace Teploměr je vůbec první mobilní aplikací, kterou pro měření tělesné teploty schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Google při této příležitosti na svém blogu vysvětlil, jak tato funkce vlastně pracuje, a jak ji používat.
Měření teploty je k dispozici jen u vyšší verze Pixelu 8 Pro, do základního modelu se teploměr nedostal
Jim Taylor, vědecký pracovník společnosti Google Health, je současně i pediatrem. „První věc, na kterou se rodičů zeptám, když mi zavolají a řeknou: 'Moje dítě má horečku', je: 'Jakou má teplotu?'“ říká.
Teploměr s přesností ±0,3 °C
Taylor je již šest let členem týmu Google Health, který pracuje na implementaci zdravotnických technologií do telefonů Pixel. Jedním z prvních nástrojů je nová funkce měření tělesné teploty v aplikaci Teploměr pro Pixel 8 Pro. Je součástí lednové várky nových funkcí Feature Drop a umožňuje rychle nasnímat čelo člověka telefonem, a změřit tak jeho tělesnou teplotu.
V rámci klinické studie dokázal softwarový algoritmus vyhodnocovat tělesnou teplotu v rozmezí 36,1 °C až 40,0 °C s přesností ±0,3 °C. A to ve srovnání s teploměrem pro měření teploty ve spánkové tepně, který byl schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Laicky řečeno to znamená, že měření je přibližně stejně přesné jako jinými certifikovanými teploměry.
Technický vedoucí výzkumu a vývoje v Googlu Ravi Narasimhan vyvinul miniaturní zařízení, které obsahovalo infračervený snímač pro měření tělesné teploty, jenž se nakonec stal součástí telefonů Pixel 8 Pro. „Telefon máte stále u sebe, takže je pohodlnější měřit tělesnou teplotu bez dalšího zařízení,“ vysvětluje Narasimhan, jak nápad s měřením teploty vlastně začal.
Jak funguje měření tělesné teploty
Princip fungování je ve své podstatě prostý: lidské tělo vyzařuje infračervené záření – jednoduše řečeno teplo. Telefony Pixel 8 Pro mají vedle zadního fotoaparátu infračervený snímač, který byl původně určen k měření teploty objektů a nyní ho bude možné využívat i pro měření tělesné teploty.
Měření tělesné teploty pomocí telefonu Pixel 8 Pro bude jednoduché: stačí namířit zadní fotoaparát na čelo a přejet přes něj. Aplikace Teploměr měří, na rozdíl od méně přesných teploměrů, které měří teplotu ve středu čela, teplotu přesněji – snímáním spánkové tepny. Data z infračerveného snímače jsou následně předána algoritmu, který vypočítá hodnotu, jež se zobrazí na displeji zařízení.
Jak funguje teploměr pro měření tělesné teploty v telefonech Pixel 8 Pro? Stačí namířit foťák na čelo
Široké zorné pole infračerveného snímače Pixelu 8 Pro (více než 130 stupňů) umožňuje detekovat teplo i mimo čelo, pokud je telefon umístěn příliš daleko. Senzor v podstatě snímá ve velkém kuželu, nicméně tepny jsou relativně malé, takže čím blíže bude senzor k čelu, tím přesnější údaje získá.
Využívá i laserový senzor
Konstruktéři se snažili, aby uživatelé drželi telefon blízko čela, aniž by se ho dotýkali. Hledali bezkontaktní řešení, které by zabránilo šíření bakterií. V průběhu testování ale zjistili, že požadavek na přiblížení telefonu na půl centimetru od čela pouhým odhadem byl pro řadu uživatelů velmi obtížný.
V Googlu to vyřešili použitím dalšího senzoru. Využili snímač LDAF (laser detection autofocus), který obvykle pohání systém automatického ostření fotoaparátu, aby před zahájením měření zjistil, zda je telefon dostatečně blízko čela. Telefon díky němu pozná, zda je v ideální pozici pro provedení měření. Kromě toho byly implementovány haptické a zvukové pokyny, které uživatele vedou k přejetí telefonu po čele a kolem spánkové tepny.
Představení řady Pixel 8 od Googlu:
Snímač teploty má široké využití, ale vývojáři považovali za nejdůležitější funkci přesné měření tělesné teploty. Vzhledem k tomu, že teploměry patří v USA mezi regulované zdravotnické prostředky, bylo nutné funkci podrobit přísnému testování a před uvedením na trh projít vyčerpávajícím přezkumem v rámci žádosti o klasifikaci De Novo u Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.
V rámci tohoto procesu bylo nutné provést klinickou validační studii spočívající v otestování produktu na velkém počtu účastníků. To se nakonec podařilo, takže telefony Pixel 8 Pro kýženou certifikaci nakonec získaly.