Jak klesají ceny: mobilní telefony Nokia

Koupě mobilního telefonu nepatří mezi nejlepší investice. Stačí pár týdnů a telefon může být rázem o pár desítek procent levnější. Podívali jsme se, jak klesají ceny telefonů značky Nokia. V článku najdete také přehledné grafy, které ilustrují postupné zlevňování. Kdy se vyplatí koupit mobil?
Jak klesají ceny: mobilní telefony Nokia
V oblasti mobilních telefonů panuje poměrně bouřlivý a nezadržitelný vývoj. Výbava a technologie, které byly před rokem výsadou manažerským modelů, jsou letos běžným doplňkem telefonů střední třídy. S rychle stoupajícím rozvojem však musí také klesat cena straších modelů, aby byly ještě konkurenceschopné.

Obrázek o tom, jak rychle ceny mobilních telefonů klesají a kam až se mohou snížit, jste si mohli přečíst v článcích věnovaným telefonům značek Siemens a Sony Ericsson, podívali jsme se také na vývoj cen Motoroly. Dnes stejným způsobem prozkoumáme na klesající křivky cen u jednotlivých modelů telefonů značky Nokia za uplynulý půlrok.


Všechny ceny v článku jsou uvedeny včetně daně z přidané hodnoty. Uvedené modely telefonů lze v některých obchodech často sehnat levněji, ale v tomto případě je důležitější spojitost dat od jednoho zdroje než nejnižší ceny.

Levné telefony

U nejlevnějších telefonů není prostor pro snižování ceny příliš velký. Přesto se ale vždy nějaký najde a v procentuálním vyjádření se dostaneme na slevu v řádu desítek procent. Je to například případ levných modelů 2300 a 2600, které se dnes prodávají za 70 % své původní hodnoty. Ceny takto klesly za pět měsíců.

V nejbližší době můžeme čekat také snížení ceny extravagantního véčka 2650, jehož cenová křivka je již velmi dlouho vyrovnaná. Zajímavostí v grafu jsou ceny vytrvalých modelů 3310 a 3410, které ve sledovaném období opustily náš trh. Nokia 3410 se začala prodávat před třemi (!) lety za cenu 7 490 Kč, Nokia 3310 dokonce ještě o rok a půl dříve za téměř devět tisíc.

Nižší střední třída

V kategorii o něco lépe vybavených levných telefonů můžeme vidět i dva vzestupy cen. V obou případech se jedná o předvánoční zdražení, které bylo možná způsobeno poměrně zaručenou vysokou poptávkou. V prvním případě se jedná o atraktivní model 3100, ve druhém o již výprodejový typ 3510i. Na křivce modelu 3200 opět můžeme vidět příkladný sestup ceny, která původně vyšplhala až nad devět tisíc korun (prosinec 2003). Nyní se doprodává za méně než polovinu.

Střední třída

V následujícím grafu stojí za pozornost především velký pád ceny odolné Nokie 5140 za poslední tři měsíce. Z devíti tisíc cena klesla na šest tisíc – a telefon stál přitom původně více než deset tisíc korun.

Naopak velmi vytrvalá je křivka modelu 6100, který se však už doprodává. Překvapením je bleskurychlé snížení ceny Nokie 6020 z původně nasazených osmi tisíc na nynějších šest; v některých internetových obchodech již cena atakuje pětitisícovou hranici. Cena tohoto poměrně nového modelu však byla velmi nadsazena, sesterský model 6021 proto již rovnou začíná na šesti tisících. Příkladnou sestupnou tendenci ukazují také modely 3220 a 6610i.

Vyšší třída a telefony pro práci

Také telefony vyšší třídy se slevě nevyhnou, je zde ale vidět, že pokles není tak strmý jako u levnějších telefonů. Ve sledovaném období se doprodaly méně atraktivní modely 6820 a 6220. U bestselleru 6230 můžeme vidět dlouhé setrvání nad desetitisícovou hranicí. Tento kvalitní telefon se i přesto stále dobře prodával. Před nedávnem však již na trh vstoupil jeho nástupce 6230i a tak se dá očekávat další pokles ceny.

