U Androidu je na hovno, že výrobce vydá telefon, aktualizace vydává 2 roky.Trvá několik měsíců, než se dostane na trh. Když člověk ten telefon kupuje, vybírá podle mnoha parametrů, a délku security aktualizací většina lidí vůbec neřeší.Takže telefon vyjde, za 2 měsíce je u nás, pomalu dojde do povědomí, koupíte si ho třeba 8 měsíců od vydání, a za rok a 4 měsíce máte po security aktualizacích.V rodině si teď koupili supr telefon, 2 ks Motorola G60, vypadá moc hezky. Nový telefon ve výprodeji za pár tisíc. Konec podpory? Květen 2023.
No otázkou je zda se člověk vůbec aktualizace dočká. Nemálo android zařízení, hlavně těch levných, aktualizaci nikdy neviděly. Zvláště tablety.Ale člověk sežene mobily s 3-5 lety aktualizací když chce, ale cenovka bude jiná než u té zmíněné Motoroly. Na druhou stranu u mobilu za 5 tisíc nepředpokládám že mi vydrží víc než dobu záruky, spíše ho jak se podře displej a tělo vyměním za další, takže třeba do roka. Když si koupím vlajkový mobil za 30+ tak ten telefon bude mít sice delší podporu, ale také v prvním roce ztratí cca 1/3 hodnoty a po dvou letech je na poloviční ceně, ta motorola sice po dvou letech bude mít fakticky nulovou hodnotu, ale finanční ztráta je to pořád menší, takže tyhle levné telefony bych měnil po půlroce až roce, kdy jdou ještě za půlku ceny prodat a neřešit aktualizace :) A přesně to dělají výrobci, oni raději prodají telefon o něco levněji než aby pak řešili dlouhé aktualizace, které je budou stát daleko víc
Názor byl 1× upraven, naposled 2. 12. 2022 11:23
Možná by to lidé i aktualizovali, ale aktualizace na Androidu mají známou a problémovou vlastnost - dříve nebo později přijde nějaká, která systém značně zpomalí a odrovná třeba 3 roky starý kousek.
Si nevybereš, u iOS ti podtaktují procesor aby se ti jabko nevybíjelo tak rychle 😃 navíc u Androidu rozjedeš všechny aplikace a hry na dané verzi systému. U Jabka i s nejnovější aktualizací některé aplikace a hry prostě nedohledáš, bo máš starý model.
To máte pravdu, kolegovi nejde spustit bankovní aplikace na jeho iPhone. Ale možná je to tím, že iPhone 6 už je přeci jen trochu moc starý. Jinak na 3 roky starém iPhone 11 Pro, žádné vámi zmíněné problémy nepociťuji.
Omezeni vykonu neni kvuli rychlosti vybijeni, ale kvuli spickam v odberu, ktery by stara baterie nemusela zvladnout.
Proto hodně lidí doborovlně na iPhone zapne úsporný režim protože pak to má výkon jako vlajkový android ale s poloviční spotřebou baterie. I když osobně často zapnu úsporný režim, který podtaktuje SoC na 70% i na dva roky starém vlajkovém snapdragonu. Rozdíl při běžném použití je minimální.To co popisuješ se ale děje v případě kdy máš špatnou kondici baterie, která i když třeba vydrží ještě dlouho nemusí být schopná odbavit výkonové špičky. Je pak lepší mít stabilní telefon než telefon, který se bude vypínat nebo chybovat. řešení takové situace je ale banální, pár tapnutí v telefonu a telefon si vyzvedne kurýr a za pár dní ti přijde zpět s novou baterií. Ve spoustě zemí je navíc taková výměna zcela zdarma (v rámci Apple Care+)
Vždyť Tvůj milovaný iOS má též známou a problémovou vlastnost. Jen co vydají nový update, hned musí vydat desetinkovou opravu a né jednu. Ani pořádně neumí udělat pochcanou obyčejnou kalkulačku a hodiny 😀😀
Tak mě se po poslední aktualizaci snížila hlasitost reproduktoru cca 2x. Na telefonování je to OK, na navigaci v autě už ne, páč to přes hučení motoru skoro neslyším.A nejde to nijak vrátit.Takže už neaktualizuju.
