Jak GPS chrání včely před zloději

Žijeme v zemi, kde se krade všechno, co není pevně připevněné k zemi. A někdy zmizí i to. Proto by nás nemělo překvapit, že se kradou i včely.

Jak zabránit v odcizení včelstva, umístěného na odlehlém stanovišti? Jak vám potvrdí každý včelař, taková krádež bolí dvakrát – je tady finanční škoda (jednotky až desítky tisíc korun), ale také ztráta včel, se kterými se člověk piplal stovky hodin.

Zdravé včelstvo má v době pravidelných epidemií včelích nemocí cenu zlata a tak se krádeže množí. Patrné je to zejména v pohraničních oblastech, odkud včely mizí za hranice (české včely jsou známé kvalitou a odolností vůči parazitům i onemocněním). Problém je, že se včely špatně hlídají. Pokud je chcete umístit třeba na kraj lesa nebo do polí, ztrácíte nad nimi stálou kontrolu. Zloději můžou v klidu dorazit třeba s traktorem a bez problémů odvést celý včelín.

Klepněte pro větší obrázek

Včelaři se brání

Včelaři jsou vynalézaví a zkoušejí různé způsoby, jak krádežím zabránit. Na řadu přicházejí různé vychytávky, jako například v úvodu zmíněné připevnění k zemi nebo spojení sousedících úlů kovovou obručí. Mnozí chovatelé také na úly nebo do jejich útrob vypalují cejchy, aby mohli případného zloděje  identifikovat.

Tyto překážky ale v mnoha případech nepomáhají - s fyzickými zábranami si zloději většinou poradí, mají na to dost času. A kradené včely často přemístí do nových, neoznačených úlů.

Na řadu proto přicházejí sofistikovanější metody, třeba fotopasti nebo alarmy. A stranou nezůstává ani technologie GPS.

Klepněte pro větší obrázek
Fotopast.
Camera trap“ od Hustvedt – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Jen tracker nebo GSM alarm nestačí

GSM alarmy jsou dnes běžným spotřebním zbožím a neunikly ani pozornosti včelařů. Pokud s úlem někdo manipuluje, informuje alarm svého majitele na mobilní telefon. Problém nastává v okamžiku, kdy se úl vydává na nedobrovolnou cestu. Víme, že je v pohybu, ale nevíme, kam jede. Lokalizace pomocí GSM sítě (pokud ji zařízení podporuje) není příliš přesná, navíc zjištění polohových údajů vyžaduje aktivní činnost - odeslání SMS ze strany majitele alarmu.

GPS trackery jsou pro tento účel daleko vhodnější. Cenově jsou stejně dostupné jako GSM alarmy. Dají se nastavit tak, že při změně polohy úlu dají echo svému majiteli, a jejich lokalizační schopnosti jsou daleko přesnější než ty, kterými disponují GSM alarmy. Nicméně i tyto přístroje svou polohu sdělují jenom v případě, kdy jsou tázány pomocí SMS.

Při hlídání včel s pomocí GPS trackeru také rychle narazíte na několik faktorů, které jeho využití komplikují. Zařízení je nutné umístit do úlu, který není připojený na zdroj elektrického proudu. Tracker ovšem musí fungovat bez častého dobíjení a bez rušení včelstva. Běžně také potřebujete hlídat více úlů umístěných vedle sebe. Vzhledem ke skutečnosti, že včelnice zůstávají dlouho bez dozoru, vyvstává také potřeba mít jistotu, zda je zařízení vůbec v provozu a zda skutečně hlídá.

Klepněte pro větší obrázek

Včelařský GPS alarm má několik specialit

Při vývoji GPS alarmu, který by se vyrovnal s výše zmíněnými nedostatky, byla zásadní spolupráce se včelaři a následné testování přímo v terénu. Výsledkem je zařízení, které zásadním způsobem minimalizuje nedostatky běžných GSM a GPS alarmů.

Včelařský GPS alarm reaguje díky otřesovému čidlu už na první kontakt se zlodějem. Spustí tedy dříve, než když se úl vydá na cestu. Na hlídání více úlů v řadě slouží bezpečnostní okruh, tvořený tenkým drátkem, provlečeným skrz všechny úly. Jeho přerušení okamžitě spíná alarm.

Na rozdíl od univerzálních GPS alarmů je včelařský alarm napojený na serverovou infrastrukturu, která se používá pro monitoring služebních vozidel. V případě krádeže tak majitel neoperuje s SMS obsahujícími GPS souřadnice ani nemusí pracovat s instalovaným softwarem. Trasu “zmizelého” majetku vidí na online mapě. K dispozici má celou historii pohybu i poslední známou polohu pro případ, kdy zloději zařízení najdou a vyřadí z provozu.

Klepněte pro větší obrázek

Nerušit včely

Životnost baterie je pro včelaře zásadní. Nejde jen o to, že každotýdenní dobíjení GPS alarmu je otrava, zvlášť když si uvědomíme, že je ho třeba vyjmout z úlu plného nepřátelsky naladěných včel. Jde také o včely samotné, o co nejmenší zátěž na jejich zdraví. V zimě je takovéto rušení zazimovaného včelstva velmi ošemetná a pro včely potenciálně fatální záležitost.

Aby se takovýmto nepříjemnostem zamezilo, má včelařský GPS alarm pořádnou baterii. Ta je dimenzovaná na minimální výdrž 6 měsíců, ale reálně se na jedno nabití dožívá až dvou let provozu. Včely tedy můžou po celou zimu klidně spát.

Klepněte pro větší obrázek

Kdo ohlídá hlídače?

Další specifickou funkcí, která se hodí pro tento druh hlídače odlehlých majetků, je schopnost podávat pravidelná hlášení. Včelařský alarm se každý den hlásí s informací o aktuálním stavu baterie a o tom, zda jsou aktivní všechny jeho funkce.

Klepněte pro větší obrázek

GPS technologie je v tomto případě využitá na maximum. Včelaři mají v ruce účinný a sofistikovaný nástroj. Doufejme jen, že k jeho ostrému nasazení bude docházet co nejméně.


Autor článku je provozní a marketingový manažer GPSDozor.cz.

Diskuze (6) Další článek: Samsung Z3: první Tizen se slušným hardwarem a Super AMOLEDem

Témata článku: , , Jak, Následné testování, Spotřební zboží, Zásadní způsob, Minimální výdrž, Zloděj, Hlídač, Životnost baterie, Včela, První kontakt, Instalovaný software, Marketingový manažer, Pře, Wikimedia Commons, Otrava, Zlo, Ostré nasazení