Zajímavý je také příběh ceny modelu 6170. Zpočátku je cena vysoká a dlouho neměnná, za poslední dva měsíce však klesla natolik, že si telefon nyní můžete koupit za 80 % původní hodnoty.

Luxus a styl

Přístup ke stylovým a luxusním telefonům je u Nokie značně rozdílný než například u Motoroly. Ta svůj Razr V3 prodává po půl roce na trhu téměř za polovinu. Nokia ale ceny exkluzivních telefonů drží a tím jistě dělá radost jejich majitelům.

Největší propad zaznamenalo „textilní“ véčko 7200, které se na trh dostalo již před rokem a aby bylo ještě prodejné, muselo jít s cenou dolů. Extravagantní přístroj s označením 7600 si však svoji vysokou cenu udržel až do výprodeje. Zvláštním případem je pak luxusní model 8910i, který si svoji extrémně vysokou cenu drží po celou dobu svého působení na trhu. Dá se tedy očekávat, že ani ceny telefonů loni představené stylové modelové řady 72xx nebudou příliš klesat.

Chytré telefony

V případě chytrých telefonů je graf pěkně pestrobarevný. Telefonů značky Nokia s operačním systémem Symbian je na trhu požehnaně. Přestože tyto telefony vstupují na trh s velmi vysokou cenou, nejedná se o mobily stylové či luxusní a tak jejich cena postupně klesá. Například jeden z nejvybavenějších telefonů vůbec – Nokia 6630 – se začala prodávat loni na podzim za dvacet tisíc a dnes je k sehnání již o čtvrtinu levněji. Podobný propad zaznamenala i Nokia 6670 nebo véčko 6260. Podobnou křivku cenového vývoje má i stylově pojatá Nokia 7610, která si však cenu poměrně dlouho držela po svém nástupu.

Poměrně pozvolný je sestup ceny herní Nokie N-Gage QD – prozatím je možné tento přístroj koupit za 67 % původní ceny. Vytrvalcem této kategorie je baculatá Nokia 6600, která se před rokem a půl začala prodávat za cenu převyšující sedmnáct tisíc korun. Dnes si ji můžete pořídit téměř o polovinu levněji.

Komunikátory

Komunikátory jsou specifické zboží. Pořídí si je pouze lidé, od kterých se očekává velké pracovní vytížení, ale také tučné konto. Není se proto čemu divit, že se jejich ceny drží stále poměrně vysoko a podle předchozích zkušeností se starším modelem 9210i se tam také dlouho udrží.


Exkluzivita předplacena

Při srovnání s ostatními značkami, pro které jsme podobnou analýzu již připravili, vyniká Nokia především svým specifickým přístupem k luxusním a stylovým telefonům, jejichž cenu drží poměrně vysoko po celou dobu působení na trhu.

Ostatní ceny standardně podléhají tlaku trhu a úměrně klesají. Nedočkáme se zde ale takových extrémních případů jako u Motorol nebo Sony Ericssonů, kdy jsou koncové ceny až třetinové. Každopádně lze ale uživatelům opět doporučit, aby po nástupu telefonu na trh ještě přibližně tři až čtyři měsíce vyčkali. Pak si telefon mohou koupit s poměrně výraznou slevou.

Pokud nemůžete nebo nechcete otevírat grafy ve formátu flash, připravili jsme je i do souhrnného obrázku (GIF, 372 kB). Doporučujeme ale spíše samostatné grafy, ve kterých se u jednotlivých telefonů zobrazují i ceny.

Diskuze (3) Další článek: Symbian: odesílejte zprávy zadarmo

Témata článku: Nokia, Telefony, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, Nokia 6630, Nokia 6670, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Mobilní telefon, Telefon, Jak, Atraktivní model, Ostatní značka, Mobil, MOBI


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196