Jak hodnotíme mobily

Pro hodnocení telefonů, jehož výsledkem je od konce roku 2018 známka v úvodu recenzí, používáme následující metodiku. Přečtěte si, co můžete od telefonů ohodnocených jednotlivými známkami čekat.


Telefonům udělujeme nanejvýš deset bodů

10 bodů: Excelentní telefon bez chyb 

Vzhledem k ceně a způsobu použití mu nechybí žádná z důležitých funkcí, naopak nabízí víc než ostatní. Kvalitně fotí a natáčí video. Telefon je velmi kvalitně zpracovaný a má dostatečnou výkonovou rezervu, aby se od něj daly očekávat roky provozu bez nutnosti upgradu.

8 bodů: Výborný telefon s drobnými výhradami

I když máme různé výtky a telefon kvůli nim nemůžeme zařadit mezi úplně nejlepší modely dané kategorie, stále je to výborný stroj. Funkční nedostatky nejsou zásadní, výkon je dostatečný, fotoaparát patří mezi lepší.

6 bodů: Dobrý telefon

Má objektivní nedostatky a dají se najít lepší přístroje. Stále je však možné, že máte jiné požadavky, jiné priority a telefon vám bude dobře sloužit.

4 body: Horší telefon 

Při takovém hodnocení už nedostatky zastiňují výhody, omezují použitelnost telefonu a při šířce aktuální nabídky není důvod takové zařízení kupovat. Raději si vyberte jinde.

2 body: Špatný telefon

Přesně pro tuto kategorii platí heslo „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Cena možná vypadá dobře, ale jsou to vyhozené peníze.

0 bodů: Kuriozita 

Tento telefon si v žádném případě nekupujte, ale recenze bude určitě stát za to.


Co je důležité vědět

Hodnocení je relativní. Vždy hodnotíme s ohledem na kategorii. Například u telefonu určeného seniorům posuzujeme jiná hlediska než u špičkového manažerského smartphonu.

Bereme ohled na cenu. Je pochopitelné, že telefon za dvacet tisíc je lepší než model se čtvrtinovou cenou, takže telefony hodnotíme s ohledem na cenovou kategorii. Může se stát, že telefon postupem času výrazně zlevní, ale to jeho poměr výkon/cena pouze vylepšuje.

Udělujeme i liché body. Občas se nedokážeme rozhodnout pro některé z výše popsaných hodnocení. V takovém případě využijeme liché body mezi nimi.

Hodnotíme v okamžiku přípravy recenze. Vývoj smartphonů jde dopředu, konkurence posiluje a stejný telefon by třeba po roce zřejmě dostal nižší známku. Výrobce mohl také připravit aktualizaci operačního systému, která přidala nové funkce, nebo zlepšila schopnosti fotoaparátu. V takovém případě bychom stejný telefon později ohodnotili lépe.

Recenze píšou lidé. Navzdory pečlivě vypracované testovací metodice se do recenze do značné míry promítá subjektivní názor autora a vždycky se může stát, že zrovna vy máte jiné priority. Proto je důležité přečíst celý text, nespoléhat pouze na celkovou známku. Na druhou stranu mají naši recenzenti roky zkušeností, rukama jim prošly desítky nebo i stovky telefonů, znají poměry na trhu a jejich názory mají váhu.

V katalogu mobilů je počítané hodnocení: Vedle hodnotících známek od autorů recenzí najdete další hodnocení telefonů v katalogu mobilů. Počítá se automaticky výhradně z parametrů a vlastností, není zde žádný subjektivní vliv. Počítané hodnocení ale zase neodrazí zkušenosti z používání telefonu, vyplatí se proto sledovat obě dvě známky.

 
V katalogu mobilů počítáme hodnocení z parametrů