Mne už relatívne dávno prišla aktualizácia na novú veľkú verziu Androidu a nadstavby, tak som si k nej radšej prečítal recenzie/komentáre ako sú s ňou užívatelia spokojní - boli skôr negatívne - mobil sa spomalil a pod. Časom som pozrel aj novšie komenty či boli problémy opravené, a tiež boli negatívne. Tak som tú aktualizáciu doteraz nenainštaloval. Kto už raz nainštaluje, už sa tak ľahko nevráti späť - to považujem za najväčšiu chybu aktualizácií Androidu - malo by sa dať ísť späť na predchádzajúcu verziu. Nemusel by som sa radiť skúsenosťami iných ktorí sa "obetujú" a software o ktorom nič nevedia ktorý sa nedá odinštalovať na mobil nainštalujú, a nenávratne ním nahradia software o ktorom vedia že je funkčný.Bezpečnostné aktualizácie mi ale pravidelne chodia aj na starú verziu, v tomto smere som v pohode.Len pre info, má to tak aj iOS? Dá sa po aktualizácii vrátiť na predchádzajúcu verziu alebo nie?
Názor byl 1× upraven, naposled 1. 12. 2022 10:41
U iOS se můžeš po aktualizaci vrátit na starší verzi systému, nejde to sice úplně na potapání v telefonu ale lze to, pokud je ta poslední aktualizace podepsaná, Obvykle ale apple po nějaké době přestane starší verzi podepisovat a tu už tam žádným rozumným způsobem nedostaneš.
Na Androide to ide tiež, ale musíš si tú staršiu verziu odniekiaľ stiahnuť (nie priamo od výrobcu), a nainštalovať tak ako keby si chcel nainštalovať custom rom - nie je to triviálny postup tak ako inštalácia novej. Je ten postup u iOS u podpísanej verzie podobne zložitý? Po akej dobe od vydania novej verzie (nie beta ale od kedy ju začne ponúkať každému) Apple starú nepodpisuje?Úprimne, toto mi na Androide fakt vadí. Výrobcovia si myslia že vedia lepšie ako užívatelia, že nová verzia musí byť určite lepšia ako stará - tak prechod na staršiu verziu spravia čo najzložitejšie ako sa dá. Pritom by tam mohlo byť tlačítko na prechod na staršiu verziu tak ako je tam aj na novú.
Názor byl 2× upraven, naposled 2. 12. 2022 13:43
Mě by se zase líbilo, kdyby se k telefonu vydávaly dva typy aktualizací, jedna bezpečnostní - ta by fungovala i na starší verzi systému a druhý typ aktualizací by vylepšoval systém - např. novější verze nadstavby apod. nebo přidával nové funkce atd. Protože zatím to všechno funguje tak, že pokud nechceš novou aktualizaci, tak žádné bezpečnostní opravy nedostaneš. Je to integrováno pouze do jednoho balíku. Např. u Windows si můžeš vybrat a nainstalovat pouze bezpečnostní opravy.
>> Jak fungují pravidelné updaty AndroidůNefungují. Možná první dva roky něco chodí, ale pak se na vás výrobce mobilního zařízení vybodne.
Měl jsem Galaxy S7 a opravy chodily 4 roky, to samé další mobily, nyní 5 let.
Jo, možná to je 4 roky. Mám A5 z roku 2017 a našel jsem článek, že updaty přestaly vycházet v roce 2021. Ale řekl bych, že se mi to přestalo aktualizovat už dřív.Nicméně, pořád je to kratší doba, než je životnost telefonu. Každý si nepotřebuje každé 2 roky kupovat nový.
"Každý si nepotřebuje každé 2 roky kupovat nový"Uživatel ne, ale výrobce chce aby si lidé jeho zařízení kupovali právě co nejčastěji. A to obecně u jakékoli spotřební elektroniky.U telefonu za 5-10 tisíc nevidím žádný problém ho po roce/dvou vyměnit za nový, už proto že bude po HW stránce trošku unavený a pravděpodobně už bude odřený a ošoupaný, u levného mobilu nebudu ani řešit folii/sklo nebo obal. Na číně je obvykle folie z výroby, ta chvíli vydrží a pak se sloupne ať má člověk zase na chvíli "nový" mobil ... a až to bude škaredé tak koupí zase nový levný...
