Jak hodnotíme mobily

Pro hodnocení telefonů, jehož výsledkem je od konce roku 2018 známka v úvodu recenzí, používáme následující metodiku. Přečtěte si, co můžete od telefonů ohodnocených jednotlivými známkami čekat.


Telefonům udělujeme nanejvýš deset bodů

10 bodů: Excelentní telefon bez chyb 

Vzhledem k ceně a způsobu použití mu nechybí žádná z důležitých funkcí, naopak nabízí víc než ostatní. Kvalitně fotí a natáčí video. Telefon je velmi kvalitně zpracovaný a má dostatečnou výkonovou rezervu, aby se od něj daly očekávat roky provozu bez nutnosti upgradu.

8 bodů: Výborný telefon s drobnými výhradami

I když máme různé výtky a telefon kvůli nim nemůžeme zařadit mezi úplně nejlepší modely dané kategorie, stále je to výborný stroj. Funkční nedostatky nejsou zásadní, výkon je dostatečný, fotoaparát patří mezi lepší.

6 bodů: Dobrý telefon

Má objektivní nedostatky a dají se najít lepší přístroje. Stále je však možné, že máte jiné požadavky, jiné priority a telefon vám bude dobře sloužit.

4 body: Horší telefon 

Při takovém hodnocení už nedostatky zastiňují výhody, omezují použitelnost telefonu a při šířce aktuální nabídky není důvod takové zařízení kupovat. Raději si vyberte jinde.

2 body: Špatný telefon

Přesně pro tuto kategorii platí heslo „nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“. Cena možná vypadá dobře, ale jsou to vyhozené peníze.

0 bodů: Kuriozita 

Tento telefon si v žádném případě nekupujte, ale recenze bude určitě stát za to.


Co je důležité vědět

Hodnocení je relativní. Vždy hodnotíme s ohledem na kategorii. Například u telefonu určeného seniorům posuzujeme jiná hlediska než u špičkového manažerského smartphonu.

Bereme ohled na cenu. Je pochopitelné, že telefon za dvacet tisíc je lepší než model se čtvrtinovou cenou, takže telefony hodnotíme s ohledem na cenovou kategorii. Může se stát, že telefon postupem času výrazně zlevní, ale to jeho poměr výkon/cena pouze vylepšuje.

Udělujeme i liché body. Občas se nedokážeme rozhodnout pro některé z výše popsaných hodnocení. V takovém případě využijeme liché body mezi nimi.

Hodnotíme v okamžiku přípravy recenze. Vývoj smartphonů jde dopředu, konkurence posiluje a stejný telefon by třeba po roce zřejmě dostal nižší známku. Výrobce mohl také připravit aktualizaci operačního systému, která přidala nové funkce, nebo zlepšila schopnosti fotoaparátu. V takovém případě bychom stejný telefon později ohodnotili lépe.

Recenze píšou lidé. Navzdory pečlivě vypracované testovací metodice se do recenze do značné míry promítá subjektivní názor autora a vždycky se může stát, že zrovna vy máte jiné priority. Proto je důležité přečíst celý text, nespoléhat pouze na celkovou známku. Na druhou stranu mají naši recenzenti roky zkušeností, rukama jim prošly desítky nebo i stovky telefonů, znají poměry na trhu a jejich názory mají váhu.

V katalogu mobilů je počítané hodnocení: Vedle hodnotících známek od autorů recenzí najdete další hodnocení telefonů v katalogu mobilů. Počítá se automaticky výhradně z parametrů a vlastností, není zde žádný subjektivní vliv. Počítané hodnocení ale zase neodrazí zkušenosti z používání telefonu, vyplatí se proto sledovat obě dvě známky.

 
V katalogu mobilů počítáme hodnocení z parametrů

Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně