Jak jsem křičel na mobil, aneb když samospoušť nestačí

Tip, který může pomoct, až vám nebude stačit klasická časová samospoušť. Jak stejnou situaci řešíte se svým mobilem?

Je mi jasné, že to od diskuzních vševědů schytám, ale třeba ani vy neznáte 100 % funkcí svého smartphonu a třeba zrovna tahle pomůže i vám. Pojďme to pojmout jako základ k diskuzi – jak stejnou situaci řešíte vy?

Vymyslel jsem si fotku. Ideálně bych k jejímu pořízení potřeboval fotografa, ale měl jsem jen mobil (tentokrát Samsung Galaxy S6 Edge+) a malý stativ. Trefit správnou kompozici do jediného okamžiku desetisekundové samospouště bylo v tomto případě nemyslitelné – stisknout spoušť, proběhnout blátem, sednout na kolo, dostat ho na zadní kolo a vydržet tam do momentu expozice. Nemluvě o tom, že jsem chtěl mířit k foťáku, ne od něj odjíždět.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle se mnou jezdí na kole. V nouzi by na stačilo i pár klacíků na podepření.

Zavrhl jsem

…myšlenku vrátit se jindy a s fotografem. Zavrhl jsem plán zajet pro dálkovou Bluetooth spoušť (rukojeť selfie klacku). Ani s ní by to nebylo ideální – na mostku nad vodou a s plnými řídítky práce bych jen obtížně mačkal tlačítko.

Po zkušenostech z minulosti jsem zavrhl specializované aplikace, které umí nastavit samospoušť na prakticky libovolný časový interval, ve kterém chrlí fotky, co jen paměť stíhá ukládat. Není problém pak vybrat ten jeden povedený obrázek, problém je v tom, že univerzální aplikace neumí fotit tak dobře, jako výrobcem integrovaná a s hardwarem dokonale sladěná aplikace. Prostě máte stovky souborů s opravdu špatnou obrazovou kvalitou (a to jsem podobných aplikací zkusil asi šest).

Ideální řešení

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ovládání hlasem je defaultně zapnuté. K instrukcím jsem se dostal vypnutím a opětovným zapnutím.
Klepněte pro větší obrázek
Když na mobil křiknete, objeví se mikrofonek.

Pak jsem mrknul do nastavení foťáku a zaujala mě položka Ovládání hlasem. Aha, stačí na mobil zakřičet. Měl jsem strach, že příkaz zanikne v hukotu okolní vody, ale v této konkrétní situaci to fungovalo skvěle. Takže jsem jako blázen jezdil sem a tam a k pobavení turistů na přehradním ochozu křičel „Shoot! Shoot!“ A tady je výsledek:

Klepněte pro větší obrázek
Takhle jsem si to od začátku představoval!
Díky jedné z miliónu funkcí to nakonec šlo docela snadno.

Novější koště ještě lépe mete

Celou dobu byla řeč o Galaxy S6, doma jsem se mrknul i do foťáku Galaxy S7. Také ten vás poslechne na slovo, ale navíc má samospoušť vyšperkovanou o možnost pořídit tři snímky hned po sobě. To se může hodit třeba když chcete vyfotit skupinu lidí, kde můžete počítat s tím, že vždycky aspoň někdo bude mít zavřené oči. Jakmile však máte tři prakticky shodné snímky, stačí chvíle práce v grafickém editoru a máte dokonalou fotku a všichni na ní otevřené oči.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obě funkce se dají kombinovat, takže můžete na foťák křiknout, aktivovat tak časovou samospoušť a pak si počkat na tři snímky. Na displeji běží velké číslice odpočtu.

Jak to děláte vy?

  1. Věděli jste o téhle funkci?
  2. V jakých situacích vám pomohla?
  3. Dnes byla řeč o Samsungu Galaxy S6 – které další mobily mají něco podobného?
  4. Jak byste podobnou situaci řešili vy?
Diskuze (22) Další článek: IoT, aneb i vaše popelnice bude vědět, že je plná

Témata článku: , , , Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 128GB, Samsung Galaxy S6 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S6 Edge 128GB, Samsung Galaxy S6 Edge 64GB, Samsung Galaxy S6 Edge+, Samsung Galaxy S6 Edge+ 64GB, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 64GB, Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S7 Edge 64GB, Časový interval, Ochoz, NÉST, MOBI, Ideální řešení, Jak, Aha!, Mobil