Pokud by snad pondělí padlo na svátek nebo na víkend - pobavilo :)
Taky mě to zaujalo. 😀
Kolikrát se Android ani některých bezpečnostních záplat vůbec nedočká. Tudíž by android user updatoval až by brečel. Bohužel, to je život, to je android. 😀
A na nahnilém jablku dostaneš místo záplat betu bety která snad tentokrát nic nerozbije.To je život,to je nahnilé jablko:)A přitom na Droidu takový Lineage OS rozlupuje v četnosti aktualizací Jablko na jablečný mošt.Stačí mít jenom podporovaný telefon.Zatímco na Androidu komunita tvoří,na Jablku jenom brečí že jim zase něco nejde:)))
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 11. 2022 21:00
jj, vždycky mě pobaví pohádky jak něco na jabku nefunguje, hlavně odvést pozornost od nedodělku jako android s chabou podporou a ještě vytáhnout nějakou okrajovku jako by to bylo něco eňoňuňo. Ty musíš být mluvčí radioamatérů a sklíčko patlalů časopisu Poměr cena/výkon. 😀 Nicméně tím říkáš, že co si na androidu neuděláš sám, to nemáš. Jo to uvítá 99,9% uživatelů. A já si naivně myslel že člověk chce jen chytrej mobil na používání. A ty bys ze všech dělal vrtáky, žejo. 😀
Je to stejný fenomén jako politická dezinfoscéna, která věří US laboratořím na Ukrajině a dalším nesmyslům z portfolia ruské propagandy.
Ty už musíš být řádně vymaštěn z té ruské propagandy, když do diskusi o founech sem cpeš něco, do čeho nám nic není.
Ale vies, ze to, co si napisal, je len nekonkretny tupy blabol 😀
Tak jestli jsi bystrý, jak tvůj příspěvek, tak je to těžké.Android je open platforma, kterou používá, náledně upravuje a updatuje každý výrobce sám. Takže jestli máš nějakou čínu, tak se pak nediv. Pořiď si Pixel, nebo Samsung a nebudeš mít žádný problm s čekáním na Update.
Nevím jak Vy, ale já mám záplaty pravidelně každý měsíc. U Číny beru, že to je náhodné, ale Samsung a Google u svých zařízení funguje jinak a na úrovni...
To je důkaz nulového přehledu. Říct něco ve stylu, že android nemá to a to, je komické. Vždy je potřeba mluvit o konkrétním výrobci, což mnohým nedochází. Potom se zde objevují podobné nepravdy. To o čem zde někteří blouzní, se týká možná nějaké noname číny. Někteří to nikdy nepochopí, tak je jednodušší nechat je žít v jejich iluzích.
To jsou zarytí odpůrci jiné platformy než mají a naprosto nekritičtí příznivci té vlastní, za kterou budou bojovat i když to není pravda a šířit bludy, nebo polopravdy. Je to problém na obou stranách. Tady ze sebe kotratrakt udělal jelimana, protože chtěl nutně na pozadí vyzdvihnout "nejúžasnější, nedotižný, nejlepší" iOS a chtěl schodit android, aniž by vzal v potaz, jaký je rozdíl mezi iOS a androidem a jak svět androidu funguje.
Z pohedu HW vybavy a potrebnyho SW k tomu danymu HW s tebou naprosto souhlasim, ze je dulezity resit konkretniho vyrobce danyho telefonu/tabletu.Ale z pohledu security updatu ne.Analogicky se podivame na PC a Windows Update je stejnej na Dellu, HP, ... a i na skladacce z domova.Ano vim, ze Windows je neco jinyho, ale je to priklad, kdy HW a SW delaji ruzny firmy.Muj nazor je ten, ze v Androidu je to chyba navrhu. Feature updaty at klidne kontroluje vyrobce HW - ty nejsou tak podstatny, ale security updaty by mely jit nezavisle na vyrobci HW.
"Ale z pohledu security updatu ne."Když je ale bezpečnostní chyba v tom HW, nebo souvisí s rozhraním k tomu HW, tak už je invence výrobce nutná.To je právě problém, že těch modelů jsou stovky neli tisíce a leckdy je třeba to přizpůsobit na míru konkrétního stroje.I u toho PC mohou být bezpečnostní chyby nikoli v OS ale na straně HW nebo na straně driveru k HW.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.